לאחר שאמש הודיע כי לא יעבוד יותר עם השגריר הבריטי לארצות הברית, הנשיא האמריקני במתקפה על השגריר "נאמר לי שהוא טיפש נפוח", ועל ראש הממשלה מיי: "הלכה בדרך מטופשת". בבריטניה מגבים את השגריר: "ממשיך לבצע את חובותיו"

לאחר שאמש הודיע נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ כי לא יעבוד יותר עם השגריר הבריטי לארצות הברית, לאחר שזה כינה את ממשלו "חסר ביטחון" ו"חסר יעילות", היום טראמפ תוקף בחריפות את השגריר ומכנה אותו "איש טיפש מאוד", מוסיף כי "נאמר לי שהוא טיפש נפוח", ותוקף גם את ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי.

בהודעה שפרסם ברשת החברתית 'טוויטר' כותב הנשיא האמריקני כי, "השגריר הפחדן שבריטניה שלחה לארצות הברית הוא אדם שאנחנו לא מרוצים ממנו, הוא איש טיפש מאוד. שידבר עם המדינה שלו ועם ראש הממשלה מיי על המשא ומתן הכושל של הבקרזיט, שלא יתרגז מהביקורת שלי על כמה גרוע שזה התנהל".

עוד הוא מוסיף כי, "אני אמרתי לתרזה מיי איך לבצע את העסקה, אבל היא הלכה בדרך המטופשת של עצמה, ולא הייתה מסוגלת לסיים את זה. באלגן. אני לא מכיר את השגריר, אבל נאמר לי שהוא טיפש נפוח. תגידו לו שלארצות הברית יש עכשיו את הכלכלה והצבא הטוב ביותר מכל מקום אחר בעולם, ושניהם רק גדלים, יותר טוב ויותר חזקים".

בבריטניה הבהירו היום שהשגריר בוושינגטון זוכה לתמיכתה של ראש הממשלה תרזה מיי, וימשיך בתפקידו. "סר קים ממשיך לקבל את תמיכתה המלאה של ראש הממשלה. הוא ממשיך לבצע את חובותיו עם תמיכתה המלאה של ראש הממשלה", אמר הדובר של מיי. הדובר הוסיף כי, "הוא פקיד ממשלתי מכובד ובעל נאמנות. אין תוכניות לשיחת טלפון בין תרזה מיי לטראמפ על מנת לדון ביחסים".

עם זאת, הדובר של מיי הוסיף שהיא הדגישה בפני הקבינט שלה שהדלפת המסמך הייתה בלתי מקובלת. הדובר של מיי אמר שהמסמכים שהודלפו לתקשורת הבריטית לא משקפים חוות דעת רבות ששלח דרוק ללונדון. הדובר הוסיף שמיי אמרה לשרי הממשלה שבריטניה וארה"ב ימשיכו להיות בקשר ייחודי ומתמשך.

אתמול הודיע טראמפ כי, "אני לא מכיר את השגריר, אבל הוא לא אהוב או מוכר בארצות הברית. אנחנו לא נעבוד איתו יותר". הנשיא תקף את הממשל היוצא של בריטניה ואמר כי, "החדשות הטובות לבריטניה זה שבקרוב יהיה להם ראש ממשלה חדש". עם זאת הבהיר, כי דבריו על הביקור בממלכה היו כנים, "אני באמת נהניתי בביקור המדיני המופלא שלי בחודש שעבר, זאת הייתה המלכה שהרשימה אותי".

כזכור, השבוע נחשפו המסמכים שהודלפו לעיתון "הגרדיאן" וחושפים תכתובות ודו"חות רבים ששלח השגריר לממשלה בלונדון, מכסים תקופה של יותר משנתיים, ונמשכים עד ממש לאחרונה, כולל התקיפה באיראן שטראמפ טען כי ביטל ברגע האחרון. "הטענה שלו לא סבירה", כתב דארוק, שמכהן בוושינגטון כשגריר משנת 2016. "יותר הגיוני שהוא מעולם לא תמך בתקיפה ולאחר שהבטיח לא להתחיל מלחמות חדשות, חשש מהביקורת לקראת הבחירות ב-2020".

במסמך אחר שנחשף הוא מציין כי הבית הלבן מתפקד באופן "ייחודי" תחת הנשיא טראמפ, זאת בשל "מריבות פנימיות וכאוס מוחלט השורר בו". הוא תהה עוד "האם טראמפ ייראה אי פעם מוכשר לתפקיד" והגדיר אותו "אדם כושל". הוא ציין כי "איננו מאמינים שהממשל יהפוך ליותר נורמלי, פחות בלתי צפוי וכושל מבחינה דיפלומטית ופחות לא מתפקד באופן משמעותי", כתב לממונים עליו, "הדיווחים על הכאוס והמריבות בבית הלבן נכונים".

קים דארוך המליץ לגורמי ממשל בלונדון להציג את עמדתם "בצורה פשוטה, אפילו בוטה", כשהם מדברים עם הנשיא האמריקני כדי שיבין את המסר שלהם. עם זאת, דארוך הזהיר את הממשל בלונדון שלא יזלזל בטראמפ, ואמר שהוא מאמין שהוא יזכה בכהונה שנייה. "טראמפ עשוי להגיח מן הלהבות כמו ארנולד שוורצנגר בסצנה האחרונה ב'שליחות קטלנית'".