Hadas Parush/Flash90

ועדת הבחירות: 3,000 מפקחים שיצוידו במצלמות גוף יסיירו בקלפיות

הוועדה פרסמה תוכנית לשמירה על טוהר הבחירות, שתכלול תיעוד ספירת קולות בקלפיות בעייתיות, וציינה שקיבלה את הסכמת חבר ועדה מטעם הליכוד, דוד ביטן. הליכוד בתגובה: "הוא הבהיר כי המתווה לא נותן מענה כולל לבעיית הזיופים"
 • "אמא, מי יברך אותנו בערב יום כיפור?" יתומי משפחת טימסיט מסרבים להינחם

  תוכן מקודם

 • איך עושים כל־כך הרבה כסף מסטארט־אפ?

  תוכן מקודם

 • ערימה סדורה: אלפי צ'קים ממתינים לחלוקת צדקה במשרדי ועד הרבנים

  תוכן מקודם

 • לא סתם ברכה זו גזירה לכל דבר ועניין

  תוכן מקודם

בעקבות אישור חוק המצלמות בממשלה והכוונה לאשרו בכנסת, בוועדת הבחירות המרכזית הודיעו הערב כי "בנוסף לאמצעים שננקטו עד כה, הוועדה גיבשה 'חליפת הגנה' להבטחת טוהר הבחירות ובין היתר הפעלת סיירת פיקוח על טוהר הבחירות שתהיה מורכבת מכ-3000 מפקחים, חלקם עורכי דין ורואי חשבון, אשר יהיו מצוידים במצלמות גוף משוכללות שעומדות בתקן של המשטרה".

"מפקחים אלה, יסיירו במהלך יום הבחירות בכל הקלפיות בארץ, ויוכלו להפעיל את המצלמות רק באישור נציגי ועדת הבחירות המרכזית כל אימת שיתגלה חשש לפגיעה בטוהר הבחירות. מעבר לכך, בעת ספירת הקולות, הליך הספירה יצולם במלואו בקלפיות בעייתיות מן העבר ובקלפיות שנבחרו עפ"י קריטריונים שגובשו בוועדת הבחירות המרכזית".

דובר וועדת הבחירות מציין כי המתווה אושר ע"י יו"ר ועדת הבחירות המרכזית השופט חנן מלצר, וחברי נשיאות ועדת הבחירות המרכזית, בהם לא אחר מח"כ דוד ביטן מהליכוד. בנשיאות הוועדה חברים גם ח"כ משה ארבל מש"ס, ח"כ גיל סגל מ'כחול לבן' וסמי שושן ממפלגת העבודה. "נשיאות הוועדה סברה כי יש במתווה זה, הסדר מספק לכל ההסתייגויות שהועלו, וכי נקיטה בדרך אחרת עלולה לפגוע בטוהר הבחירות ובסדר התקין של הבחירות", נמסר.

דובר וועדת הבחירות אמר עוד כי, "התייחסות ועדת הבחירות להצעת חוק המצלמות הועברה בפירוט ליועמ"ש לממשלה – קודם להחלטת הממשלה מהיום, והועברה על ידי היועץ לחברי הממשלה כולם. בעקבות ההערות שנשמעו בישיבת הממשלה ופורסמו בתקשורת, ועדת הבחירות המרכזית מבהירה בזאת כי השמירה על טוהר הבחירות, הגינותן, וניהול תקין של יום הבחירות, הם בראש מעייניה".

בליכוד מיהרו למסור בתגובה כי, "ח"כ דוד ביטן הבהיר לנו שהחלטות ועדת הבחירות ביחס ליישום המתווה של השופט מלצר אינן נותנות מענה כולל לבעיית הזיופים בקלפיות. מדובר בפיקוח על מיעוט הקלפיות וגם בהן רק חלק מהזמן, מה שמשאיר פירצה ענקית לזיופים. הצבת מצלמות נותנת פתרון ראוי לבעיה זו ומבטיחה את טוהר הבחירות. לכן הממשלה תביא מחר את חוק המצלמות לאישור הכנסת. הליכוד דוחה את ההתנגדות השערוריתית של לפיד-גנץ, ליברמן והרשימה המשותפת שנובעת אך ורק מרצונם לאפשר גניבת בחירות".

