לקראת בחירות: נתניהו פועל לבטל את הפריימריז לראשות הליכוד

ראש הממשלה מפעיל לחצים על יו"ר המרכז על מנת לבטל את הבחירות המקדימות לראשות במקרה ויהיו בחירות נוספות. בליכוד מעריכים כי ככל שנתניהו יבקש להוביל מהלך לביטול הפריימריז סער יתנגד. "תלוי עד כמה סער יהיה עיקש בדרישתו"

ראש הממשלה ויו"ר הליכוד בנימין נתניהו מפעיל לחצים על יו"ר מרכז המפלגה, ח"כ חיים כץ, על מנת לבטל את הבחירות המקדימות לראשות המפלגה במקרה ויהיו בחירות נוספות – כך דווח ב'מעריב' מפי גורמים בליכוד. על פי הדיווח, מקורבי נתניהו מדברים עם חברי כנסת בעניין במטרה לגייס את תמיכתם בנושא.

ב'ווינט' דווח כי בליכוד מעריכים כי ככל שנתניהו יבקש להוביל מהלך לביטול הפריימריז סער יתנגד. אף אחד לא רוצה להתמודד עכשיו, אמרו בליכוד, ולכן תלוי עד כמה סער יהיה עיקש בדרישתו וינהל מאבק לקיום פריימריז או יסתפק בהצהרות כדי לצאת ידי חובה. גורמים פוליטיים אמרו כי המאבק בין נתניהו וסער בנושא צפוי לגרור את התנועה למאבק פנימי.

ח"כ יואב קיש (ליכוד) טען הבוקר (חמישי) כי הוא אינו רואה מצב בו לא יהיו פריימריז לראשות המפלגה, זאת למרות רצון ראש הממשלה לבטלם. "לראשות המפלגה אני לא רואה מצב שלא יהיו פריימריז. אנחנו מפלגה דמוקרטית ויש אנשים שרוצים להתמודד. אנחנו נחכה לפריימריז ואספר אז במי אני תומך", אמר קיש בראיון לגל"צ.

בישיבת סיעת הליכוד אתמול יו"ר מרכז הליכוד, חיים כץ כי, "היום ייצא מכתב זימון למרכז ליכוד על מנת לבטל את הפריימריז לרשימה לכנסת". בעקבות דבריו של כץ, אמרה השרה מירי רגב: "אני חושבת שצריך להחליט גם על ביטול הפריימריז ליו"ר המפלגה". ח"כ גדעון סער התערב ואמר: "מירי, את רוצה לפתוח את זה פה לדיון?" על כך הגיבה רגב: "אני אומרת את דעתי, אתה יכול להגיד את דעתך".

הפעם האחרונה שהתקיימו פריימריז לראשות הליכוד הייתה בסוף 2014, לקראת הבחירות לכנסת ה-20. נתניהו אז ניצח ברוב גדול את דני דנון. לאחר בחירות 2015 ראש הממשלה החליט להקדים את הבחירות המקדימות במפלגתו ובכך להבטיח את הנהגתו גם בבחירות לכנסת ה-21, אך מכיוון שאף אחד לא הציב מועמדות מולו הפריימריז בוטלו והוא נקבע כיו"ר המפלגה גם לבחירות הבאות.

כזכור, בליכוד הודיעו השבוע כי, "לאור החשש שהמדינה תדרדר לבחירות מיותרות ובעקבות פניות רבות של ח״כים בליכוד, סיכמו יו״ר מרכז הליכוד ח״כ חיים כץ ויו״ר תנועת הליכוד, רה״מ בנימין נתניהו, להביא בפני מרכז הליכוד הצעה משותפת שלא יתקיימו פריימריז לרשימת הליכוד לכנסת".

המהלך של נתניהו הוא חלק מניסיון לשמור על איחוד השורות בתוך מפלגתו במטרה למנוע מרד של ח"כים מהספסלים האחוריים החוששים לאבד את כיסאם במקרה של בחירות נוספות. לפי חוקת הליכוד, עם ההכרזה על בחירות חדשות יש לקיים בחירות מקדימות על ראשות המפלגה וכן למועמדי הרשימה הארצית לכנסת.

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן