צילום: יונתן סינדל / פלאש 90

התרגיל של ריבלין: ידרוש להמליץ על שני מועמדים לראשות הממשלה

תקדים: נשיא המדינה ראובן ריבלין ידרוש מנציגי המפלגות להמליץ בפניו על שני מועמדים לראשות הממשלה כדי למנוע בחירות נוספות. ריבלין אף עתיד לסרב להעניק ארכה למועמד הראשון להרכבת הממשלה, אם זה ייכשל במאמציו בפרק הזמן הקצוב

בסביבתו של נשיא המדינה רובי ריבלין מעריכים כי הוא עשוי לדרוש מנציגי הסיעות להציע בו־בזמן הן את מועמדם המועדף לראשות הממשלה, והן את המלצתם על מועמד חלופי, למקרה שהמועמד הראשון ייכשל במאמציו. כך על פי הפרסום ב'הארץ'.

לפני ארבעה חודשים סירב נתניהו להשיב את המנדט לנשיא והורה על קיום בחירות חדשות, בסביבתו סוברים כי בחודש הבא יתנהל הנשיא באופן שיכביד על מנהיג הליכוד לחזור על מעשיו. אחרי הבחירות האחרונות יצר ריבלין תקדים, כאשר פתח לתקשורת את הליך התייעצויותיו עם סיעות הבית, שנועדו לסייע לו לבחון למי מהח"כים הנבחרים הסיכוי הגבוה ביותר להרכיב קואליציה. ריבלין נהג כך הן משיקולי שקיפות עקרוניים — לקרב את האזרח מן השורה לתהליך הקמתה של הממשלה — והן בגלל נסיבות השעה — למנוע לזות שפתיים לגבי התנהלותו על רקע משקע היחסים העכור בינו לבין נתניהו.

ביום שישי האחרון חשף העיתונאי יוסי ורטר ב'הארץ' שריבלין עתיד לסרב להעניק ארכה למועמד הראשון להרכבת הממשלה, אם זה ייכשל במאמציו. החוק מטיל על הנשיא את החובה לפעול לכינון הממשלה. בנוסף, חוק הממשלה מאפשר לנשיא להטיל את הרכבת הממשלה על אחד מחברי הכנסת שהודיע לו כי הוא מוכן לקבל עליו את התפקיד, אם המועמד הראשון שבו בחר הנשיא למשימה נכשל בכך.

החוק גם מתיר לרוב חברי הכנסת לבקש בכתב מהנשיא להטיל את הרכבת הממשלה על אחד מחבריהם, במקרה שהמועמדים שבהם בחר הנשיא בזה אחר זה לבצע את המשימה לא עמדו בה. רוח החוק ברורה, אפוא: להבטיח ככל האפשר את מימוש רצונם של אזרחי המדינה לכונן בישראל ממשלה מתפקדת.

הואיל וריבלין יחתור לכינון מהיר של ממשלה חדשה ולסיכול תמרונים שיבקשו למנוע זאת, בסביבתו של הנשיא מעריכים כי הוא עשוי לדרוש מנציגי הסיעות להציע בו־בזמן הן את מועמדם המועדף לראשות הממשלה, והן את המלצתם על מועמד חלופי, למקרה שהמועמד הראשון ייכשל במאמציו.

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן