דקות אחדות לפני הפגישה עם יו"ר כחול לבן העלה ראש הממשלה סרטון בו קרא לו וליו"ר ישראל ביתנו להצטרף לממשלת אחדות ולספח את בקעת הירדן: "ההחלטה ההיסטורית של הממשל האמריקני אתמול נותנת לנו הזדמנות חד פעמית" • צפו

בצל הניסיונות האחרונים להקמת ממשלת אחדות, דקות לפני שהחלה הפגישה בין ראש הממשלה בנימין נתניהו ליו"ר כחול לבן ח"כ בני גנץ, פרסם נתניהו סרטון ובו הצהיר על מאמציו להגיע לאחדות ומאר, "קראתי לבני גנץ ואביגדור ליברמן להקים ממשלת אחדות רחבה, שתשמור על ביטחון ישראל ותספח את בקעת הירדן".

נתניהו אמר בדבריו: "ההחלטה ההיסטורית של הממשל האמריקני אתמול נותנת לנו הזדמנות חד פעמית לקבוע את גבולה המזרחי של מדינת ישראל ולספח את בקעת הירדן", והוסיף: "אי אפשר לעשות זאת בממשלת מיעוט שנשענת על אחמד טיבי ואיימן עודה, לכן אני קורא לבני גנץ, לבוא יחד אתי ועם אביגדור ליברמן, להקים ממשלת אחדות שהנושא הראשון שלה, ביום הראשון של הממשלה החדשה, הוא סיפוח בקעת הירדן. העם וההיסטוריה לא תסלח למי שיחמיץ את ההזדמנות הזאת", חתם נתניהו.

כזכור, נתניהו הצהיר לפני הבחירות כי לאחר הבחירות יחיל את הריבונות באופן מיידי על בקעת הירדן, "בחודשים האחרונים הובלתי מאמץ מדיני, ובימים האחרונים בשלו התנאים המדיניים לכך. היום אני מודיע על כוונתי להכיל עם הקמת הממשלה הבאה את הריבונות הישראלית על בקעת הירדן וצפון ים המלח. זה יהיה הצעד הראשון אם אקבל את אמונכם", אמר בהצרה שנשא ימים בודדים לפני הבחירות מסיבת עיתנואים מיוחדת שכינס.

נתניהו הבטיח אז כי בהמשך גם יחיל את הריבונות על יהודה ושומרון, "מתוך כבוד לנשיא טראמפ ומתוך אמונה גדולה בידידותינו, אני אמתין עם החלת הריבונות עד הצגת התכנית המדינית של הנשיא. ככל שניתן הדבר אני רוצה להכיל ריבונות בישובים ואזורים אחרים בתיאום מירבי עם ארה"ב. כמובן שהדבר יחייב הקמת קואליציה שמחויבת לעקרונות הללו, זה יחייב גם היערכות בטחונית מתאימה", אמר בהתייחס ליתר הישובים, אך בהתייחס לבקעת הירדן אמר כי, "יש מקום אחד שבו ניתן להכיל את הריבונות הישראלית מיד לאחר הבחירות. אם אקבל מכם, אזרחי ישראל, מנדט ברור לעשות זאת".

בתוך כך, ב'חדשות 13' כי שגריר ארצות הברית בישראל דיוויד פרידמן, עדכן אתמול בבוקר את יו"ר כחול לבן בני גנץ, בהצהרתו הצפויה של מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו "כי ההתיישבות היהודית ביהודה ושומרון לא מפרה את החוק הבינלאומי". מטרת העדכון המוקדם הייתה לוודא שהמהלך האמריקני לא מהווה התערבות בתהליכים הפוליטיים הפנימיים בישראל ולא מפריע לגנץ בנסיונותיו להרכבת ממשלה.

כזכור, אמש הודיע מזכיר המדינה האמריקני, מייק פומפאו, שארצות הברית משנה את מדיניותה ארוכת השנים, ולא תגדיר את ההתישבויות היהודיות ביהודה ושומרון כמפירות של החוק הבין-לאומי. לדבריו, העמדה האמריקאית הייתה לא עקבית לאורך השנים, ממשל קרטר קבע כי הן מנוגדות לחוק הבינלאומי, ממשל רייגן קבע כי הוא לא חושב שהן אכן כאלה, ואילו ממשלים אחרים חזרו לעמדה של ממשל קרטר. "אנחנו מצדדים בעמדה של ממשל רייגן", אמר פומפאו.