Miriam Alster/Flash90

כתב האישום נגד נתניהו: בכירי הליכוד שותקים, חלק מהח"כים מגבים

מרבית בכירי הליכוד טרם הגיבו להחלטת היועמ"ש להעמיד לדין את ראש בממשלה, בהם יולי אדלשטיין, ישראל כץ, גלעד ארדן • גורם בליכוד: "צריך להפנים שתם עידן נתניהו ולהוביל לשינוי" • שרים בודדים הביעו תמיכה בנתניהו • ומה קורה בגוש?

שעות לאחר פרסום החלטת היועץ המשפטי לממשלה להעמיד לדין את ראש הממשלה בנימין נתניהו באשמת שוחד, מרבית בכירי הליכוד שותקים ונמנעים מלגבות את נתניהו. למעט מספר מקורביו וחכ"ים מהשורות האחוריות במפלגה, מרבית שרי הליכוד שומרים מאז ההחלטה על שתיקה. מנגד, בגוש הימין מביעים תמיכה בנתניהו, למעט יהדות התורה שטרם פרסמה התייחסות רשמית להחלטת היועמ"ש. גורם בליכוד צוטט ב'חדשות 12' לאחר נאום רה"מ: "צריך להפנים שתם עידן נתניהו ולהוביל לשינוי".

בעקבות שתיקת כלל חברי הכנסת, פרסם יו"ר סיעת הליכוד ח"כ מיקי זוהר הודעה בה כתב כי, "תנועת הליכוד כולה עומדת לצידו של ראש הממשלה ובטוחה בחפותו. אנו קוראים לאזרחי ישראל לא להתרשם מנסיונות גורמי השמאל להפיל את ראש ממשלת הימין ובטוחים שרק הציבור הוא זה שיכריע את גורל המדינה ועתידה. בעזרת השם, האמת תנצח". בהמשך הערב, כחמש שעות לאחר החלטת היועמ"ש, החלו נציגי הליכוד להגיב בזה אחר זה.

שר המשפטים אמיר אוחנה אמר כי הוא "גאה לעמוד לצידו של ראש הממשלה בנימין נתניהו. ראש הממשלה איננו אשם. הוא איננו אשם, משום שכך קובע החוק ומשום שזוהי שיטתנו המשפטית. את אשמתו של אדם, במדינת ישראל, יש להוכיח בבית משפט. לא באולפנים, לא ברשתות החברתיות, אפילו לא במשרדי הפרקליטות".

"הרבה כתבי אישום שקרסו ראיתי בחיי המקצועיים. שורה של אנשי ציבור התמודדו בעבר עם כתבי אישום שהוגשו נגדם – וזוכו: יעקב נאמן, רפאל איתן, אביגדור קהלני. אין צל של ספק בליבי כשאני אומר ומרשה לעצמי לקבוע, מהיכרות קרובה: בנימין נתניהו איננו אדם מושחת.את מיטב שנותיו נתן למדינת ישראל, ליחסי החוץ שלה ולבטחונה. במקום לעשות לביתו – הוא עשה לעמו. הוא עשה לארצו".

לסיום הוסיף השר כי, "אני גאה מאוד לעמוד לצידו ברגע הזה, שהוא ללא ספק רגע קשה, גאה בכם חברי הרבים השרים וחברי הכנסת (חוץ משניים) שעומדים שם יחד איתנו, ובטוח לחלוטין שדין ההיסטוריה יוכיח שזה היה המקום הנכון לעמוד בו". באמירה חוץ משנים הכוונה היא ככל הנשא לח"כ גדעון סער שקרא ביממה האחרונה לקיים פריימריז בליכוד, ולח"כ מיכל שיר שהודיעה כי תתמוך בו.

השר זאב אלקין מסר כי הוא "‏מחזק את ידי רה״מ בשעה קשה זו. תרומתו למדינת ישראל, לביטחונה ולכלכלתה, היא עצומה, וממש לא מגיע לו המשפט ״מדינת ישראל נגד בנימין נתניהו״. יחד עם כמחצית מאזרחי המדינה אני תמכתי ותומך בו, ורוצה להזכיר לכולם על חזקת החפות. אני מקוה שהצדק יצא לאור, ורה״מ יוכיח את חפותו בבית המשפט".

השר יריב לוין כתב בפייסבוק כי, "זאת שעת מבחן עבור כולנו. מדינת ישראל חייבת לראש הממשלה בנימין נתניהו חוב גדול. נתניהו הקדיש את חייו למדינה ולביטחונה. העוול שנעשה לו הערב זועק לשמיים. מדובר בתיקים שלא היו צריכים להיפתח, בטענות שאין בהן אבק פלילי ושמקומן לכל היותר במישור האתי. ההליך כולו היה פסול, מזוהם מיסודו ונגוע לכל אורכו באכיפה בררנית ומפלה באופן קיצוני".

"ההחלטה היום אינה מעידה על ראש הממשלה ועל דרכו. היא כן מעידה על הכשל העמוק והיסודי, על נורמות פסולות ועל קהות חושים שדבקו בחלק ממערכות אכיפת החוק החשובות לכולנו. דווקא עכשיו, אני מבקש לחזק את ראש הממשלה ולומר לו שאני ורבים רבים אחרים בטוחים בצדקתו ועומדים לצידו. זו העת להתלכד. אנו נשמור על שורות מאוחדות ונמשיך כאיש אחד להיאבק על דרכנו ועל האמת שלנו. אנחנו ננצח", דברי לוין.

השר צחי הנגבי: "אני מלווה את בנימין נתניהו מאז היותו שגרירנו באו״ם. נבחרנו יחד לכנסת בשנת 1988. כיהנתי כשר בארבעה משרדים בממשלות בראשותו. מנהיגותו, הישגיו ויכולותיו הצעידו את ישראל לפסגות בתחומים רבים. בשעתו הקשה, לבי עם ראש הממשלה. כל אדם זכאי עד שהוכח אחרת, ואני מאמין שעוד נדע בשורות טובות".

סגנית שר החוץ ח"כ ציפי חוטובלי כתב בטוויטר כי היא "מחזקת את ראש הממשלה בשעתו הקשה הערב. המחנה הלאומי יודע שההישגים הגדולים שהושגו בשנים האלה הן פרי מאמציו הגדולים לפעול בעזרת כישרונו הרב וכל כוחותיו למען הצלחתה של המדינה. מאחלת לו שהאמת והצדק יצאו לאור במהרה".

ח"כ דוד ביטן: "היום יותר מתמיד מחזק את ידיך אדוני ראש הממשלה. אני סמוך ובטוח שתוכיח את חפותך, מאחל לך אורך רוח וחוזק נפשי לעבור את המשבר הזה, להמשיך להנהיג את מדינת ישראל כמו שאתה עושה כבר שנים רבות ולעוד שנים רבות". עמיתו השר דוד אמסלם צייץ בטוויטר תמונה משותפת עם נתניהו וכתב כי "לא ניתן לשקר לנצח".

השרה היחידה שהקדימה ופרסמה את תגובה כבר בשעה 22:00 בערב הייתה השרה מירי רגב שאמרה כי, "זהו יום עצוב למדינת ישראל, כפי שתמיד אמרתי ואומר גם הערב לכל אדם עומדת זכות החפות עד שבית המשפט יחליט אחרת כך גם לראש הממשלה, נתניהו. אמון הציבור בפרקליטות ובמשטרה נמצא בלב הסערה הציבורית, ישנן שאלות כבדות משקל שראש הממשלה מעלה, והן חייבות להתבהר עד תום, כדי למנוע מצב שבו הפרקליטות וחוקרי משטרה הם חסינים מביקורת והם כמובן לא מעל החוק".

"זו הזדמנות לחזק את ראש הממשלה ואת משפחתו בשעה קשה זו. ניתן היה להבחין גם בנאומו שהוא מדבר מדם ליבו. עשה נכון ראש הממשלה שקיבל החלטה להמשיך בתפקידו כפי שהחוק מאפשר לו, להלחם על צדקתו ועל השלטון הדמוקרטי במדינת ישראל ולהמשיך להוביל את מדינת ישראל להישגים גדולים, כפי שעשה בעשר השנים האחרונות. אני בטוחה בחפותו של ראש הממשלה, אני מאחלת לראש הממשלה שלא ישבר אלא שיהיה חזק ושימשיך להאמין בצדקתו ולומר לו – אני איתך יחד עם רבים רבים בעם ישראל", דברי רגב.

הראשון להגיב ולצאת להגנת נתניהו היה ח"כ שלמה קרעי שכתב כי, "מגישים כתב אישום נגד רה"מ על שוחד כאשר כתב האישום מאולץ ומופרך. היועמ"ש לא הצליח לסתום עם האצבע את שטף הטרלול והניסיון להפיכה שלטונית באמצעות צבא של פרקליטים. צבא המונהג על ידי אדם אחד ששם לו למטרה להדיח ראש ממשלה מכהן. רה"מ חף מפשע עד שיוכח אחרת. הוא ימשיך לכהן כי כך קובע החוק ואף שופט בג"צ לא יעז להתערב בזה. יש ציבור גדול מאוד שישמור על החוק במקום אלו שאמונים עליו באופן רשמי ומעלו בתפקידם".

שס לנתניהו: "אנו מאמינים ובטוחים שחפותך תוכח, אל תערוץ ואל תחת"

בתוך כך, מתנועת ש״ס נמסר כי, "אנו תומכים ומחזקים את ידיו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, איש בעל זכויות עצומות בביטחון ובבניין מדינת ישראל. אדוני ראש הממשלה, אנו מאמינים ובטוחים שחפותך תוכח והצדק יצא לאור. חזק ואמץ, אל תערוץ ואל תחת. זה יום קשה למדינת ישראל. אנו מתפללים שמדינת ישראל תצא מהמשבר הקשה חזקה ומאוחדת".

יו"ר הימין החדש ח"כ איילת שקד אמרה כי מדובר ב"יום עצוב וקשה למדינת ישראל. ראשית, לכל אדם עומדת חזקת החפות וכך גם לראש הממשלה נתניהו. שנית, ברצוני להתייחס לאמירות חסרות שחר שנשמעו היום, שבסיסן בטעות חוקתית וחשוב לי להבהיר את האמת: במהלך 21 הימים הקרובים אין לנשיא שיקול דעת אם להטיל הרכבת ממשלה על מי שיתמכו בו 61 ח"כים. לכן, אין שחר לטענות שלפיהן בית המשפט צריך להתערב בשיקול דעת שהמחוקק כלל לא נתן. ח״כ שאוסף 61 חתימות מקבל את המנדט".

"ההחלטה אם נתניהו ירכיב ממשלה בנסיבות המורכבות שאנו נמצאים בהן כיום – מסורה לחברי הכנסת ולהם בלבד. גם אם נגרר חס וחלילה לבחירות נוספות, ואם נתניהו יתמודד, הנשיא יצטרך לשקול אחריהן לאיזה מועמד יש את הסיכוי הגבוה ביותר להרכיב ממשלה. אם זה יהיה נתניהו אז זה יהיה נתניהו. זה נתון לשיקול דעתו של הנשיא ושלו בלבד. בית המשפט לא יכול להתערב בשיקול דעתו (שיקול הדעת של הנשיא הוא חוקתי, לא מנהלי ולא כפוף לעילת הסבירות)", דברי שקד.

שר הביטחון, נפתלי בנט אמר כי אנחנו ב‏לילה כואב לעם ישראל. ‏רבים חשים שמה שקרה הערב לא מגיע לראש הממשלה נתניהו, אדם שהקדיש את כל חייו למען מדינת ישראל. ‏למעננו. ‏בערב זה חשוב לזכור את זכויותיו הגדולות. ‏הוא ראש הממשלה של מדינת ישראל, ועומדת לו חזקת החפות. ‏בתקופה סוערת זו נמשיך לשמור על ישראל בטוחה, מאוחדת וחזקה".

יו"ר האיחוד הלאומי השר בצלאל סמוטריץ: "יש הרבה מה לחשוב, לנתח, להיערך, ולעשות. אבל יש כמה דברים שחייבים להיות ברורים בערב המטלטל הזה: מדינת ישראל ואזרחי ישראל חבים לרה"מ נתניהו הכרת הטוב עצומה על עשרות שנים של הקרבה ומסירות, בכישרון אדיר ובהישגים כבירים, למען מדינת ישראל. אני מבקש לחזק אותו ואת משפחתו ברגעים הקשים האלה. יריביו ששמחים לאידו ומתכחשים לתרומתו ולזכויותיו הרבות צריכים להתבייש. נתניהו הוא רק התירוץ עבורם במאבקם להפלת שלטון הימין".

