שגרירים ונציגים דיפלומטים של ישראל בעולם שיגרו עצומה שבה הם מאיימים לסגור את הנציגויות עקב המשבר התקציבי במשרד החוץ. העובדים מתכוונים להשבית את כל הפעילות ביבשת שונה מדי יום במחאה על שחיקת מעמד המשרד והפגיעה בזכויות

ועד העובדים של משרד החוץ הודיע היום (ראשון) כי בשבוע הקרוב יושבתו לסירוגין כל נציגויות ישראל בעולם. ההחלטה התקבלה בעקבות מכתב ששלחו ביום שישי 90 ראשי נציגויות וצירים ליו"ר הוועד המדיני במשרד. במכתב קראו החותמים להשבית את הנציגויות במחאה על "שחיקתו עד דק של מעמדו של משרד החוץ, הקיצוץ האגרסיבי בתקציב הפעולות של נציגויות ישראל בעולם והפגיעה הקשה בזכויותיהם של נציגיה הדיפלומטיים של ישראל".

במכתב חריף ששיגרו ליו”ר ועד העובדים, דנה בנבנשתי־גבאי, כתבו הבכירים: “בהתנהלותה הנוכחית, גורמת מדינת ישראל לחיסול המערך הדיפלומטי המקצועי, ועומדת להפוך את ישראל למדינה היחידה שאיננה מנהלת יחסי חוץ בצורה סדורה. אין להשלים עם כך, לא ברמה הלאומית ולא ברמה המקצועית”. בין החותמים על המכתב גם עליזה בן נון, שגרירת ישראל בצרפת, ג’רמי יששכרוף, שגריר ישראל בגרמניה, אנה אזארי, שגרירת ישראל בפולין, רן גידור, שגריר ישראל בקמרון, ועוד.

במכתבם קוראים אנשי משרד החוץ לוועד לעמוד על כך שמשרד האוצר ייכנס לדיונים אינטנסיביים עם אנשי המשרד, על מנת למנוע את הקיצוץ, בין היתר בתקציבי הייצוג, המאפשרים לנציגי ישראל בעולם לנהל קשרים עסקיים, ביטחוניים ודיפלומטיים עם המקומיים. בסוף המכתב קוראים החותמים לוועד למנוע את הקיצוץ, ומציעים “בכאב רב, כי ועד העובדים יורה על השבתת נציגויות ישראל בעולם”.

איתן נאה, לשעבר שגריר ישראל בטורקיה, אמר בראיון לרשת ב' על העיצומים במשרד החוץ: "המשכורת תואמת את רמת החיים הנדרשת כדי לייצר קשרים בחו"ל. אף אחד לא מתנגד לשינוי. הפגיעה כרגע היא בבשר החי, בפעולות ההסברה, תרבות ופעילות קונסולרית".