חרם בחסות נתניהו? ראש הממשלה צפוי לטוס בקרוב לראשונה לקוריאה הדרומית ולחתום על הסכם סחר חופשי בין המדינות שווה מיליארדים למשק הישראלי. אך ההטבות שכלולות בהסכם לא יחולו על סחורות ומוצרים מיהודה ושומרון, מזרח ירושלים ורמת הגולן

ראש הממשלה בנימין נתניהו צפוי לטוס בקרוב לראשונה לקוריאה הדרומית, כדי לחתום על הסכם סחר חופשי בין המדינות ושווה מיליארדים למשק הישראלי – גם בהגברת הייצוא של חברות ישראליות לקוריאה הדרומית, וכן בהוזלה של מוצרים מיובאים מקוריאה הדרומית – במיוחד מוצרי אלקטרוניקה ומכוניות, דבר שיוביל להורדת יוקר המחייה בישראל.

אך על פי פקידים בכירים שמעורים בנושא, שצוטטו הערב ב'חדשות 13', הסכם הסחר החופשי עם קוריאה הדרומית כולל סעיף טריטוריאלי שיחריג ממנו את ההתיישבות. לדבריהם, ההטבות שכלולות בהסכם לא יחולו על סחורות ומוצרים מישובים ביהודה ושומרון, מזרח ירושלים ורמת הגולן.

על פי הדיווח של ברק רביד, במשך שנים ישראל התנגדה להכללת סעיף כזה בהסכם הסחר החופשי עם קוריאה הדרומית ולכן הוא לא התקדם. כעת ישראל שינתה את עמדתה והסכימה לתנאי הזה. עם זאת, בדומה להסכמים עם האיחוד האירופי, ישראל תצרף לנוסח ההסכם מכתב הסתייגות מהסעיף הנוגע להתיישבות – בו יובהר כי מבחינת ישראל אין משמעות לסעיף הטריטוריאלי בהסכם בכל הנוגע למעמדן העתידי של מקומות אלה.

נשיא המדינה ראובן ריבלין בביקורו היום בדרום קוריאה. צילום: לע"מ

ממשרד ראש הממשלה נמסר בתגובה: "בפועל לא יהיה הבדל בין תושבי ההתיישבות לתושבי שאר האזורים כיוון שההסדרים לגבי הייצוא מההתיישבות יהיו דומים לאלה שבהסכם הסחר החופשי עם מדינות אחרות והסכמים קודמים. מדובר בהסכם חסר תקדים שיכניס מיליארדים לקופת המדינה".

הנשיא ראובן ריבלין ששוהה כעת בסיאול נפגש עם נשיא קוריאה הדרומית, שהדגיש את רצונו לחתום בהקדם על הסכם הסחר החופשי. ביקורו של ריבלין הביא לסיום את המתיחות ביחסים בין ישראל לקוריאה הדרומית, שנבעה מביטול עסקאות ביטחוניות בין המדינות מצד ישראל – אחת מהן היא עסקת הספינות להגנת אסדות הגז שנחקרה במסגרת תיק 3000.