התקיפה הלילה עליה נטל צה"ל אחריות דקות לאחר התקיפה, משמעותית ושונה מהתקיפות הקודמות המיוחסות לישראל. מחשש לתגובה - צה"ל פרס כיפות ברזל בגבול הצפון. ראש הממשלה והרמטכ"ל כוכבי מקיימים ישיבה בקריה. כל הפרטים

צה"ל מסר הערב כי חיל האוויר תקף יעדים ליד דמשק ובכך סיכל בשטח סוריה "ניסיון פיגוע של כוח קודס האיראני". על פי צה"ל, מדובר בפיגוע שהיה אמור להתבצע באמצעות רחפנים תוקפים ותוכנן לצאת מסוריה ולפגוע במטרות ישראליות. במסגרת הכוננות הגבוהה של חיל האוויר, נפרסו סוללות כיפת ברזל בצפון והוגברה הכוננות בטייסות השונות שבבסיס החיל.

בשנים האחרונות תקף צה"ל ע"פ דיווחים זרים מאות פעמים בסוריה נגד התבססות כוח איראני אך מעולם הוא לא נוטל על כך אחריות ובטח שלא בפרק זמן קצר שכזה. אז מה עומד מאחורי לקיחת האחריות של צה"ל? הפרשנית לענייני ערבים שמרית מאיר כתבה כי ייתכן ומה שעומד מאחורי זה, הוא סוג הפעולה שהתבצעה הערב.

התקיפה הלילה בסוריה היא לא מהסוג הרגיל אליו כבר התרגלו בסוריה בשנים האחרונות אלא מניעת פיגוע בסדר גודל עצום אותו מנע צה"ל שעות לפני יציאתו לדרך. איראן שזועמת על התקיפות שמיוחסות לצה"ל בעיראק ניסתה ביום חמישי האחרון להוציא לפועל פיגוע רחפנים ממולכדים אך צה"ל הצליח לשבש את הפעילות ובכך היא נדחתה להלילה. אלא ששעות לפני שהחליטו באיראן להוציא את הפיגוע לפועל, תקף צה"ל באמצעות טילים ושיבש את כלל הפעילות.

במהלך התקיפה של חיל האוויר נפגעו ככל הנראה מבנים ופעילים של מליציות שיעיות ותחמושת שהייתה באותו הבניין. החוליה כוללת איראנים ופעילים של מליציות שיעיות.

באופן חריג, דו"צ מיהר להוציא את סיפור המסגרת בעוד האירוע עדיין קורה. כיוון שייתכן שהאיראנים סרבו להרפות מהתכנית המקורית חרף השיבוש בחמישי והסיכול הערב ורצו לשגר את הרחפנים בכל זאת. ההודעה של צה"ל בפומבי כי הוא יודע על התוכניות של איראן וכי הוא סיכל זאת, אמור למנוע מהם להוציא את הפיגוע לפועל.

סוכנות הידיעות הסורית הרשמית "סאנא" דיווחה קודם לכן כי "מערכות ההגנה האווירית פעלו נגד יעדים עוינים בשמי דמשק". מקורות סוריים דיווחו על שלושה פיצוצים חזקים שנשמעו ברחבי הבירה. על פי הדיווחים, נשמעו פיצוצים חזקים בשכונת אלמזה בעיר, שבה שדה תעופה צבאי. בעבר יוחסה לישראל על פי פרסומים זרים לפחות תקיפה אחת באזור.

התקיפה המשמעותית הלילה, יכולה לגרום להידרדרות משמעותית ואף לתגובה מהצד השני נגד העורף הישראלי. לשם כך הוחלט בצה"ל על פריסת כיפות ברזל בגבול הצפון בכדי לתת מענה להתקפות טילים וכן ראש הממשלה נתניהו מקיים בשעה זו ישיבה דחופה בקריה בתל אביב יחד עם האלוף כוכבי ומפקד חיל האוויר עמירם נורקין. מפקד פיקוד הצפון עדכן את ראש המועצה גולן וקצרין על פרטי התקיפה והמוכנות של צה"ל בהגנה ובהתקפה ככל שיידרש.