ראש הממשלה בוחן את האפשרות לכינונה של ברית הגנה בין ישראל לארה"ב, עוד לפני הבחירות הקרובות. נשקלת אף האפשרות כי בתמורה יבטיח בחשאי תשובה חיובית ל"דיל המאה" • וגם: האם זה טוב או רע לישראל ואיך זה קשור לתקיפה באיראן

ראש הממשלה בנימין נתניהו בוחן את האפשרות לכינונה של ברית הגנה בין ישראל לארה"ב, עוד לפני הבחירות הקרובות, כך מפרסם בן כספית ב'מעריב'. על פי הדיווח, נשקלת אף האפשרות כי בתמורה נתניהו יבטיח לטראמפ בחשאי תשובה חיובית על "דיל המאה", שאמור להיות מוגש אחרי הבחירות.

לדברי כספית, הכוונה היא להשתמש בהכרזה על ברית הגנה כמנוף אלקטורלי לקראת הבחירות, גם אם עבודת המטה המסועפת הנדרשת לפני חתימה על הסכם מהסוג הזה לא יכולה להסתיים בלוח הזמנים הנתון. ההערכה היא כי אם נתניהו יבקש מהנשיא דונלד טראמפ לשתף פעולה ברעיון כזה, טובים הסיכויים שייענה בחיוב.

עוד הוא מסביר כי, הרעיון לברית הגנה בין ישראל לארה"ב נדון בצמרת הביטחונית והמדינית הישראלית (וגם האמריקאית) פעמים רבות בעבר. כמעט אין ממשל אמריקאי שלא היה בסוד הסוגיה הסבוכה הזו, שבה יש יתרונות וחסרונות לא מעטים לישראל. ברוב הפעמים בעבר הסתייגה מערכת הביטחון מכינונה של ברית הגנה מלאה בין המדינות.

ברית מהסוג הזה אומנם מעניקה לישראל מטריית הגנה אמריקאית גם בהיבט הגרעיני, אך פוגעת בעצמאות הפעולה הישראלית. בברית הגנה הצדדים מתחייבים לתאם את כל פעולותיהם המלחמתיות מראש, מה שיכול למנוע מישראל לצאת למבצעים צבאיים או למלחמות פתע בלי אישור מוושינגטון. כמו לדוגמא תקיפה אפשרית באיראן, כפי שנתניהו איים לאחרונה.

על פי הדיווח ב'מעריב', הגורמים ביטחוניים ישראלים אישרו בימים האחרונים כי נושא של ברית הגנה ישראלית־אמריקאית ברמה כזו או אחרת אכן "נמצא באוויר", אך אין כרגע עבודת מטה מסודרת בנושא. אפשרות אחרת היא הליכה על גירסה "רזה" יותר של ברית הגנה, שתיקרא "חוזה הגנה" – הצהרה נשיאותית אמריקאית גורפת, שתישמע כמו ברית הגנה, אך לא תהיה כזו.