חברת מודיעין ישראלית פרסמה דוח אודות הפיצוץ במחסן הנשק של המיליציות השיעיות בבגדאד השבוע, ובו צילומי לוויין שמתעדים את הנזק בעקבות הפיצוץ. על פי התיעוד ככל הנראה מדובר בתקיפה אווירית, אך עד לרגע זה אף גורם לא לקח אחריות לתקיפה

חברת ImageSat International פרסמה היום (רביעי) תצלומי לוויין המציגים את תוצאות הפיצוץ בבסיס הצבאי בדרום בגדד המיוחס לישראל, מוקדם יותר השבוע. בתמונות ניתן לראות את הנזק שנגרם לאתר, כמו גם למבנים סמוכים למקום. כתוצאה מהתקיפה, כזכור, אדם נהרג ו-29 נוספים נפצעו. מהצילומים קשה לקבוע אם אכן הותקף הבסיס, או שמדובר בתאונה במחסן תחמושת.

בדוח הנלווה פרסמה החברה הערכה שנעשית בידי אנשי מודיעין ישראלים לשעבר ששירתו בעברם בתפקידים באמ"ן, לפיה על בסיס ניתוח הצילומים והנזק, הגורם לפגיעה הראשונה במחסני הנשק היא תקיפה אווירית שגרמה לנזק רב והביאה לפיצוצי משנה נוספים כתוצאה מהתחמושת שאוחסנה שם. בדוח מצוין כי פיצוץ אמצעי הלחימה במחסנים גרם לנזק משני משמעותי במבנים נוספים ברדיוס של כ-250 מטר מהמקום בו אוחסנה התחמושת.

צילום לוויין של הבסיס השיעי שהתפוצץ בעיראק. צילום: (ImageSat International (ISI

הפיצוץ המסתורי אירע במחסני נשק בבסיס סאקר, כאשר המטרה הייתה מחסני נשק וטילים של מיליציה פרו-איראנית שמנוהלת על ידי קאסם סולימאני, מפקד כוח קודס שאחראי לפעילות משמרות המהפכה האירניים מחוץ לגבולות איראן. המיליציה הותקפה שלוש פעמים בשבועות האחרונים, כאשר הפעם האחרונה יוחסה על פי דיווחים זרים לישראל.

מחסן הנשק שבמקום השייך כאמור למיליציה הפועלת בחסות איראן, ממוקם בבסיס של משטרת עיראק מדרום לבגדד. מקור ביטחוני מסר לסוכנות רויטרס כי במקום אוחסנו ככל הנראה רקטות קטיושה לטווח קצר. גורם במשטרת עיראק טען כי הסיבה לדליקה שהביאה לפיצוץ היא רמת אחזקה ירודה וטמפרטורות גבוהות שהיו במקום.

גורם ביטחוני אמר הבוקר לעיתון 'אל שרק אל אווסט' כי ישראל או ארצות הברית עומדות מאחורי המתקפה על המבנה. לדבריו, ישראל וארצות הברית הפכו את עיראק לשדה קרב לא מוכרז במסגרת מערכה שהן מנהלות באזור כדי "לשבור" את איראן ובעלות בריתה. "כל הסימנים מראים שישראל ממשיכה את מה שכבר התחילה בסוריה, ותוקפת אתרים איראניים", אמר הגורם. "ייתכן שבתמיכת ארצות הברית".