גורם בכיר באיראן הגיב להצעת נשיא צרפת מקרון ואמר כי אם לא ייענו התנאים תמשיך איראן בהפחתת מחוייבותה להסכם הגרעין. "נהיה מוכנים לחזור להסכם אם נוכל למכור נפט ללא מגבלות - אחרת, איראן תמשיך בתהליך הנסיגה מההסכם", הזהיר הגורם

בכיר איראני אישר לסוכנות הידיעות פארס כי טהראן תשוב ותתחייב מחדש לתנאי הסכם הגרעין בתמורה ל-15 מיליארד דולר – בהתאם להצעת צרפת. במסגרת ההצעה, פריז תעביר את הסכום באשראי עד לסוף השנה, בתמורה לחזרת איראן להסכם שנחתם ב-2015 מול המעצמות, זאת כדי להתגבר על החלטת ארצות הברית לפרוש מההסכם.

"לא סביר שאירופה תנקוט בצעדים אפקטיביים לפני מחרתיים, לכן הפחתת המחוייבות האיראנית השלישית במסגרת הסכם הגרעין תצא לפועל במועדה", אמר הבכיר האיראני. "לא יהיה מו"מ על הסכם הגרעין עצמו, אבל אפשר לדבר על יישומו. נהיה מוכנים לחזור להסכם רק אם בנוסף נוכל למכור את הנפט שלנו ללא מגבלות".

בערוץ תקשורת איראני ציטטו את סגן שר החוץ של המדינה, עבאס עראקג'י, אומר כי "חזרתנו ליישום המלא של הסכם הגרעין כפופה לקבלת 15 מיליארד דולר במשך ארבעה חודשים. אחרת, הליך צמצום התחייבויותיה של איראן להסכם יימשך". עראקג'י הוסיף כי "אירופה צריכה לקנות נפט מאיראן או לספק לה את האשראי שמבטיח את הכנסות הנפט של איראן, דבר שפירושו מכירה מוקדמת של נפט".

למרות ההודעה האירנית, בתקשורת המקומית דווח כי צרפת לא הצליחה לשכנע את הממשל האמריקני להעניק לטהרן את האשראי. ההודעה הגיעה בתגובה להצעת צרפת שפורסמה אמש, ולפיה נשיא צרפת, עמנואל מקרון, הציע לרוחאני במהלך שיחות הגרעין אשראי בסכום האמור – בתמורה לחזרה להתחייבות אירנית שלא להעשיר אורניום לרמה של יותר מ-3.67%.

"השאלה היא קודם כל אם אנחנו יכולים להגיע לרמה של 15 מיליארד דולר. השאלה השנייה היא מי יממן את זה, והשלישית היא אם אנחנו צריכים לפחות את ההסכמה השקטה של ארה"ב. אנחנו עדיין לא יודעים מה העמדה האמריקנית", אמר אחד המקורות על המשא ומתן בין הצרפתים לאמריקנים.

נשיא איראן חסן רוחאני אמר הבוקר כי אין זה סביר שטהרן ומדינות אירופה יגיעו להסכמות עד ליום חמישי, ועל כן צפויה המדינה להכריז על השלב השלישי של נסיגתה ממחויבותיה במסגרת הסכם הגרעין. "לא סביר שנגיע בקרוב להסכמות עם האיחוד האירופי בקשר לעסקה", אמר רחאני והודיע כי איראן תיתן למדינות האיחוד דד ליין של כחודשיים על מנת להציל את ההסכם.