צילום: ויקיפדיה

נשיא איראן: "התשובה של איראן למו"מ עם ארה"ב תמיד תהיה שלילית"

רוחאני נאם בפרלמנט האיראני ואיים כי "אם לא נשיג תוצאות עד יום חמישי - ננקוט בצעד נוסף להפחתה במחויבויות שלנו" • למרות הדברים, דובר ממשלת איראן טען כי "חלה התקדמות בדיונים עם צרפת בנוגע להסכם הגרעין"

נשיא איראן חסן רוחאני נאם הבוקר (שלישי) בפרלמנט במדינתו והתייחס למגעים המתנהלים לחידוש הסכם הגרעין עם ארה"ב ואמר כי "היו הרבה הצעות לניהול משא ומתן עם ארצות הברית, אך התשובה שלנו תמיד תהיה שלילית". עוד הוסיף רוחאני: "נמשיך במשא ומתן עם גורמים נוספים, אך אם לא נשיג תוצאות עד ליום חמישי – ננקוט בצעד השלישי להפחתה במחויבויות שלנו מההסכם".

למרות דבריו של רוחאני, אמש סיפר דובר ממשלת איראן כי "חלה התקדמות בדיונים עם צרפת בנוגע להסכם הגרעין", אך הבהיר כי "טהראן תתרחק משמעותית מהסכם הגרעין אם אירופה לא תוכל להציע תנאים חדשים".

את המהלכים להחזרת איראן להסכם הגרעין עם המעצמות מקדם הממשל בצרפת. ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח ביום שישי האחרון עם נשיא צרפת עמנואל מקרון, ואמר כי "זה אינו הזמן הנכון לדבר עם איראן". את הדברים אמר ראש הממשלה בעקבות כך שהנשיא הצרפתי מנסה לקדם פסגה בין נשיאי ארה"ב ואיראן. לפי לשכת רה"מ, השיחה התקיימה ביוזמת הצד הצרפתי.

נתניהו הדגיש כי "מי שנותן חסות לתוקפנות ולהתחמשות לא יהיה חסין, ושזה בדיוק הזמן הלא נכון לדון עם איראן בעת שהיא מגבירה את התוקפנות באזור". כאמור, השיחה בין שני המנהיגים מגיעה על רקע הכעס הישראלי על המאמצים הצרפתיים לקדם השיחות בין הנשיא האמריקני דונלד טראמפ לעמיתו האיראני חסן רוחאני, במטרה להפיג את המתיחות הגוברת בין שתי המדינות. מקרון אף הזמין את שר החוץ האיראני לפסגת המדינות המתועשות, ה-G7 בשבוע שעבר, שהתקיימה בארצו.

הנשיא מקרון טען במהלך הפסגה כי נוצרו התנאים לפגישה בין טראמפ ורוחאני, והביע תקווה שפסגה כזו תיערך בשבועות הקרובים. "יצרנו את התנאים לפגישה ובעקבות כך גם להסכם", אמר מקרון. לדבריו, "ההכנות לקיומה של הפגישה כבר החלו. נערכות שיחות בנושא. רוחאני אמר לי שהוא מוכן להיפגש עם טראמפ", אמר הנשיא הצרפתי והוסיף כי הוא "מקווה, על סמך שיחות אלה, שנצליח לקיים פסגה בשבועות הקרובים".

טראמפ הגיב שפגישה עם רוחאני בשבועות הקרובים נשמעת כמו משהו שיכול לקרות. "בנסיבות הנכונות, אפגש עם רוחאני". לדבריו, "איראן היא לא אותה המדינה שהייתה לפני שנתיים וחצי, כשנכנסתי לתפקיד. אז היא הייתה מדינת הטרור מספר 1". טראמפ הוסיף כי "יש לי הרגשה טובה. לאיראן יש פוטנציאל עצום".

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *