פרטים חדשים מצביעים על מחדל בתקרית הירי החריגה אתמול בצפון, שבה ירו לוחמי צה"ל לעבר כלי טיס אזרחי ופגעו בכנף - מרחק קטן בלבד מהטייס. מהתחקיר הראשוני מתברר כי הטיסה דווחה מראש ואושרה - אך הכוח בשטח לא קיבל הודעה על כך

צה"ל ממשיך היום (חמישי) לתחקר את האירוע החריג שבו חיילי צה"ל ירו ברמת הגולן לעבר כלי טיס אזרחי. מתברר כעת כי הטיסה היית מאושרת אך המידע לא הגיע אל הכוח שנמצא בשטח. לכן, החליטו החיילים לפתוח באש באמצעות נשק קל ואחד הכדורים פגע בכנף המטוס – לא רחוק מהטייס עצמו.

הטייס סיפר בראיון ל'ווינט' כי לאחר התקרית קיבל עשרות טלפונים מחבריו ששמעו על המקרה בתקשורת. על פרטי האירוע סירב הטייס לדבר מאחר והוא נמצא תחת חקירה.

השטח ברמת הגולן נחשב לאזור חריג לטיסה המצריך אישורים חריגים, כפי שאכן היו לטייס בטיסת הצילום. כמו כן, בזמן שהיה באוויר הוא שידר בצורה רציפה ועקבית בתצורת ADSB מלא את מיקומו, כך שהבקרה האווירית הייתה מודעת למיקומו. הכשל מצוי, אם כך, ככל הנראה אצל החיילים בשטח. הטייס היה בגובה של כ-4,800 רגל (כ-1,500 מטרים) בזמן שנורה, ובמהירות של 90 קמ"ש.

ככל הנראה עקב החשד כי מדובר בכלי טיס עוין שמגיע משטח סוריה – בהוראת מפקד המחלקה, החיילים כרעו ברך ופתחו בירי לעבר המטוס. בתקרית לא היו נפגעים ולא נגרם נזק. צה"ל מבצע כעת תחקיר בפיקוד צפון כדי לברר את הנסיבות.

מדובר צה"ל נמסר: "כוח צה״ל שפעל ברמת הגולן זיהה כלי טיס שחשד בו ככלי טיס עוין שחדר משטח סוריה ומהווה איום ממשי, לכן פתח לעברו באש. לאחר שהבין שמדובר בכלי טיס אזרחי ישראלי, חדל את הירי. כחלק מנוהל הגנה מפני חדירת כלי טיס, מצופה מהכוח בשטח לזהות ולתצפת לעבר כלים חשודים. מדובר באירוע חמור שנמצא בתחקיר ולקחיו יופקו".