גורם איראני אמר טהראן צפויה להודיע מחר על הגברת העשרת האורניום מהרף של 3.67%, שנקבע במסגרת הסכם הגרעין. ההודעה האיראנית תוצג במסיבת עיתונאים שיקיים הנציג האיראני למשא ומתן על תוכנית הגרעין, שיודיע על עוד נסיגה של איראן

מקור איראני רשמי אמר היום לסוכנות הידיעות רויטרס כי הרפובליקה האיסלאמית תכריז מחר רשמית כי היא מתחילה להעשיר אורניום לרמה של 5% – כלומר יותר מ-3.67%, הרמה שאליה הותר לה להעשיר אורניום במסגרת הסכם הגרעין בינה לבין המעצמות שנחתם בשנת 2015.

יו"ר ועדת החוץ והביטחון בפרלמנט האיראני מוג'תבא דו א-נור הודיע מוקדם יותר כי ארצו העלתה את כמות המים הכבדים מעבר למה שמותר למדינה על פי הסכם הגרעין, כך דווח בסוכנות הידיעות האיראני מהאר. דו א-נור אמר בהצהרתו, כי הסכם הגרעין מאפשר לאיראן לאכסן עד 130 טון של מים כבדים. עוד אמר חבר הפרלמנט האיראני כי ארצו "תעלה את כמות האורניום המועשר, וגם את שיעור ההעשרה עד לשיעור שיספיק לה לקיים את הפעילויות האזרחיות שלה". לדבריו, לא מדובר בהפרה של הסכם הגרעין, שכן סעיף בהסכם מאפשר להפר את המחויבות במידה ואחד הצדדים מפר קודם את ההסכם.

שר החוץ של איראן, מוחמד ג'וואד זריף, הודיע ביום שני כי טהראן עברה את רף האורניום המועשר שנקבע בהסכם הגרעין, כשהוא חצה את רף 300 הק"ג המותר. זאת אחרי שבסוף השבוע לא הצליחו השיחות בין הנציגים מטהראן לבין יתר המדינות שנותרו עוד בהסכם הגרעין להגיע להבנות שסיפקו את המשטר. הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א), שאחראית על פיקוח יישום הסכם הגרעין, בדקה את מאגר האורניום היום ואישרה כי טהראן אכן חצתה את הרף העליון.