צילום: Abed Rahim Khatib / Flash90

כמה פלסטינים היגרו מעזה מרצון? האמת מאחורי המספרים שפורסמו

"35 אלף פלסטינים היגרו מעזה מרצון וישראל מעודדת זאת" – זה מה שאמר גורם מדיני בכיר במהלך ביקור רה"מ באוקראינה. בבדיקה מעמיקה שנעשתה בערוץ 12 מי עומד מאחורי הנתון, מתברר כי באף גוף רשמי ומדיני בישראל לא מכירים את המספרים

במהלך ביקורו של ראש הממשלה נתניהו באוקראינה התבטא גורם מדיני כי ישראל מעודדת הגירה מעזה למדינות אחרות וכי עד עתה, 35 אלף פלסטינים היגרו מהרצועה. אלא שמבדיקה שנעשתה על ידי 'ערוץ 12' מתברר כי אף גוף רשמי אינו מכיר את הנתון המספרי ואף יתרה מכך, במשרד מתאם פעולות הממשלה בשטחים הבהירו כי אינם יכולים לדעת את המספר המדויק היות ורוב היציאות מעזה הן למצרים דרך מעבר רפיח.

בתדרוך אותו העביר גורם מדיני בכיר נטען כי ישראל הביעה נכונות לממן את עלות ההעברה של תושבים מעזה למדינה שלישית, אם אכן תימצא מדינה שתסכים לקלוט אותם. במטה לביטחון לאומי אכן פנו למדינות במזרח התיכון ובדקו אם יסכימו לקלוט תושבים מעזה, אך מדינה כזו טרם נמצאה. בנוסף, ישראל הסכימה להעמיד שדות תעופה של חיל האוויר (הכוונה ככל הנראה לבסיס נבטים) על מנת לאפשר את הטיסות.

אלא שלפני הדיון על מדינה שתסכים לקלוט את אותם פליטים מעזה, חשוב לברר מהיכן נלקח הנתון המספרי עליו הצביע אותו גורם מדיני. בבדיקת 'ערוץ 12' הסתבר כי הן במשרד ראש הממשלה, הן במתאם פעולות הממשלה בשטחים והן בנציגות מצרים בישראל, מסרבים לקחת אחריות על הנתונים. במשרד ראש הממשלה טענו: "אין את הנתונים, לא מכירים עוד נתונים מלבד המספר". בשאלה מהיכן הנתון ולמי לפנות השיבו: "פנו למתאם פעולות הממשלה בשטחים".

למתאם פעולות הממשלה בשטחים, לא ידוע מאיפה הנתון, והסבירו שהם לא הגורם המדיני וכי אין להם את היכולת לבדוק נתון שכזה, שכן היציאות מעזה הן דרך מעבר רפיח למצרים.

מהיחידה לתיאום פעולות הממשלה בשטחים נמסר במענה לפניית 'ערוץ 12': "אין בידינו מידע רשמי על התנועות דרך מעבר רפיח שבמצרים".

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו