יו"ר כחול לבן הודיע כי הוא מתנגד לברית הגנה עם ארה"ב שלדבריו, "תגביל את יכולתו של צה"ל". עוד הוסיף: "חשש כבד עולה, כי ראש ממשלה שעסוק בעצמו, יאפשר לכבול את ידי כוחות הביטחון בניגוד לעמדה שהביעה מערכת הביטחון לאורך עשרות שנים"

יו"ר כחול לבן ח"כ בני גנץ הודיע הערב (שני) כי הוא מתנגד לברית ההגנה עם ארצות הברית אותו מנסה ראש הממשלה בנימין נתניהו לקדם, "כחול לבן בראשותי לא תתמוך בהסכם בינלאומי שיגביל את פעולתה של מדינת ישראל ואת יכולתו של צה"ל להגן עליה מול האיומים העומדים מולה".

גנץ הוסיף כי, "יש לי הערכה עמוקה ליחסים האסטרטגים עם ארצות הברית, בת בריתנו שאיתה אנו חולקים ערכים זהים ואינטרסים משותפים. אבל חשש כבד עולה, כי ראש ממשלה שעסוק בעצמו, יאפשר לכבול את ידי כוחות הביטחון בניגוד לעמדה שהביעה מערכת הביטחון לאורך עשרות שנים".

מוקדם יותר אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו במהלך כנס באשקלון כי, "שוחחתי אתמול עם הנשיא טראמפ – שיחה חשובה מאוד לביטחון ישראל. דיברנו על איראן, אבל דיברנו גם בהרחבה על הזדמנויות היסטוריות שיש לנו בחודשים הקרובים. ביניהן – בקעת הירדן כגבול המזרחי המוכר של מדינת ישראל, וביניהן גם ברית הגנה עם ארה"ב".

"דברים שרק יכולנו לחלום, אבל יש לנו אפשרות לממש אותם. ולכן הצעתי לבני גנץ הצעה – בוא נממש את ההזדמנויות ההיסטוריות האלה בממשלת אחדות שתוקם עכשיו במתכונת שהצעתי. הלכתי כאן רחוק מאוד לקראת הדבר הזה כי אנחנו צריכים לממש את ההזדמנויות האלה", הוסיף נתניהו.

כזכור, שלושה ימים לפני הבחירות הודיע נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ כי שוחח עם ראש הממשלה בנימין נתניהו על "האפשרות של התקדמות בברית הגנה משותפת בין ארצות הברית וישראל, שתעגן עוד יותר את הברית היוצאת מן הכלל בין המדינות שלנו". טראמפ ציין כי הוא "מצפה להמשיך בדיונים אחרי הבחירות בישראל, כשניפגש במועצת הביטחון בהמשך החודש", פגישה שלא התממשה בעקבות המשך הפלונטר הפוליטי.

 

נתניהו: "ברית הגנה לא מחליפה את האופציה הצבאית מול איראן"