שר העבודה והרווחה יואשם בעבירת הפרת אמונים בפרשת המניות; תיק התעשייה האווירית בו היה חשוד כץ נסגר. סעיף השוחד הוסר מכתב האישום. המשמעות: ייאלץ להתפטר מהממשלה עוד לפני הבחירות. כץ שוקל לבקש מהכנסת חסינות

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הודיע לפרקליטיו של שר הרווחה חיים כץ כי החליט להגיש כתב אישום נגדו בפרשת המניות. כץ, נטען, עזר לחברו – איש שוק ההון מוטי בן ארי – בקידום חקיקה בכנסת בניגוד לחוק ובניגוד עניינים חריף. עבירת השוחד שיוחסה לכץ בתחילה נמחקה בעקבות השימוע שנערך לו. עוד החליט היועמ"ש לסגור באופן סופי את תיק התעשייה האווירית, חרף המלצות המשטרה להעמיד את השר לדין במסגרתו.

מנדלבליט סבור כי כץ צריך להתפטר בשל ההחלטה להגיש נגדו כתב אישום וצפוי להעביר הערב את כתב האישום ליו"ר הכנסת, ולשר כץ יעמדו שלושים ימים מאותו רגע לבקש חסינות. כץ אמר בראיון לאחרונה ל'כאן חדשות' שאם יוגש נגדו כתב אישום לפני הבחירות, הוא צפוי לבקש חסינות. לטענתו, מדובר בפעולות שביצע במסגרת היותו נבחר ציבור לטובת הציבור.

עורכות הדין נוית נגב ויאנה פוגל-סלוצניק ממשרד שינמן-נגב-ניב, המייצגות את כץ, טענו כי "בייחוס עבירה של הפרת אמונים יש ניסיון לקבוע, על גבו של חיים כץ, דרישות ונורמות שאינן קיימות במציאות בהליכי חקיקה במדינה דמוקרטית, ועלולות להטיל מגבלות בלתי סבירות על תפקודה של הכנסת. נזכיר, כי ועדת האתיקה של הכנסת שדנה בעניין כבר ב-2011 מצאה אמנם טעם לפגם בהתנהלותו של כץ, אך סברה שהדברים אינם עולים אף כדי עבירה אתית".

בנוסף לכך, עורכות דינו של כץ הוסיפו כי הן מברכות על החלטתו של מנדלבליט לגנוז את תיק החקירה נגד כץ בפרשת התעשייה האווירית. עוד הוסיפו לגבי פרשת המניות כי "יוחסו לשר כץ בכתב החשדות עבירת שוחד ועבירת קבלת דבר במרמה. לטעמנו לא היה לכך בסיס עובדתי ומשפטי, ואנו מברכות על כך שהיועץ המשפטי לממשלה קיבל בעניינים אלה את עמדתנו שהוצגה בפניו בשימוע. נזכיר, כי החקירה החלה בחשד לעבירה של שימוש במידע פנים, וקיבלה תפנית לייחוס עבירת שוחד. כעת, לאחר שהתקבלו טענותינו, מה שנותר הוא הפרת אמונים, שהינה עבירת סל רחבה, אשר הכוונה לייחס אותה לפעולות חבר כנסת בעת מילוי תפקידו בהליכי קידום חקיקה – הינה, לטעמנו, שגיאה יסודית".

כזכור, בשנה שעברה פרקליטות מחוז תל אביב הודיעה לכץ כי היועץ המשפטי לממשלה, שוקל להעמידו לדין, בכפוף לשימוע, בעבירות שוחד, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות ומרמה והפרת אמונים. החלטה זו התקבלה על יסוד המלצת פרקליט המדינה, שי ניצן. הפרקליטות הודיעה כי נשקלת גם העמדתו לדין של איש שוק ההון מרדכי בן ארי בגין עבירות דומות.

נגד השר כץ הוגש כתב חשדות בחתימת שי ניצן ופרקליטת מחוז תל אביב ליאת בן ארי שמייחס לשר הרווחה שורת עבירות – מרמה הפרת אמונים וכן שוחד, כל זאת בעקבות התנהלותו מול חברת אקוויטל ואיש שוק ההון מוטי בן ארי. לפי כתב החשדות, כץ רכש מניות מתוך מידע פנימי, ובכך צבר עושר שלא כדין ובנוסף לכך לא העביר השר גילוי נאות ופעל בניגוד עניינים.

הפרשה עוסקת בעבירות שביצע לכאורה השר כץ בזמן שכיהן כיו"ר ועדת העבודה והרווחה של הכנסת, בין השנים 2005-2006 וכן בין 2009-2013. באותה תקופה, לפי החשד, התפתחה מערכת יחסים של "תן וקח" בינו לבין היועץ הפיננסי מרדכי בן ארי, שמייעץ בין השאר לחברת "אקוויטל", אחת החברות הכלכליות המובילות במשק. במרכז האישום עומד תיקון 44 שהעביר בוועדה, שלפי החשד היטיב עם בן ארי.