הקונגרס. צילום: ויקיפדיה

הזעם של טראמפ? נתניהו שוקל למנוע את כניסתן של ח' הקונגרס האנטישמיות

לקראת הגעתן הצפויה של חברות הקונגרס ראשידה טאליב ואילהאן עומאר, התקיימו התייעצויות בין ראש הממשלה לבין שורת שרים והיועמ"ש בשאלה אם לאפשר את כניסתן. מקורות מדיניים: ייתכן שההחלטה לאפשר את כניסתן תשונה

 • "אני אתפלל למעלה על כולם" ההבטחה המצמררת של ישראל ז"ל

  תוכן מקודם

 • 'דקות לפני השקיעה' כך נודע לליבי (25) שבעלה נהרג במירון

  תוכן מקודם

 • כנס העמותות של מוטי ויטמן: עכשיו גם העמותה שלך יכולה להצליח בענק

  תוכן מקודם

 • איך אספר לילדים שאבא נפטר? סערי קרויס בשחזור קשה

  תוכן מקודם

ראש הממשלה בנימין נתניהו, שוקל האם לאפשר לחברות הקונגרס האנטי ישראליות, ראשידה טאליב ואילהן עומר, להיכנס לישראל, כך דווח ב'ישראל היום' וב'חדשות 12'. זאת אחרי ששגריר ישראל בארצות הברית כבר הודיע כי ישראל תאפשר את כניסתן, אך עולה החשש מפרובוקציות וכן החשש מזעמו של טראמפ.

על פי הדיווח ב'חדשות 12', בימים האחרונים התקיימו בנושא דיונים בהשתתפות גורמים במועצה לביטחון לאומי, במשרד הפנים, במשרד לעניינים אסטרטגיים ובמשרד החוץ. במהלך הדיון עלתה האפשרות לאפשר לראשיד טאליב, שהוריה פלסטינים, לבקר את קרובי משפחתה בתחומי הרשות.

על פי הדיווח בישראל היום', אמש התקיים דיון סודי בלשכת ראש הממשלה בהובלת המל"ל, ובהשתתפות גורמים ברשות ההגירה, המשרד לעניינים אסטרטגיים, משרד החוץ ועוד. הדיון התקיים בעקבות לחצים כבדים ומנוגדים המגיעים מארה"ב. מחד, נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, שתקף את השתיים בעבר לא פעם אחת, ביקש מנתניהו לא לאפשר להן להיכנס. מנגד, בכירי המפלגה הדמוקרטית דרשו מישראל לאפשר את כניסת השתיים, על אף עוינותן הידועה לישראל ולמרות התבטאויות אנטישמיות שהשמיעו השתיים.

על פי המתוכנן, חברות הקונגרס יגיעו לביקור מחר ברשות הפלסטינית, אם הביקור אכן יתקיים נערכים בישראל לכך שטליב ועומאר ינצלו את ביקורן לסדרה של פרובוקציות, שמטרתן להביך את ישראל בזירה הבינלאומית. נכון לעכשיו הן מתוכננות להיפגש רק עם הצד הפלסטיני ולא קבעו פגישות עם נציגים ישראלים רשמיים, גם לא עם חברי כנסת ערבים.

בדיונים שנערכו לקראת בואן נאמר שהשתיים מתוכננות לבקר בגדר ההפרדה, לעלות להר הבית ולהגיע לבית לחם, חברון ורמאללה. בדיונים האלה הוחלט למנוע מהן לעלות אל הר הבית כשעימן נציגי הרשות הפלסטינית, אולם הועלה חשש כי זה עלול להיות פתח לתקרית שתגרום לישראל נזק הסברתי.

כזכור, ב'חדשות 13' דווח מפי גורמים המעורים בנושא כי נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, הביע בשיחות סגורות עם יועציו חוסר שביעות רצון מהחלטתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לאפשר את כניסתן לישראל של שתי חברות קונגרס אנטישמיות מהמפלגה הדמוקרטיות שהביעו תמיכה בארגון ה-BDS המקדם חרם על ישראל.

המקורות מסרו כי טראמפ אמר ליועציו שהוא לא מבין מדוע ישראל צריכה לתת לחברות הקונגרס אילהאן עומאר ורשידה וטאליב להיכנס, כאשר אלה תומכות בתנועת החרם נגד ישראל – במיוחד לאור העובדה שהחוק בישראל מאפשר למנוע את כניסתן על הרקע הזה. טראמפ הצהיר כי הוא סבור שמדובר בטעות, "אם הן מחרימות את ישראל – ישראל צריכה להחרים אותן".

טראמפ אמר את הדברים אחרי ששגריר ישראל בוושינגטון רון דרמר פרסם הודעה, לפיה ישראל תאפשר לשתי חברות הקונגרס להיכנס לישראל. דבריו של טראמפ הגיעו לידיעת שגריר ישראל בוושינגטון רון דרמר, שדיווח עליהם לראש הממשלה נתניהו. טראמפ הבהיר כי אם ישראל תחליט בכל זאת לא לאפשר לעומאר וטאליב להיכנס לא תהיה לו עם כך כל בעיה.

על פי הדיווח של ברק רביד, נתניהו החליט לאפשר לשתי חברות הקונגרס להיכנס לישראל על רקע מסרים חריפים שקיבל השגריר דרמר מחברי קונגרס דמוקרטים בכירים. פקיד ישראלי בכיר ציין כי הדמוקרטים הבהירו כי אם עומאר וטאליב לא יוכלו להכנס לישראל הדבר יגרום לחברי קונגרס דמוקרטים רבים לבטל את הגעתם למשלחת אחרת שארגנה השדולה הפרו-ישראלית איפא"ק.

לשכת ראש הממשלה לא הכחישה את הדברים אך מסרה כי אינה מתייחסת לפרטים בכתבה. מקור בסביבת נתניהו גם הוא לא הכחיש את הדברים אך אמר כי מדובר בנושא רגיש וכי אינו מעוניין לדבר על כך. בבית הלבן אמרו כי טראמפ לא העביר בקשה לישראל בנושא וכי ממשלת ישראל יכולה לעשות מה שתרצה.

טליב ועומאר, שתי חברות הקונגרס המוסלמיות הראשונות בתולדות ארצות הברית, נבחרו לבית הנבחרים האמריקאי בבחירות שנערכו ב-2018, והן מייצגות את האגף הקיצוני ביותר במפלגה הדמוקרטית, הן ביחסן אל טראמפ והן אל ישראל. בחודשים האחרונים תקף אותן טראמפ במילים חריפות, ואשים אותן באנטישמיות ובשנאת ישראל. על רקע זה הודיעו השתיים על החלטתן להגיע ארצה.

2 תגובות

מגוחך שנתניהו בכלל נושא ונותן בדבר, בושה ורפיסות מנהיגותית. מה השלב הבא? עוד מעט יחלקו נשקים לחמאס כדי למנוע "תקריות דיפלומטיות" ?!

הוא שוקל לתת להם לכנס רק לשיטחי הרשות

Comments are closed.

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן