צילום: פלאש 90

הכרעה עוד היום בתיקי נתניהו? ישיבה מכריעה במשרד המשפטים

בכירי משרד המשפטים בהם פרקליט המדינה והיועץ המשפטי לממשלה עובדים על ניסוח סעיפי כתב האישום נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו. השר לוין: "חקירות נתניהו התנהלו כמו במשטר טוטליטרי". סמוטריץ: "לא אוכל לסמוך על החלטת מנדלבליט"

בכירי משרד המשפטים בהם פרקליט המדינה שי ניצן ופרקליטת מיסוי וכלכלה ליאת בן ארי, מקיימים היום (חמישי) ישיבה דרמטית אצל היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט. הקבוצה יושבת מזה כמה ימים במשרדי משרד המשפטים ברחוב צלאח א-דין בירושלים, ועובדת על ניסוח סעיפי כתב האישום נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו.

אמש דווח ב'חדשות 12' כי היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, הגיע להחלטה בנוגע לכתבי האישום בתיקי נתניהו – וייתכן שיפרסם אותה כבר היום (חמישי). בתיק 1000 יואשם נתניהו במרמה והפרת אמונים. ביתר התיקים ישנן עדיין מחלוקות במשרד המשפטים – היו במשרד מי שחשבו שיש לסגור את תיק 2000, ובתיק 4000 לא כולם הסכימו על העובדות.

במשרד המשפטים עבדו השבוע שעות נוספות בניסיון להאיץ את הדיונים בתיקי ראש הממשלה, ולהגיע להחלטה. בכירי הפרקליטות תומכים בחוות הדעת של פרקליטות מיסוי וכלכלה, לפיה יש להגיש נגד נתניהו כתב אישום בגין שוחד בתיק 4000. בפרקליטות הכינו חוברת שמאגדת תשובות לכל טענות פרקליטי ראש הממשלה. ההחלטה הסופית, כידוע, תתקבל על ידי היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט.

שר התיירות יריב לוין תקפו מוקדם יותר את התנהלות משרד המשפטים ואמר כי "החקירות התנהלו בצורה שראויה למשטרים טוטליטריים ולא דמוקרטיים". בראיון ל'גלי צה"ל' הוסיף לוין כי "התהלות משרד המשפטים מקדמת את הבאת העדות ולא בירור האמת. הדברים האלה בעייתים בכל הקשר, במיוחד בתיק כל כך רגיש, ואומרים הרבה על התיקונים שיש לבצע במערכת המשפט".

"כל התהליך הזה של חקירות ראש הממשלה הוא שערורייה אחת גדולה, אני מקווה שאם יוגש כתב אישום, בבית המשפט הדבר ייזרק החוצה", המשיך לוין. "אני חושב שהיועץ נגרר למקום שלא היה צריך להיות בו, ושגה מלכתחילה שהעלה את הדברים למישור הפלילי. אם הוא היה מחליט לסגור את הכל התיקים, הוא היה מתקשה להתמודד עם כל מה שכרוך בזה. ההליך כולו זוהם לחלוטין, והיכולת לקבל החלטה נקייה לגמרי – לא קיימת".

שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' הצטרף לדברי לוין ואמר כי, "הסטנדרט שמופעל כלפי נתניהו הוא אחר לחלוטין ממה שמופעל במקומות אחרים. אני חושש מאוד שהדינמיקה שנוצרה בתוך המערכת חזקה ממנו, התהליכים שמתרחשים בתוך הפרקליטות חזקים ממנו – הפרקליטות לא ראויה לאמון". עוד הוסיף כי, "לצערי הרב, לא אוכל לסמוך על החלטת מנדלבליט".

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *