דיווח: איראן ביצעה ניסוי בטיל בליסטי לטווח בינוני

כלי תקשורת אמריקניים פרסמו כי טהראן ביצעה ירי של ה"שיהאב 3" למרחק 1,000 קילומטרים, בניסיון לשפר את דיוק כלי הנשק. על פי הדיווח, הירי בוצע מדרום המדינה לעבר אזור הסמוך לבירה. פומפאו: מוכן להגיע לאיראן כדי לקיים שיחות על תכנית הגרעין

איראן ביצעה ניסוי טילים, ושיגרה טיל מסוג שיהאב 3 למרחק של כ-1,000 קילומטר, כך חשף הלילה (שישי) בכיר אמריקאי לCNN. על פי הבכיר, הניסוי התבצע סמוך לטהרן, בירת הרפובליקה האסלאמית. בדיווח צוין כי הוא לא הציב איום על הספינות האמריקניות או הבסיסים האמריקניים באזור.

הבכיר העריך כי הניסוי היה חלק ממאמצי איראן לשפר את הדיוק וטווח הטילים שלה והצהרתו עמדה מנגד לתשובות הקודמות של הממשל האמריקאי שלא אישרו ולא הכחישו את הדיווחים על השיגור. לפי הדיווח, הירי בוצע מדרום המדינה לעבר שטח הסמוך לבירה טהראן. "אנחנו מודעים לכך, ואין לנו מה להוסיף בנושא", אמרו הגורמים הביטחוניים.

הניסוי האיראני מגיע על רקע מתיחות גוברת במפרץ הפרסי בין טהראן, ארצות הברית ובריטניה, בעקבות מעצר מכלית הנפט הבריטית בשבוע שעבר על ידי כוחות איראניים במצר הורמוז. גורם איראני רשמי אמר לסוכנות הידיעות האיראנית "איסנא" לאחר האירוע כי המכלית לא נשאה כל מטען, וייתכן ש-23 אנשי הצוות שעל סיפונה ייחקרו רק בנושאים טכניים.

בצל המתיחות הגואה, הנשיא האירני חסן רוחאני הציב אולטימטום השבוע בנוגע להסכם הגרעין עם המעצמות לאחר פרישת ארה"ב ממנו: "אם תוך 60 יום לא נגיע להסכמים עם המדינות הנותרות החתומות על ההסכם, נתחיל בצעד השלישי של הנסיגה מההתחייבויות שלנו". הוא שיגר את המסר לנשיא ארה"ב טראמפ ואמר כי "אנחנו לחלוטין מוכנים לשבת למשא ומתן הוגן, חוקי וכנה כדי לפתור את הבעיה, אבל בו זמנית לא נהיה מוכנים להיכנע בשם הדיאלוג".

מוקדם יותר הלילה אמר שר החוץ של ארצות הברית מייק פומפאו כי הוא מוכן לטוס לטהראן כדי לשוחח על מדיניות ממשל טראמפ בנוגע להסכם הגרעין. בראיון לסוכנות הידיעות בלומברג אמר פומפאו כי הוא "ישמח לנסוע, לא בשביל תעמולה, אלא כדי להגיד את האמת בפני העם האיראני על מה שההנהגה שלהם עשתה וכמה שהיא פגעה באיראן".

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו