נשיא המדינה ראובן ריבלין העביר את המנדט להרכבת הממשלה לידי הכנסת, ריבלין: "הפוליטיקה המשבשת חייבת להיפסק, גורלכם הפוליטי לא חשוב יותר מגורלם של ילדי החינוך המיוחד". אדלשטיין: "תושבי עוטף עזה והדרום – לא רוצים עוד בחירות"

נשיא המדינה ראובן ריבלין העביר היום (חמישי) את המנדט להרכבת הממשלה לידי הכנסת, ואמר כי "חבר הכנסת והרמטכ"ל לשעבר, בנימין גנץ שלא עלה בידו להרכיב ממשלה. חבר הכנסת גנץ הוא המועמד השני שניסה להרכיב ממשלה ונכשל, כאשר קודם לכן, נכשל ראש הממשלה היוצא, מר בנימין נתניהו, במשימת הרכבת הממשלה."

בהצהרה לתקשורת יחד עם יו"ר הכנסת אמר הנשיא: "זו הפעם הראשונה בתולדות מדינת ישראל שהגענו למצב זה. ברצוני להזכיר לכבודו, שהתוצאה הפוליטית העגומה הזו, באה לאחר מערכת בחירות שנייה במספר, שנכפתה על אזרחי ישראל לאחר שהכנסת ה-21 הצביעה על התפזרותה".

הלו"ז לימים הקרובים – בית הנשיא

ריבלין הסביר: "כפי שקובע החוק, שהחל מהיום, ולמשך 21 יום, ההחלטה על מי להטיל את מלאכת הרכבת הממשלה נתונה בידם של חברי הכנסת. וכאן ברצוני לפנות לכל אחד ואחת מחברי וחברות הכנסת. זוהי עת של ליקוי מאורות קשה בתולדות מדינת ישראל".

עם פתיחת הכנסת ה-21 והכנסת ה-22, קראתי לכם להניח את חרבות הבחירות, ולנקות את הלכלוך. הפצרתי כי שיקולים פוליטיים כבר אינם יכולים להיות המצפן היחיד. וכי לא רק משילות דרושה, נדרשת גם תודעת ריבונות, ממלכתיות, אחריות, כלפי כל העם היקר הזה, על כל שבטיו וחלקיו, היושב בארצנו, ושאתם מנהיגיו. ישנם כיום חברי כנסת לשעבר היושבים בביתם ומבכים מרה את החלטתם להצביע בעד פיזור הכנסת. העם הוציא כרטיס אדום והרחיק חלק מהשחקנים שעל המגרש.

בסיום נאומו פנה הנשיא ישירות לחכי"ם והשרים ואמר: "שלא יהיו לאף אחד אשליות, הפוליטיקה המשבשת חייבת להיפסק. גורלכם הפוליטי לא חשוב יותר מגורלם של הזקנה בבית החולים, של ילדי החינוך המיוחד, של ההרוגים באלימות במגזר הערבי, של תושבי הדרום, יהודים, ערבים, חרדים וחילונים, הזקוקים למיגון, ושל נשים הנזקקות למקלט. בעשרים ואחד הימים הללו, לא תהיו גוש או מפלגה, אתם תשבו איש איש לנפשו, עם מצפונו, ותצטרכו לענות על שאלה אחת בלבד: מהי חובתי כלפי מדינת ישראל?


נאום נשיא המדינה, באדיבות: ערוץ כנסת

יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין אמר בנאומו: ב 24 ביוני, כשלושה חודשים לפני הבחירות הקודמות, קראתי לכל ראשי המפלגות לפעול כדי לבטל אותן. אמרתי להם: ״מערכת בחירות נוספת היא אסון למדינת ישראל. שום דבר לא ישתנה בה״. היו מי שגיחכו. כל צד הסביר לי שניצחונו בבחירות יהיה מזהיר – והפעם ההכרעה תהיה ברורה.

לצערי הבחירות לא התבטלו – ובאמת שום דבר לא השתנה. מה שהיה בבחירות בחודש אפריל, הוא שהיה בבחירות בחודש ספטמבר, ואם חלילה לא נִצְלַח את האתגר שלפנינו, הוא שיהיה גם בבחירות בפעם השלישית, והרביעית, והחמישית.

מכתבו של הנשיא ליו"ר הכנסת

בהמשך נאומו פנה אדלשטיין לנשיא המדינה: "אדוני הנשיא, אולי יהיה מי שיאמר, מה הוא מיתמם? על החולים, הנכים והקשישים אין בכלל מחלוקת בין המפלגות השונות. המחלוקת האמיתית היא בתחום המדיני. באמת? רק לפני שלושה ימים, שמענו הודעה היסטורית של מזכיר המדינה האמריקאי, בִּדְבַר חוקיות ההתיישבות היהודית ביהודה ושומרון. שימו לב: ראשי המפלגות שהביעו תמיכה בהצהרה, מייצגים 96 מתוך 120 חברי הכנסת. גם בתחום הזה – אפשר להרכיב קואליציה רחבה, ואפשר לטפל באתגרים המדיניים והביטחוניים שעומדים בפנינו – ביחד".

אני פונה מכאן לאזרחים המעורבים, לפעילי המפלגות, לכל מי שאכפת לו: תפנו לנציגים שלכם – בכל דרך אפשרית. תגידו להם בקול ברור: אנחנו לא רוצים בחירות, אנחנו רוצים שתשבו, שתדברו, שתתפשרו – בשבילנו, על משקל דבריו של ראש הממשלה מנחם בגין: הבחירות הן נמנעות. האחדות – היא בלתי נמנעת. אני מאמין בכך בכל ליבי, ואני מצידי אעשה את הכל, כדי שבשלושת השבועות הבאים נצליח להקים קואליציה רחבה, ממשלה חזקה, שתחזור לעבוד עבור אזרחי ישראל", דברי יו"ר הכנסת אדלשטיין.


נאום יו"ר הכנסת, באדיבות: ערוץ כנסת