צילומים: פלאש 90

לקראת פשרות עם ליברמן? נתניהו מקיים שיחות עם המפלגות החרדיות

דיווח: הח"כים החרדים מאותתים על נכונות להתגמש בנושאי דת ומדינה, ועורכים הבחנה בין נושאים "הלכתיים" לסוגיות דתיות "ציבוריות" • גורם בישראל ביתנו ל'חדשות JDN': "אם זה יתקדם ליברמן לא יהסס להיכנס לממשלה עם החרדים"

ראשי המפלגות החרדיות קיימו הבוקר שיחות עם ראש הממשלה בנימין נתניהו בכדי לדון איתו בתוצאות הפגישה שלו אמש עם יו"ר ישראל ביתנו ח"כ אביגדור ליברמן, לקראת פגישה נוספת היום בין השניים. אמש דיווחנו כי נתניהו שוחח עם יו"ר שס השר אריה דרעי, יו"ר אגודת ישראל סגן השר יעקב ליצמן ויו"ר דגל התורה ח"כ משה גפני, ועדכן אותם בפרטי הפגישה עם ליברמן וטען בשיחה ש"יש על מה לדבר" עם ליברמן.

עוד נודע ל'חדשות JDN' כי בשעה זו מתכנסים בלשכת סגן השר ליצמן במשרד הבריאות חברי הכנסת של אגודת ישראל – סגן השר מאיר פרוש, ח"כ ישראל אייכלר וח"כ עקב טסלר, בכדי להתעדכן בהתפתחויות הפוליטיות. בנובף, לאחר כינוס חברי הכנסת של הבלוק היום בכנסת, יתקיימו ישיבות סיעה של יהדות התורה וש"ס.

ב'ויינט' דווח כי בכירים במפלגות החרדיות אומרים כי הם מסכימים לדון בהצעות קונקרטיות שיונחו בפניהן לפשרה עם אביגדור ליברמן ואף להביאן להכרעת הרבנים. בשס וביהדות התורה רומזים כי יש על מה לדבר, ומבקשים להבחין בין נושאים "הלכתיים", כמו גיור ונישואים, שבהם אין להם כל סמכות להתפשר, לבין סוגיות דתיות "ציבוריות", למשל הגיוס, הכותל והשבת, שלגביהן ייתכן שיקבלו ממועצות גדולי וחכמי התורה אישור להתגמש.

"דברים שנוגעים בהלכה לא שייך להתפשר כי אין לנו סמכות לוותר על משהו בנושאי יהדות", צוטטו גומרים בש"ס וביהדות התורה על ידי קוני נחשוני, "כרגע לא הובא שום דבר קונקרטי לדיון ועל כל הפשרות אנחנו שומעים בינתיים רק בכלי התקשורת. צריך להבין מה באמת נתניהו רוצה כדי לדעת האם ואיך אפשר להתקדם. אם רוצים שהחרדים יתגמשו במשהו, צריכים לתת לנו משהו מסודר – ואיתו נלך לרבנים".

גורם בישראל ביתנו המעורה בפרטים אמר הבוקר ל'חדשות JDN' כי, "ליברמן לא שונא אישית את החרדים הוא חושב שיש דברים מסיומים שצריך לתקן, אני חושב שאפשר להגיע לפשרות בנושאי דת ומדינה שיהיה גם טוב לציבור החרדי, אם זה יתקדם ליברמן לא יהסס להיכנס לממשלה עם החרדים". מנגד, גורם אחר במפלגה העריך כי הסיכויים להגיע להסכמות שגם ליברמן וגם החרדים יוכלו לחיות איתם, שואפים לאפס.

ב'מעריב' דווח כי יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן קיים אמש שורה של פגישות פוליטיות, ושוחח עם נציגים מהימין ומהשמאל. למקורביו הוא אמר שיש מקום לאופטימיות זהירה. היום ליברמן יפגש עם נתניהו וגנץ, ובהמשך עם צוותי המשא ומתן של שתי המפלגות הגדולות. יו"ר סיעת ישראל ביתנו, עודד פורר, אמר הבוקר בפגישה עם פעילי המפלגה: "לא קיים סיכוי שישראל ביתנו תצטרף לממשלה צרה של נתניהו עם החרדים ועם סמוטריץ ופרץ".

כזכור, ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש אמש עם יו"ר ישראל ביתנו ח"כ אביגדור ליברמן. הפגישה שהתקיימה בקרייה בתל אביב, ערכה למעלה משעה. בתום הפגישה פורסמה הודעה משותפת מטעם הליכוד וישראל ביתנו בה נאמר כי, "הייתה שיחה עניינית וטובה שהתמקדה בדרכים להקים ממשלת אחדות. השניים קבעו להיפגש שוב כדי להשלים את הפגישה".

מאז הפגישה נרשמו צעדים מינוריים המעידים על התקרבות מסוימת בין הצדדים. ב"כנס החירום" הערב תקף ראש הממשלה רק את ראשי כחול לבן ונמנע מלהזכיר את ליברמן. במקביל, ליברמן אמר באירוע הערב כי, "זה שראש הממשלה נתניהו לא תקף אותי זה כבר טוב. הפגישה איתו היתה עניינית ומחר ניפגש שוב. לא הגענו לנושאי דת ומדינה". סגן השר איציק כהן שהתראיין באותו אירוע אחרי ליברמן אמר כי, "קיבלתי טלפון: אל תתקוף את ליברמן – השיחות מתקדמות יופי".

2 תגובות

אני חושב שהמפלגות החרדיות ושס צריכים לפרוש מהגוש ולתת לביבי וגנץ להקים ממשלת אחדות אין מה לעשות החרדים שכחו שאנו בגלות וקבלו שיכרון כח וזהו זה התפוצץ וחוץ מזה יעריכו אותם שהצילו את הממשלה וגילו אחריות

לא יצליחו להקים ממשלה. זה ימשך עוד הרבה זמן.
שריפה אחים. שריפה.
השריפה מאד גדולה וצריך להשתלט על הלהבות. עם ישראל, רק תעשו מה שאפשר. לפחות תשמרו רק שבת. זה יעזור לכבות חלק מהלהבות. שריפה אחים שריפה. זה מה שקורה לנו כעת. רבותיי אתם לא רואים אבל יש שריפה גדולה בשמיים ועלולה להגיע גם לארץ.
שריפה אחים שריפה.
רק עם ישראל יציל את המצב והשם יסלח.

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *