מנהלת "חומה" במשרד הביטחון וה- MDA האמריקני השלימו סדרת ניסויים מוצלחת במערכת הנשק "חץ 3" באלסקה שבארה"ב. הסדרה הדגימה יירוט מלא של טיל מטרה בגובה רב ונבחנו בה יכולות של המערכת, שאינן ניתנות לביצוע בישראל

ישראל סיימה היום (ראשון) בהצלחה סדרת ניסויים שערכה באלסקה במערכת "חץ 3", שנועד לדמות הגנה מפני טילים ארוכי טווח עם ראש גרעיני, שייורטו מחוץ לאטמוספירה. הניסוי נערך על ידי משרד הביטחון, התעשייה האווירית והסוכנות להגנה מפני טילים (MDA) במשרד ההגנה האמריקני.

סיבת קיום הניסוי באלסקה – בחינה של יכולות המערכת שאינה ניתנות לביצוע בישראל. במהלך הסדרה נעשה שימוש במכ"מ אמריקני AN\TPY2, הודגמה והוכחה בהצלחה יכולת קישוריות מבצעית בין המערכות. אמש פורסם כי שגריר ישראל בוושינגטון, רון דרמר, ערך נסיעה חשאית לאלסקה, במרכזה עמדו הקשרים הביטחוניים האסטרטגים בין ישראל לארצות הברית – נגד איראן.

ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו התייחס לניסויים המוצלחים ואמר כי, "בשבועות האחרונים ערכנו שלושה ניסויים סודיים פורצי דרך בטיל 'חץ 3' הניסויים הללו נערכו באלסקה בארה״ב, בשיתוף פעולה מלא יחד עם בעלת בריתנו הגדולה ארה״ב. הם הצליחו מעבר לכל דימיון. החץ 3" יירט בהצלחה מלאה טילים בליסטיים מחוץ לאטמוספירה בגבהים ובמהירויות שלא הכרנו עד כה. הביצוע היה מושלם – כל פגיעה בול".

בדברים שנשא בפתח ישיבת הממשלה בו התארח שגריר ארצות הברית בישראל דויד פרידמן, הוסיף נתניהו כי, "היום יש לישראל את היכולות לפעול נגד טילים בליסטיים שישוגרו נגדנו מאיראן ומכל מקום אחר. זהו הישג אדיר לביטחון ישראל. יידעו כל אויבינו גם בהגנה וגם בהתקפה שאנחנו נוכל להם". פרידמן אמר כי "התוצאות היו יוצאות מהכלל, אנחנו גאים בשותפות שלנו עם ישראל. אנחנו נמשיך מכאן להפוך את העולם למקום יותר בטוח".

משה פתאל, ראש מנהלת "חומה" במפא"ת, משרד הביטחון אמר כי "למעלה מ-10 שנות פיתוח רצופות אתגרים הביאו אותנו לרגע הזה, שבו מערכת הנשק 'חץ 3' מבצעת סדרת ניסויים, במהלכם מיירט "חץ 3" משלים יירוט מלא של טיל מטרה. מדובר בהישג מבצעי וטכנולוגי בלתי רגיל למדינת ישראל, שלו שותפים אלפי עובדים, קצינים ומהנדסים במשרד הביטחון, התעשיות הביטחוניות, חיל האוויר הישראלי ושותפינו בארה"ב".

לדבריו, "העובדה שהניסוי התקיים באלסקה, עשרות אלפי ק"מ ממדינת ישראל, היא עוד הישג חסר תקדים שמעיד על בשלותה של מערכת "חץ 3" לעמוד בהצלחה מול כל איום. מדובר בפעילות משותפת, מרשימה וייחודית, של ממשלות ארה"ב וישראל, המדגישה את שיתוף הפעולה ההדוק והאסטרטגי בין המדינות בתחום ההגנה מטילים".

גם אדמירל ג'ון הייל, ראש ה-MDA, בירך על ההישג. "ההצלחה הייחודית באלסקה מוכיחה ביטחון ביכולותיה העתידיות של ישראל להביס את האיומים המתפתחים בזירה", אמר. "אנו מחויבים לעזור למדינת ישראל בשדרוג יכולותיה הלאומיות, בהגנה מפני טילים, במטרה להגן על עצמה ועל הכוחות האמריקנים הפרוסים באזור, מפני האיומים המתגברים".

צילום: אגף דוברות והסברה, משרד הביטחון