ראש הממשלה ויו"ר הליכוד בנימין נתניהו התייחס אחר הצהריים (ראשון) לחוק המצלמות שאושר היום בממשלה וצפוי להיות מקודם השבוע בכנסת, "גנץ ולפיד מתנגדים להצבת מצלמות. אני מבין אותם. הם רוצים לגנוב את הבחירות. ויחד איתם רוצים איימן עודה ואחמד טיבי והרשימה המשותפת ואיווט ליברמן שהצטרף אליהם. הם רוצים בניצחון הגוש שלהם, זה אני מבין".

"מה שאני לא מבין זה איך אלה שמדברים על רוממות שלטון החוק, למה הם לא מצדדים בדרישה שלנו להציב מצלמות. מה יכול להיות יותר פשוט מזה? בכל מקום שאתם הולכים, בסופרמרקטים, במסעדות, בבתי הקפה, יש מצלמות. פתאום המקום היחידי במרחב הציבורי שאסור להכניס מצלמות זה באולם הקלפיות. הרי החוק שלנו אומר במפורש: לצלם מאחורי הפרגוד – לא, אבל בכל מקום אחר – כן. וככה יודעים בדיוק מה קרה ומונעים זיופים".

"ואני אומר לכם שהזיופים האלה גרמו לכך שיכול להיות שהיינו מעבירים 61 מנדטים והיינו מונעים את הבחירות. יכול להיות שבל״ד עברה בגלל זיופים. אז אנחנו רוצים להבטיח את טוהר הבחירות, זה נשמת אפה של הדמוקרטיה, זה נשמת אפו של שלטון החוק, ולכן אי אפשר להבין את ההתנגדות הזאת. אין לזה הצדקה. גנץ ולפיד רוצים לגנוב את הבחירות – בואו לא ניתן להם. אנחנו נעביר את החוק הזה בכנסת, החל ממחר", אמר נתניהו.

שר המשפטים אמיר אוחנה התייחס הערב לחוק ואמר כי, "חוק המצלמות מגשים את טוהר הבחירות. הבוקר הבאתי לפני הממשלה את הצעת חוק המצלמות, שמטרתה לאפשר פיקוח על עמדות ההצבעה וספירת הקולות, כך שתוצאות הבחירות תשקפנה נאמנה את דין הבוחר – ואותו בלבד".

"לאחר מערכת הבחירות האחרונה לא התאפשרה הקמת ממשלה על חודם של קולות מעטים מאוד, ובצירוף הטענות שעלו לחשד כבד לזיופים בחלק מהקלפיות, ייתכן מאוד שאילו היו מצלמות – הייתה נמנעת סאגת הבחירות. המצלמות לא משנות את כללי המשחק ממש כפי שמצלמות המהירות לא משנות את כללי התנועה: הם מאפשרות לפקח עליהם".

"אני מכבד את היועץ המשפטי לממשלה – אבל לא השתכנעתי מנימוקיו, כמו גם של יתר הגורמים המשפטיים, כי אין להביא את החוק להכרעת הכנסת. טענתנו היא שלא היה כלל צורך בחוק: ומה שהמפקח תופס בחושיו, רואה בעיניו או שומע באוזניו – הוא רשאי לתעד לא רק במאגר הזיכרון האנושי, אלא גם במאגר זיכרון דיגיטלי, הנוטה פחות לבעיות זיכרון, שכחה ומניפולציות".

"אך משקבעו הגורמים המשפטיים כי יש צורך בחקיקה: הנה הבאנו את החקיקה, והייתי מצפה דווקא מהגורמים האמונים על טוהר הבחירות לדרוש אותה ולתמוך בה. לא שמעתי נימוק מהותי רציני אחד נגד הצעת החוק הזו, שהציבור – אתם – תומכים בה ומבינים אותה. אני שואל אתכם: איך אפשר, בעידן הזה בו יש מצלמות כמעט בכל רחוב, מוסד, בית ספר, פיצוציה – להתנגד למצלמות במקום החשוב ביותר – המקום בו נקבעות תוצאות הבחירות – לב הדמוקרטיה, תוך שחשאיות הבחירות נשמרת כמובן והפרטיות מאחורי הפרגוד היא מלאה?"

"החוק הזה בא לטפל באנדרלמוסיה ובאי הסדר – השוררים כעת. הותרת המצב הקיים היא המחדל הדמוקרטי הגדול. ואם לא עכשיו, לפני הבחירות, אימתי? הצבענו בממשלה בעד ההצעה חרף עמדתו המתנגדת של היועץ המשפטי לממשלה משום שלאחריות המוטלת על כתפינו, ולא על כתפיו, נלווית גם אחריות – להגשים את ריבונות הציבור באמצעות נבחריו. הממשלה – תפקידה למשול, וכך נמשיך לעשות", דברי לאוחנה.

הוועדה המסדרת בראשות ח"כ מיקי זוהר תתכנס מחר בשעה 10:30 בבוקר, לדיון בבקשת הממשלה להקדמת הדיון בהצעת החוק. לאחר מכן, בשעה 13:00, תתכנס מליאת הכנסת לדיון בחוק בקריאה ראשונה. המשך הדיונים בחוק בוועדות ובמליאת הכנסת יתקיימו במהלך יום שלישי ורביעי, והוא צפוי להיות מאושר לקראת יום חמישי לפנות בוקר.

יו"ר הוועדה ח"כ מיקי זוהר אמר כי, "מדובר בהצעת חוק חשובה שתבטיח את טוהר הבחירות. עצוב בעיני שהשמאל הישראלי פועל נגד חוק חשוב זה, רק על מנת לחזק את כוחה של הרשימה הערבית לכנסת".

Share on email
שתפו במייל

כתבות קשורות

וְתֵיטִיב לָנוּ הַחֲתִימָה • מוצאי יום הק' בחצה"ק באבוב
צילום רחפן: ההכנות לחג הסוכות באלעד - במבט מלמעלה • צפו
וְשָׂמַחְתָּ בְּחַגֶּךָ: משדר מקפיץ ללא הפסקה עם מיטב להיטי חג הסוכות
חשש: משבר הזהות יביא למאבק על היידישקייט / יוסף טיקוצ'ינסקי
מחייך ושר: הסרטון שהעלה המחבל הנמלט שעות לפני שנתפס
פנינים לחג הסוכות • הרב יוסף חיים אוהב ציון • צפו
תמונות נדירות: החיילים הקימו סוכות על ג'יפים במלחמת יום הכיפורים
כִּי בַיּוֹם הַזֶּה יְכַפֵּר עֲלֵיכֶם • מראות יום הכיפורים בחצה"ק טשארנאביל
מחבל יידה אבנים על רכב הסעות במזרח ירושלים - ונעצר מיידית
תיעוד מרגש: נכי צה"ל קיבלו ארבעת המינים
שלומי גרטנר מרקיד עם מחרוזת רוק שמחה במיוחד • צפו
לראות בכל נתינה של ד' את הכל • הרב יחיאל מאיר צוקר • צפו
גרשי ישראלי בקאבר מותאם לחג: "מאך א ברכה לישב בסוכה"
וְרומַמְתָּנוּ מִכָּל הַלְּשׁונות • יום הכיפורים בחצה"ק ויז'ניץ
סגולות לחג הסוכות • הרב יוסף חיים אוהב ציון
מ'ידיעת הזהב' עד ללכידת המחבלים: המפכ"ל חשף מאחורי הקלעים • צפו
מסר לסוכות: סוד המחיצה היהודית • הרב יעקב שלמה לוי • צפו
וְהָיִיתָ אַךְ שָׂמֵחַ: "לעבעדיג" - מחרוזת שמחה עם גדולי הזמר

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו