פרידמן ופומאון, מובילי ההחלטה. צילום: נועם רבקין פנטון, פלאש 90

דיווח: ארה"ב בדקה עם ישראל אם הצהרת פומפאו תגרור להסלמה

ממשל טראמפ בדק עם ישראל אם פרסום ההודעה על המדיניות האמריקנית החדשה לא עלולה להביא להתלקחות מחודשת ברצועת עזה ויהודה ושומרון. פקידים אמריקנים: ישראל השיבה כי אין חשש כזה ועודדה את הממשל לפרסם את ההחלטה

 • "עזרו לנו לצאת מפה" שמונה יתומים זועקים לעזרה

  תוכן מקודם

 • שכני משפחת רוטנר בוידוי כואב: "תמיד ידענו שהמצב מורכב"

  תוכן מקודם

 • תעלה דגרה ותפוך לאיש נדלן בירושלים

  תוכן מקודם

 • אתה יכול להיות בעלים של פרויקט נדלן בירושלים

  תוכן מקודם

ממשל טראמפ בדק עם ישראל בתחילת השבוע אם פרסום ההודעה אתמול (שני) על המדיניות האמריקנית החדשה בנושא המעמד המשפטי של ההתיישבות היהודית ביהודה שומרון לא עלולה להביא להתלקחות מחודשת ברצועת עזה ולהסלמה ביטחונית ביהודה ושומרון -כך דווח ב'חדשות 13'.

על פי הדיווח של ברק רביד, בתחילת השבוע פנו פרידמן ובכירים אמריקנים נוספים ללשכת ראש הממשלה, עדכנו כי ההודעה צפויה השבוע וביקשו לדעת האם פרסום ההודעה בעיתוי הזה לא עלול לגרום להסלמה ביטחונית – במיוחד ברצועת עזה. הפקידים האמריקנים הבכירים ציינו כי יועצי נתניהו השיבו שאין כל חשש ביטחוני כזה ולכן ניתן לפרסם את ההודעה.עוד ציינו הפקידים אמריקנים כי ישראל עודדה את הממשל לפרסם את ההחלטה.

עוד דווח כי תהליך גיבוש המדיניות החדשה בוצע בעיקר על ידי משרד החוץ האמריקני והבית הלבן עודכן לגבי ההתקדמות. פקידים אמריקנים בכירים ציינו כי הבית הלבן נתן יד חופשית לפומפאו ולצוות של משרד החוץ לגבש את המדיניות החדשה. לפני כחודש הציגו חברי הצוות מסמך משפטי בן ארבעים עמודים לשר החוץ פומפאו. אחרי כמה דיונים החליט פומפאו לפרסם את ההודעה ביום שלישי שעבר אולם בשל ההסלמה בעזה הוחלט לדחות את המהלך בשבוע עד להשבת הרגיעה על כנה.

בכיר בממשל האמריקני צוטטו אתמול ב'חדשות 13' אומרים כי "עבודת המטה בנושא ההתנחלויות החלה במשרד החוץ האמריקני כבר לפני חודשים רבים והיא הסתיימה לפני כשבועיים. המהלך לא קשור לשום אירוע שמתרחש בימים אלה. התוכנית המקורית הייתה לפרסם את ההחלטה על המדיניות החדשה ביום שלישי שעבר, אבל בגלל ההסלמה בעזה ההודעה נדחתה בשבוע".

מוקדם יותר דווח ב'חדשות 13' כי שגריר ארצות הברית בישראל דיוויד פרידמן, עדכן אתמול בבוקר את יו"ר כחול לבן בני גנץ, בהצהרתו הצפויה של מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו "כי ההתיישבות היהודית ביהודה ושומרון לא מפרה את החוק הבינלאומי". מטרת העדכון המוקדם הייתה לוודא שהמהלך האמריקני לא מהווה התערבות בתהליכים הפוליטיים הפנימיים בישראל ולא מפריע לגנץ בנסיונותיו להרכבת ממשלה.

כזכור, אמש הודיע מזכיר המדינה האמריקני, מייק פומפאו, שארצות הברית משנה את מדיניותה ארוכת השנים, ולא תגדיר את ההתישבויות היהודיות ביהודה ושומרון כמפירות של החוק הבין-לאומי. לדבריו, העמדה האמריקאית הייתה לא עקבית לאורך השנים, ממשל קרטר קבע כי הן מנוגדות לחוק הבינלאומי, ממשל רייגן קבע כי הוא לא חושב שהן אכן כאלה, ואילו ממשלים אחרים חזרו לעמדה של ממשל קרטר. "אנחנו מצדדים בעמדה של ממשל רייגן", אמר פומפאו.

בדבריו, אמר פומפאו כי הוחלט לשנות את עמדת ממשל אובמה לגבי ההתנחלויות. על פי ההכרזה, ממשל טראמפ סבור ששאלות משפטיות בעניין ההתנחלויות הן עניין של בתי המשפט בישראל. "מערכת המשפט הישראלית מאפשרת לאתגר פעילות בהתנחלות ולבחון אספקטים הומניטריים. בעבר בתי המשפט בישראל אפשרו את קיומן של התנחלויות מסוימות והורו על פינוין של אחרות".

"אחרי למידה של כל הצדדים בסכסוך, ארצות הברית הופכת את ההחלטה שאומרת שההתנחלויות נוגדות את החוק הבין-לאומי", אמר פומפאו במסיבת עיתונאים מיוחדת במחלקת המדינה האמריקנית."זאת בעיה מורכבת שיכולה להיפתר רק בשיחות בין ישראל ולפלסטינים. הממשל האמריקני מעודד את ישראל והפלסטינים לפתור את הבעיה ולמצוא פתרון שיקדם את הביטחון והשלום בין הצדדים".

השר האמריקני תקף את הממשלה הקודם ואמר כי, "ממשלים קודמים נקטו ביחס ליהודה ושומרון מדיניות זהירה שהייתה מקובלת על שתי המפגלות בארה"ב. זאת, עד שבדצמבר 2016, ממשל אובאמה, דרך מזכיר המדינה ג'ון קרי, שינה את הגישה הזהירה הזאת בת עשרות השנים. ממשל אובאמה הכיר למעשה שוב בכך שההתנחלויות הן לכאורה בלתי חוקיות".

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן

logsuz shell indir instagram takipçi satın al ucuz gündem haber Pubg mobile cephaneleri takipçi satın al leke kremi aktif takipçi php shell

logsuz shell indir instagram takipçi satın al ucuz gündem haber Pubg mobile cephaneleri takipçi satın al leke kremi aktif takipçi php shell

logsuz shell indir instagram takipçi satın al ucuz gündem haber Pubg mobile cephaneleri takipçi satın al leke kremi aktif takipçi php shell