מחקירה ראשונית עולה כי המפגע נראה סמוך לשעה 02:00 כ-250 מטר מהגדר, ורק לאחר שחצה אותה זוהה הנשק. הכוח חשש כי האני המחבל מסתתר בעמדת צה"ל, ולכן טנק ירה פגז לכיוונו. בצה"ל יבדקו אם הכוחות הבינו שמדובר במחבל חמוש בשטח

מתחקיר ראשוני של הפיגוע הלילה (חמישי) בגבול רצועת עזה עולה כי במשך יותר משבע דקות צעד המחבל מאזור השטח הבנוי הפלסטיני אל קו הגבול וחצה את הנקודה, תוך שהוא מסתתר בשטח. מהתחקיר עולה כי סמוך לשעה 02:08 זיהתה תצפיתנית של צה"ל תנועה חשודה של פלסטיני שנע לכיוון גדר המערכת. קצין בכיר באוגדת עזה הוסיף כי על פי ההערכה המחבל שהה כשעתיים בשטח ישראל.

לפי הקצין, "החטיבה והגדוד עמדו במשימה – לבודד את האויב, להרוג אותו ולהגן על היישובים". הקצין סיפר כי האירוע התחיל כשהתצפית זיהתה את המחבל ללא זיהוי ודאי של נשק במרחק של כ-250 מטר מהגדר. עוד סיפר הקצין כי הכוח בודד את המחבל, ולכן לא מיהרו להרוג אותו. כמו כן, הצבא חשש כי המחבל מסתתר בעמדת צה"ל, ולכן טנק ירה פגז לעברו כדי לוודא שאינו שם.

 

התקרית הלילית בעזה: מי שלח את המחבל ולמה? / פרשנויות

 

עוד על פי התחקיר, המ"מ הגיע עם רכבו לנקודה, הכין את הכוח למגע ופרק במקום בהתאם לזיהוי. לאחר הפריקה נכנס הכוח לחילופי אש עם המחבל, במהלכו נפגע הקצין מירי ושניים נוספים נפצעו באורח קל. בזמן הזה נכנסו כוחות נוספים לזירת האירוע. עוד הוסיף הבכיר כי המחבל התבצר באחת העמדות הצה"ליות באזור שמשמשות להגנת החיילים בזמן הפרות סדר במקום ושהה שם במשך שעתיים עד שחוסל.

הבכיר הדגיש כי אין הישג נדרש להרוג מחבל מהר אלא להרוג אותו נכון. "מרגע שהשטח מבודד ומוכל, מרגע שההתיישבות מבודדת – אני לא סופר פה טיימר, אני רוצה שזה יהיה לאט ומסודר. הקפדנו שזה יהיה לאט ובנחת, אין פה מה להזדרז. זיהוי לא נכון של כוחותינו על כוחותינו היה יכול להוביל לאירוע אחר". בנוסף מסר הקצין באוגדת עזה כי האירוע נמשך בין שתיים לארבע בלילה.

במהלך התקרית שאירעה בדרום הרצועה, קצין צה"ל נפצע בינוני ושני חיילים נפגעו קל מירי מחבל שחדר מעזה לשטח ישראל – ונשא נשק מסוג קלצ'ניקוב ורימונים. במסגרת חילופי האש במקום, השליך המחבל לפחות רימון אחד, הוא נהרג מירי כוחות צה"ל ודובר צה"ל רונן מנליס מסר כי המפגע פעל עצמאית. הלוחמים פונו במסוק לקבלת טיפול רפואי בבית חולים סורוקה שבבאר שבע.