אחרי הסערה על דבריו של שופט בית המשפט העליון ניל הנדל, לאחר שהביע השתתפות בצער בני משפחתו של מחבל שמת תוך כדי הליכים משפטיים, התנצל השופט הנדל בפני המשפחות השכולות שנפגעו מכך

לאחר שהביע השתתפות בצער בני משפחתו של מחבל שמת תוך כדי הליכים משפטיים, התנצל שופט בית המשפט שהעליון ניל הנדל בפני המשפחות השכולות שנפגעו מכך. בהודעה שנמסר ע"י דוברות משרד המשפטים נאמר: "הוגשה לפני השופט הנדל בקשה לביטול עתירה שהוגשה והדיון לגביה, כמובן שלא היתה כל כוונה לפגוע באיש, והשופט הנדל מבקש להביע את צערו הרב בפני המשפחות השכולות שנפגעו מכך".

לפי ההסבר, "בפעמים הבודדות שעתירות מבוטלות בעקבות פטירת העותר בעת ריצוי עונשו, נוהג השופט הנדל להוסיף השתתפות בצער המשפחה. פסק הדין בוטל וניתן פסק דין נוסף המדבר בעד עצמו", כך בהודעה שנמסר מטעמו של השופט הנדל.

כזכור, שופט בית המשפט העליון ניל הנדל עורר סערה לאחר שכתב למשפחת המחבל סאמי עאהד עבדאללה אבו דיאק, כי הוא משתתף בצער המשפחה. דבריו של הנדל הגיעו לאחר עתירה שהגיש המחבל לקבל שחרור עקב מצבו הרפואי אך לבסוף מת בכלא

המחבל רצח לפני 18 שנים את איליה קריביץ', שהגיע לכניסה לכפר סילת שסמוך ליישוב חומש, ונעצר כשנה לאחר הרצח, אבו דיאק נאשם בגין גרימת מוות בכוונה, חטיפה, ירי לעבר אנשים וניסיון לרצח, ונידון ל-3 מאסרי עולם והוא ריצה את עונשו בכלא ניצן.

לבקשת באי כוחו עקב מחלתו הסופנית ומצבו הבריאותי הקשה, לשחררו מסיבות הומניטריות ורפואיות, הוגשה עתירה לשחררו, שלשום בבוקר מת האסיר הביטחוני שהשתייך לפת"ח בבית החולים אסף הרופא, השופט ניל הנדל דחה את העתירה, והוסיף כי הוא משתתף בצער המשפחה לאחר מותו של המחבל.

הרשת סערה בעקבות דבריו של השופט שבחר להשתתף בצער משפחת המחבל: העיתונאי שמעון ריקלין כתב: "מחבל רצח באכזריות ישראלי, אחרי שנים הוא מת. תגובת השופט הנדל: "משתתף בצער משפחת המחבל. זה לא ביבי. זה לא פרשיות. הנה לכם פרצופה של הרשות השופטת שלנו. אובדן מוסר וחוש צדק הכי בסיסיים של בן אדם באשר הוא". ד"ר מיכאל בן ארי כתב: "מישהו שאל אותי איך ניל הנדל עם הכיפה, פסל אותך? הנה התשובה הפשוטה כל כך, מי שמצטער על חיסולם של מחבלים, יפסול את מי שנלחם נגדם".

בעקבות הסערה ברשתות החברתיות והביקורת הרבה, הוציא בית המשפט העליון תיקון לפסק הדין ללא האמירה הבעייתית בו הביע צער למשפחת המחבל לאחר מותו.