שבועיים לאחר שהודיע על חזרתו לחיים הפוליטיים, חשף ראש הממשלה לשעבר כי מפלגתו החדשה תיקרא "ישראל דמוקרטית". הוא הסביר: "מדינת ישראל נמצאת רגע לפני פירוק מוחלט של הדמוקרטיה הישראלית". שינויים במערך ההסברה של המפלגה

ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק חשף בשעה האחרונה את שם מפלגתו החדשה – "ישראל דמוקרטית". מחר תשיק המפלגה קמפיין דיגיטלי ויוצבו שלטי חוצות עם הסלוגן "מדינת נתניהו או מדינת ישראל".

ברק אמר כי "ישראל נמצאת רגע לפני פירוק מוחלט של הדמוקרטיה הישראלית. רגע לפני שאנחנו מוותרים על כל מי ומה שאנחנו. זה איום אסטרטגי לא פחות מהאיום האיראני. הבחירה של כל אחד ואחת מאיתנו היא בין מדינת ישראל או מדינת נתניהו".

השקת השם של מפלגת ברק לוותה גם בשינויים אישיים בצוות הקמפיין – היועץ האסטרטגי ליאור חורב, שליווה את ברק בשבועות האחרונים, עזב בסוף השבוע ולא ימשיך עם ברק בתקופת קמפיין הבחירות. גורמים במפלגה הסבירו: "ליאור חורב הגיע מראש לתקופת ההשקה, עד שיתייצב צוות הקמפיין של ברק בבחירות".

בניגוד מסוים לשמה "ישראל דמוקרטית", המפלגה אינה נבנית על ידי הליכי הצבעה פנימיים, כמו מפלגת העבודה, הליכוד או מרצ, אלא מסודרת מטעמו של ברק ויועציו בלבד. ינהלו את הקמפיין איש הפרסום אודי פרידן ויועצת התקשורת נילי רייכמן.

נציין כי ברק נתקל בקשיים בהרכבת הרשימה – כך פרסם העיתונאי מוטי גילת בכאן 11. ברק תכנן לצרף את ציפי לבני, אורלי לוי-אבקסיס ועדינה בר שלום, אך הן לא חברו למפלגה החדשה עליה הכריז בשבוע שעבר.

לבני נכוותה בבחירות הקודמות ואינה ממהרת להצטרף על אף שהמקום השני הובטח לה. אורלי לוי-אבקסיס לא מוכנה להצטרף למפלגה החדשה, וכך גם עדינה בר שלום שנכוותה במשא ומתן עם כחול לבן והחליטה לא לשקול את החיבור, אך היא מוכנה לתמוך בו מבחוץ. במקביל גם פרופ' ירון זליכה, שברק ביקש לצרפו כמומחה כלכלי ומועמדו לתפקיד שר האוצר, הודיע לו שהוא לא מתכוון להצטרף לפוליטיקה. מטעם ברק בוצעה פנייה גם ליו"ר מרצ לשעבר, זהבה גלאון, אך זו סירבה.