"המחשבה שמערכת המשפט שהחליטה על הגשת כתב האישום היא גם זו שתחליט האם נתניהו יכול להמשיך לכהן כראש ממשלה (היועץ ייצג את "המדינה" מול בג"ץ שיישר קו עם עמדתו), בלי שלמערכת הדמוקרטית תהיה יכולת השפעה על כך היא מפחידה, לא דמוקרטית, וסותרת את עקרון הפרדת הרשויות במובן הכי בסיסי שלו. הוראות חוק היסוד בעניין הזה הן ברורות, וקביעה "משפטית" הפוכה תהיה סיכול ממוקד של הדמוקרטיה הישראלית ואסור יהיה לאפשר אותה", דברי סמוטריץ.

13 תגובות

דיקטטורה בישראל

הפולחן אישיות שעשו מנתניהו גובל באלילות וע"ז והראשוניםמ שנפלו בחטא זה אלו החרדים למרות כל הצרות שהמיט עלינו ביבי הרשע

זה עונשו של מי שלקח את המדינה פעמים לבחירות מיותרות כדי להשיג חסינות

כל מי שלא יעמוד לצידו של נתניהו
הוא הבא בתור
תם ממשת נתניהו
תמה מדינת ישראל
בוקה ומבלוקה
והיתה עת צרה ליעקב אשר לא היתה מהיות גוי
ויצלו כל עמך הכתוב בספר
כתבנו בספר החיים
תאמינו לי סוף העולם
ערב שואה איומה
בחלק מהספרים נכתב שרק 7000 איש יתנו שלום למשיח
אני מאחל לכולכם
הבוגד בנתניהו וודאי לא יזכה

איך אפשר להאשים אותו בבחירות מיותרות?
וחוץ מזה מה הקשר זה עונשו? כבר שנים הם מנסים להפליל אותו.

עם ישראל חייב לביבי חוב עצום על תרומתו למדינה
וביבי חייב חוב עצום לנפתלי בנט על תרומתו בהפלת הימין ובהיכנסו לכלא

אנחנו אף פעם לא האמננו במערכת המשפט!
יש משפט רק ע"פ התורה!
כל משפט אחר הריהו כמרים יד בתורת משה! (רמב"ם)

זה כל מה שיהודי מאמין צריך להרגיש היום

לא יודע למה יש בחירות אם את ההחלטות עושים שי ניצנוש וליאת בן אריתוש מהפרקליטות השמאלנית הראדיקלית

מסכן נתניהו המדינה רוצה לקבור אותו .. מחר הם יקברו את ליצמן .. הרשעים האלו רוצים לקבור את כל החרדים בהמשך

שהצדיקים אמרו שלטון הערב רב הכוונה לבגץ וחסידיו עכשיו זה ברור

השנאה מעבירה אותם על דעתם
מזלזלים בו כמו שהוא אחד העבריינים אחרי שמשצמיצים בנאדם בתקשורת ערב ערב משפילים אותו בדרים לא רלוונטים בהתנהגות חייו האישיים נכמסים לו לפרטיות שבינה לבין הציבור אין שום דבר אז הוא נלחם כמו גבר
וכל הכבוד לו על קח בינחנו כולנו היינו פורשים מזמן
פטריוט אמיתי אין כמוך
אנחנו צריכים אנשים כמוך
שינהלו את המדינה שלנו
עם גנץ המגמגם כבר היב לנו 5 דיוויזיות איראניות בקוניטרה ואובדן של חיילי ישראל

אני קורא לכל החילונים לחזור בתשובה עכשיו.
המצבב קשה מאוד. שריפה. שריפה גדולה מתקרבת לעולם.
מוריי ורבותיי זה מעל הטבע ולא תוכלו להבין.
לצערי הרב אני העני אומר לעם ישראל זאת השנה האחרונה שנותרה לעם ישראל לעשות תשובה. קירעו שמיים בתפילת רבבות.
צעקה לשמיים. תפילה רבותיי. המצב מחמיר מיום ליום. אנחנו עומדים להשרף.

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *