פלאש 90

אפליית המוכש"ר: המדינה מבקשת מביהמ"ש דחיה של שנה בתיקון האפליה

זעם רב בקרב הורי ילדי החינוך המיוחד החרדי, לנוכח תשובת המדינה לעתירה נגד האפליה כשהיא דורשת דחיה של שנה לצורך גיבוש עמדה ובחינת הנושא, "אטימות על גבול הרוע. ילדי החינוך החרדי משלמים את מחיר הכאוס הפוליטי"

סאגת אפליית ילדי המוכש"ר החרדי מגיעה בימים האחרונים לשיא נוסף כאשר המדינה בתשובתה לבג"ץ שהגישו הורי ילדי החינוך המיוחד נגד האפליה המתמשכת של משרד החינוך, הודיעה כי היא מבקשת הארכה של שנה, על מנת לבחון את הנושא ולגבש את עמדתה באשר לתיקון האפליה וקידום חוק שיעגן את מעמדם בנושא באמצעות ועדה שתשב על המדוכה. כאשר עד למועד שייקבע, ימשיכו משרדי החינוך והאוצר לקבע את האפליה המכוונת.

יצוין, כי ילדי החינוך המיוחד במוסדות החרדיים כיום זוכים לתקצוב של 54% בלבד בהשוואה לכל גן חינוך מיוחד אחר שאינו במוסדות המוכש"ר. כאשר פעילות אינטנסיבית ומתמשכת במשך חודשים ארוכים, של חברי הכנסת החרדים בוועדות הרלוונטיות בכנסת לא הצליחו גם הם להניב פריצת דרך בנושא על אף הצהרות חוזרות ונשנות של בכירי האוצר והחינוך והאפליה שהכירו בטענות לאפליה, וזו ממשיכה להדהד.

במערכת הפוליטית קראו לשר החינוך לפעול בהקדם על מנת שמערכת החינוך לא תיקלע לסיטואציה מורכבת זו של הנצחת אפליה נגד ילדים קטנים רק באשר היותם מזוהים עם מערכת החינוך התורנית.

ח"כ מלכיאלי מש"ס האשים את החינוך והאוצר באטימות. "זו אטימות על גבול הרוע. ישבנו בוועדת כספים וקיבלנו הבטחות פעמים רבות, כולל בכתב שהנושא יטופל, מה ללמוד מכאן? שאסור ללמוד על הבטחות של משרד האוצר?". ואילו חברו לסיעה ח"כ מרגי הוסיף, כי ״בקשת המדינה מבית המשפט, לעיכוב בהשוואת תנאי תלמידי המוכש"ר בחינוך המיוחד הינה חוצפה והוספת חטא על פשע, אני מנסה לשער מה היה קורה אילו הייתה מבקשת המדינה לחדול מתיעדוף תיקצוב חינוך הממלכתי דתי ב-20% ויותר בהשוואה לחינוך הממלכתי״.

ח"כ שלמה קרעי מ'הליכוד' התייחס גם הוא לעמדת המדינה בנושא,"אינני יודע מי זו "המדינה" אשר השיבה לבג"צ בעניין זה. אותה "מדינה", על ידי משרדי החינוך והאוצר שלה, הבטיחה בעל פה ובכתב במסמך רשמי, לי ולוועדת הכספים, כי בתקציב 2020 תופסק האפליה הקיימת בניגוד לחוק והתקצוב יושווה. כח"כ בקואליציה או באופוזיציה לעתיד, אני מתחייב כי בדיוני תקציב 2020 שום דבר לא יעבור ללא השוואת התקצוב הזה. הבטחות חובה לקיים. יחד עם כל חברי וועדת הכספים, שנרתמו כבר לטובת הילדים המיוחדים האלו בקונצנזוס חוצה מפלגות, נעמוד על כך ולא נוותר".

ח"כ ינקלביץ' האשימה את משרדי החינוך והאוצר שמנסים פעם נוספת למשוך זמן על גבם של הילדים. לדבריה, "חוק חינוך מיוחד מורה על שוויון בין מוסדות החינוך המיוחד – הן הרשמי והן המוכר שאינו רשמי, אך מזה שנים נעשה עוול בלתי יתואר למוסדות החינוך המיוחד המוכש"ר, שאינו מתוקצב באופן שוויוני. ללא לחץ מאסיבי על משרדי החינוך והאוצר – תמיד יישארו החלשים ביותר בתחתית סדר העדיפויות. כבר פניתי ליועמ"ש שהורה להפסיק את האפליה, נאבק על כך בתקציב 2020 אי"ה".

יצוין, כי גם יו"ר יש עתיד ח"כ יאיר לפיד הצטרף לשרשרת הגינויים וקרא אף הוא לשר החינוך להעביר את הכסף לילדים בהקדם, שכן לדבריו, "‏ילדי החינוך המיוחד החרדי לא יכולים לשלם את המחיר של הכאוס הפוליטי. התקציבים שצריכים להגיע אליהם לא יכולים לחכות יותר".

3 תגובות

כל הכבוד ליאיר לפיד על התמיכה בציבור החרדי חחחח

בכירי החינוך והאוצר מפלים? יש אפליה?
אהה.. אז הם גזענים.
כלומר אנשי החינוך והאוצר לא מלאכים. והם לא צדיקים תמימים.
אז שגם לא ידברו על החרדים ויפסיקו להצדיק את עצמם.
הם הרשעים הכי רחוקים מהאמת. והם הפושעים והגזלנים הכי פורעי חוק.
האוצר. מתאים לאנשים כמו הפרקליט ניצן.

ויראי חטא ימאסו

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *