סיעת כחול לבן פנתה לראש הממשלה וליועץ המשפטי לממשלה בדרישה כי נתניהו יתפטר באופן מיידי מכל תפקידיו כשר בממשלה, אחרת ילכו לבג"צ. יצוין כי במידה ונתניהו אכן יתפטר מתפקיד שר הבריאות, תפקע כהונתו של סגנו ח"כ יעקב ליצמן

סיעת כחול לבן, באמצעות עורכי הדין שמעון בראון וערן מרינברג, פנתה לפני זמן קצר לראש הממשלה בנימין נתניהו וליועץ המשפטי לממשלה ד״ר אביחי מנדלבליט, בדרישה כי נתניהו יתפטר באופן מיידי מתפקידיו כשר הבריאות, הרווחה, התפוצות ומ"מ שר החקלאות. יצוין כי במידה ונתניהו אכן יתפטר מתפקיד שר הבריאות, תפקע כהונתו של סגן השר יעקב ליצמן.

"על פי החלטות בית המשפט העליון בשבתו כבג"צ, שר המוגש כנגדו כתב אישום לא יוכל להמשיך ולכהן בתפקידו, ולפיכך חלה עליך חובה לסיים לאלתר את תפקידיך השונים כשר בממשלת ישראל", כתבו עורכי הדין של כחול לבן. "מבלי להידרש בשלב זה לשאלה בדבר יכולתך לכהן גם כראש ממשלה לאור הודעת היועץ המשפטי כאמור, חלה עלייך חובה ברורה ובלתי ניתנת לפרשנות אחרת לאור, פסקי הדין שניתנו בפרשת פנחסי, ופרשת דרעי, כי עליך להתפטר לאלתר מכל תפקידיך כשר בהם הינך משמש".

"במצג האנומאלי שנוצר, מצופה שתודיע לאלתר על סיום כלל תפקידיך השונים כשרים. ככל שלא תיעתר פניה זו באופן מידי, חובה על היועץ המשפטי לממשלה להורות למר נתניהו להתפטר מתפקידיו הנוספים וזאת באופן מיידי". לסיום הודיעו ב'כחול לבן' כי, "למותר לציין כי ככל שלא תפעל כאמור במכתבנו זה, יאלצו מרשינו לנקוט בכל האמצעים העומדים לרשותם לרבות פניה לבית המשפט העליון בשבתו כבג"צ".

 

כתב אישום נגד נתניהו: שוחד ב-4000; מרמה והפרת אמונים ב-1000 ו-2000

 

אמש הגיב יו"ר כחול לבן ח"כ בני גנץ לנאומו של נתניהו נגד מערכת אכיפת החוק: "יש לי אמון מלא בגורמי אכיפת החוק בראשות היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט. אני בטוח כי הם עושים את עבודתם נאמנה, ביושר ובמקצועיות. אין בישראל הפיכה שלטונית אלא התבצרות בשלטון".

יו"ר יש עתיד יאיר לפיד אמר בתגובה להחלטת היועמ״ש: "זהו יום עצוב למדינת ישראל וגם לי באופן אישי, אבל להודעת היועץ המשפטי לממשלה יש רק משמעות אחת: בנימין נתניהו אינו יכול להמשיך לכהן כראש ממשלת ישראל. לא ייתכן שראש הממשלה יפציץ בלילה בסוריה ויילך בבוקר להתעמת עם ניר חפץ. לא ייתכן שמי שאמור להגן על המערכת המשפטית, משיקולים זרים, יאשים את המערכת המשפטית בשיקולים זרים".

בתוך כך, סיעת העבודה-גשר פנתה אמש ליועמ"ש הכנסת עו"ד איל אינון בדרישה להקים את ועדת הכנסת שסמכותה לדון בשאלת חסינותו של ראש הממשלה, בשונה מהועדה המסדרת הזמנית שהוקמה. מוקדם יותר הודיעו כי בעקבות החלטתו של היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט על כתבי האישום נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו, יו״ר מפלגת העבודה ח"כ עמיר פרץ הכין צוות משפטי שיעתור לבג״צ בדרישה להורות על נבצרות של ראש ממשלה.

כזכור, היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט, החליט אמש להגיש כתב אישום נגד ראש הממשלה, ח"כ בנימין נתניהו, בגין עבירות של לקיחת שוחד ומרמה והפרת אמונים בפרשת "4000", ובגין עבירות של מרמה והפרת אמונים בפרשות "1000" ו-"2000", אותן ביצע לכאורה במהלך כהונתו כראש הממשלה וכשר התקשורת.

הודעה על החלטת היועץ המשפטי לממשלה והעתק כתב האישום נמסרו לידי באי-כוחו של ראש הממשלה. כמו כן, בהתאם לקבוע בסעיף 4 לחוק חסינות חברי הכנסת, עותק מכתב האישום הוגש ליו"ר הכנסת, על מנת שיתאפשר לראש הממשלה להודיע לכנסת האם הוא מעוניין לבקש שתעמיד לו חסינות מפני העמדתו לדין פלילי.

עוד החליט היועץ המשפטי לממשלה, על פי המלצת הפרקליטות, להגיש כתב אישום גם נגד בני הזוג שאול ואיריס אלוביץ' בעבירות של מתן שוחד, שיבוש מהלכי משפט והדחה בחקירה, בפרשת "4000", וכן בעבירות נוספות נגד שאול אלוביץ'. עוד החליט היועץ המשפטי לממשלה, על פי המלצת הפרקליטות, להגיש כתב אישום גם נגד בעל השליטה והעורך האחראי של קבוצת "ידיעות אחרונות", ארנון (נוני) מוזס, בעבירה של הצעת שוחד בפרשת "2000". הודעות על כך נמסרו לבאי-כוחם של המעורבים.