פגישת המשא ומתן בין הימין החדש לבית היהודי-איחוד לאומי תמה בשעות הלילה המאוחרות, הצוותים סיכמו להיפגש הבוקר • סמוטריץ': הכדור נמצא בידיים של שקד ובנט • עדיין אין הסכמה בנושא ההמלצה על נתניהו, הוסכם לא לתקוף אותו בקמפיין

פגישת המשא ומתן בין הימין החדש לבית היהודי-איחוד לאומי תמה בשעות הלילה המאוחרות. מהצדדים נמסר כי הפגישה הייתה טובה וחלה התקדמות, אך טרם הושגה הסכמה סופית. הצוותים סיכמו להיפגש הבוקר (שני) להמשך המו"מ. בפגישה השתתפו איילת שקד ונתפלי בנט, השר רפי פרץ ובהמשך הצטרפו עליה גם נציגי האיחוד הלאומי.

ב'כאן חדשות' דווח כי אחת ההסכמות שהושגו היא היענות לבקשת השר פרץ שלא לתקוף את נתניהו ואת הליכוד במסגרת הקמפיין של רשימת הימין המאוחדת. טרם הושגה הסכמה בשאלת ההמלצה לנשיא המדינה. השרים פרץ וסמוטריץ' עדיין דורשים שיוחלט להמליץ על נתניהו, ואילו בנט ושקד מבקשים לשמור על מרחב תמרון שלא מתחייב על כך מראש. הצוותים ינסו להגיע לניסוח מוסכם במהלך היום, וכן גם לסגור סופית את המחלוקת בנוגע למקומות התשיעי והעשירי ברשימה.

יו"ר האיחוד הלאומי שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' התייחס הבוקר בראיון לגלי צה"ל למגעים לאיחוד בימין והבהיר כי הכדור נמצא בידיים של איילת שקד ונפתלי בנט: "הם צריכים לעשות את הצעד הזה. יש ויכוח על יחסי הכוחות בתוך הרשימה, אבל גם להם מותר לעשות צעד של פשרה. הם מתבצרים וזו שגיאה, כל מפלגה צריכה לחזור עם איזשהו הישג. אפשר לגמור את זה בחמש דקות".

יו"ר הבית היהודי, השר רפי פרץ, הודיע אמש כי הוא מוותר על המקום הראשון במסגרת האיחוד המתגבש בימין, לטובת איילת שקד העומדת בראש הימין החדש. ‏"שמח לבשר ששוחחתי עם איילת שקד לפני דקות אחדות, הסכמנו כי מתוך אחריות לאומית ודאגה לממשלת הימין והציונות הדתית איילת תעמוד בראש איחוד מפלגות הימין. אחדות היא מטרה משותפת של כולנו, הערב נתכנס לסגור את פרטי הריצה המשותפת ונצא לדרך", מסר.

יו"ר 'הימין החדש', השרה לשעבר איילת שקד, אמרה אמש בכניסתה לפגישת המו"מ, "כפי שראיתם ושמעתם, פנינו לאחדות. אני מאמינה בזה ועובדת על זה כבר הרבה זמן. אני מקווה שנסיים את הלילה ושייצא עשן לבן, כדי שנעבור לשלב השני – לנסות להכניס את כל מפלגות הימין תחת הימין המאוחד".

קודם לכן הגיע למקום נפתלי בנט שאמר כי, "אני נחוש והולך בכל הכח בנסיון להקים גוש ימין אחד גדול שיאחד תחתיו את כל מפלגות הימין. הערב אגיע לפגישה עם הרב פרץ במטרה לסגור אחדות בימין. מהיכרות מעמיקה עם אישיותו של הרב רפי, אני סמוך ובטוח שפניו גם לאחדות. זו הדרך היחידה להציל את שלטון הימין".

על פי דיווח אמש ב'ווינט', פרץ מתעקש שהמפלגה המאוחדת תדרוש כדרישה ראשונה את תיק החינוך עבורו – ולא למשל את תיק המשפטים עבור שקד. פרט לכך, בימין החדש דורשים ארבעה מקומות בתשיעייה הראשונה, ואילו הבית היהודי והאיחוד הלאומי מעוניינים שהנציג הרביעי של הימין החדש ימוקם במקום העשירי – ולא התשיעי.

בנוסף, קיימת שאלה אם הם יבהירו במפורש שימליצו על בנימין נתניהו לראשות הממשלה לאחר הבחירות. על פי דיווח ב'כאן חדשות', נתניהו שוחח על הנושא עם פרץ כמה פעמים במהלך יום האתמול, ואף התקשר ליו"ר איחוד מפלגות הימין דקות לפני הפגישה הלילית. בימין החדש ממאנים להיענות לדרישה, ומוכנים להסכים לסעיף בנוסח הבא: "נמליץ על מועמד הימין שיתחייב לא להקים ממשלת אחדות עם השמאל".