האזהרה והביטול: בשוויץ איימו לעצור את ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, ב"חשד לפשעי מלחמה" במבצע 'עופרת יצוקה'. בתחילה סירב אולמרט לבטל את הנסיעה וטען: "ניהלתי מלחמה מול ארגוני טרור". לבסוף בוטלה הנסיעה המתוכננת

ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, עמד לטוס לשוויץ שלשום, אלא שבמהלך סוף השבוע התקבלה במשרד החוץ ובמשרד המשפטים הודעה מצד שלטונות שוויץ על כך שברגע שאולמרט ינחת בציריך הוא יילקח לחקירה בחשד לפשעי מלחמה במבצע עופרת יצוקה. כך דווח הערב ב'חדשת 12'

על פי הדיווח של אמנון אברמוביץ', אולמרט לא מיהר לבטל את נסיעתו ואמר, "הובלתי מלחמה נגד ארגוני טרור נגד החמאס ונגד הג'יהאד האסלאמי וכו', ולאחר המלחמה הגיעו הנה שישה ראשי מדינות ושרי חוץ לתמוך במדינת ישראל ואם אחקר על מלחמת לבנון השנייה הרי שחיזבאללה הוא ארגון טרור".

אלא שהובהר לאולמרט על ידי הגורמים הדיפלומטיים והמשפטיים כי הדבר אינו כה פשוט. לאחר דיון בין גורמים משפטיים לגורמים במערכת הביטחון, נמסר לרה"מ לשעבר שאם הוא ייסע הוא עלול להיעצר והדבר עלול לגרום למבוכה דיפלומטית גדולה לישראל. לפיכך לבסוף נסיעתו בוטלה.

בעבר מדינות שונות איימו במעצר על חברי כנסת ושרים בממשלות ישראל, בגין "פשעי מלחמה". השרה לשעבר ציפי לבני זומנה ב-2016 לתשאול ביחידה לחקירת פשעי מלחמה של הבולשת הבריטית במהלך ביקורה בלונדון, כך פורסם אז ב'הארץ'. לבני זומנה בגין תפקודה כשרת החוץ במהלך מבצע "עופרת יצוקה" ב-2008, ורק לאחר הפעלת מאמצים דיפלומטים קיבלה חסינות.

גם עמיר פרץ, שכיהן כשר הביטחון במהלך מלחמת לבנון השנייה, הואשם ב-2011 על ידי ארגונים אנטי ישראליים בביצוע פשעי מלחמה, כך פורסם ב'ידיעות אחרונות' באותה תקופה. נגד פרץ הוצא צו מעצר בלונדון. הוא החליט לטוס לשם, על אף שהוזהר, ותרגיל שביצעו גורמי הביטחון הציל אותו ברגע האחרון ממעצר.