מזכיר המדינה האמריקאי מייק פומפאו: "לא הגיוני להאמין שכל ההתנחלויות הן בלתי חוקיות". על תוכנית השלום של הממשל האמריקני: "מקווים שנוכל להציג אותה לעולם בעוד זמן לא ארוך, ובעיקר לישראלים ולאנשים שחיים בשטח הפלשתיני"

מזכיר המדינה האמריקאי מייק פומפאו, התייחס לראשונה להכרזת ארה"ב לפיו ההתיישבויות ביו"ש לא מפרות את החוק הבינלאומי: "היה ברור מאוד שהתנחלויות בגדה המערבית אינן כשלעצמן בלתי חוקיות על פי החוק הבינלאומי", את הדברים אמר בראיון 'לישראל היום'.

פומפאו הוסיף: "אין היגיון בקביעה הכוללנית והאוטומטית שכלל ההתיישבות סותרת את החוק הבינלאומי, אנחנו חושבים שהדבר הבלתי הגיוני הוא להאמין שכל פעילות ההתנחלות היא מטבעה בלתי חוקית, רק כי מדובר בהתיישבות באותו שטח".

מדבריו עלה כי למדיניות החדשה אין בהכרח תוצאות מעשיות מיידיות, אלא מטרתה לאפשר את קידום התהליך המדיני:"התוצאה טובה מבחינת מדיניות חוץ כי היא תיצור בסיס להחלטות מדיניות לנוכח האתגרים שמערערים את האזור זמן רב כל כך. אנו חושבים שההחלטה שנעשתה, שמתירה את האפשרות של התיישבות (התנחלות) חוקית – כאשר אינה בלתי חוקית לכשעצמה – היא החלטה נכונה, והיא הטובה ביותר לאינטרס של ביטחון ישראל, וגם למצב בין העם בישראל לעם הפלשתיני".

מזכיר המדינה האמריקני סירב להתייחס לשאלה אם המדיניות החדשה פותחת פתח לאפשרות של החלת חוק ישראלית ביהודה ושומרון. לדבריו, הצעד רק פותח פתח לתהליך המדיני, אם ייצא לדרך: "ההודעה היא ניתוח משפטי, יותר מכל דבר אחר. כפי שאתה יודע, בית המשפט העליון של ישראל החליט במקרים מסוימים שההתנחלויות הן חוקיות ובמקרים אחרים קבע שהן בלתי חוקיות".

עוד הוסיף: "אנחנו חושבים שהתהליך המשפטי הזה הגיוני. אנחנו חושבים שהדבר הבלתי הגיוני הוא להאמין שכל פעילות ההתנחלות היא בלתי חוקית מטבעה, רק כי מדובר בהתיישבות באותו שטח. כך שחוות הדעת שלנו מוגבלת לכך שהיא אומרת שהן לא בלתי חוקיות מטבען, שהן לא בהכרח בלתי חוקיות, שיש מכניזמים אחרים. החשוב ביותר כמובן הוא התהליך המדיני וההחלטות המדיניות שללא ספק צריך להשיג".

על השאלה האם הוא רואה החלטות פוליטיות אחרות שניתן לקבל כתוצאה מהמדיניות החדשה אמר: "בהתייחס לעבודה שנעשית כאן בארה"ב הכוונה לתוכנית השלום, נקודת המבט שלנו היא שאנו מקווים שנוכל להציג אותה לעולם בעוד זמן לא ארוך, ובעיקר לישראלים ולאנשים שחיים בשטח הפלשתיני. אנחנו חושבים שהחזון הזה מציג מפת דרכים קדימה לשיחות יעילות כדי להגיע לתהליך שלדעתי הוא האינטרס של כולם כדי להגיע לפתרון של הקונפליקט רב השנים הזה".