נתניהו בביקור בגבול הירדן, קובי גדעון / GPO

בכירים במערכת הביטחון: סיפוח בקעת הירדן יסכן את חוזה השלום עם ירדן

ראש הממשלה בנימין נתניהו קורא בימים האחרונים להקים ממשלת אחדות כדי לנצל את העובדה שבבית הלבן נמצא טראמפ ולספח את בקעת הירדן, אך בכירים במערכת הביטחון מזהירים כי המהלך עלול לסכן את חוזה השלום עם ירדן

מסר של אזהרה לנתניהו: ראש הממשלה בנימין נתניהו קורא בימים האחרונים להקים ממשלת אחדות כדי לנצל את העובדה שבבית הלבן נמצא טראמפ ולספח את בקעת הירדן, אך בכירים במערכת הביטחון מזהירים כי מהלך שכזה עלול לסכן את חוזה השלום עם ירדן כך פורסם הערב 'בחדשות 12.. על פי הערכתם, המלך עבדאללה יתקשה לעמוד בלחצים ולא יוכל להסתפק בצעדי מחאה וגינויים או בהחזרת השגריר הירדני מתל אביב.

החשש הוא שגל המחאות בשירות הפלסטינים יעורר סערת רוחות גם בירדן והמלך יידרש להשעות את חוזה השלום עם ישראל שנחתם ב-1994. הירדנים כבר הבהירו שסיפוח הבקעה יגרור תגובה חריפה מצדם, אך לא פירטו באלו צעדים יבחרו.

נתניהו אמר מוקדם יותר כי, "ממשלת אחדות כרגע, לפני שארה״ב נכנסת למערבולת הבחירות, תביא הישגים היסטוריים שלא יחזרו. ביניהם סיפוח בקעת הירדן וברית הגנה קריטית עם ארה״ב. זה לא יגביל את חופש הפעולה שלנו, כמו שזה לא מגביל חברות בנאט״ו לתקוף כשהן רוצות. הסכם ההגנה שאני מביא עם הנשיא טראמפ יותאם כמובן לצרכים שלנו וישמר את חופש הפעולה שלנו. ממשלה עכשיו תוכל להשיג הישגים היסטוריים ואנחנו עלולים להחמיץ את ההזדמנות הזאת. לכן אני עושה כל מאמץ, כולל בפגישה שאקיים היום עם יו״ר כחול לבן בני גנץ, כדי להקים את הממשלה הזאת. זה עדיין אפשרי".

כזכור, נתניהו הצהיר לפני הבחירות כי לאחר הבחירות יחיל את הריבונות באופן מיידי על בקעת הירדן, "בחודשים האחרונים הובלתי מאמץ מדיני, ובימים האחרונים בשלו התנאים המדיניים לכך. היום אני מודיע על כוונתי להכיל עם הקמת הממשלה הבאה את הריבונות הישראלית על בקעת הירדן וצפון ים המלח. זה יהיה הצעד הראשון אם אקבל את אמונכם", אמר בהצרה שנשא ימים בודדים לפני הבחירות מסיבת עיתנואים מיוחדת שכינס.

נתניהו הבטיח אז כי בהמשך גם יחיל את הריבונות על יהודה ושומרון, "מתוך כבוד לנשיא טראמפ ומתוך אמונה גדולה בידידותינו, אני אמתין עם החלת הריבונות עד הצגת התכנית המדינית של הנשיא. ככל שניתן הדבר אני רוצה להכיל ריבונות בישובים ואזורים אחרים בתיאום מירבי עם ארה"ב. כמובן שהדבר יחייב הקמת קואליציה שמחויבת לעקרונות הללו, זה יחייב גם היערכות בטחונית מתאימה", אמר בהתייחס ליתר הישובים, אך בהתייחס לבקעת הירדן אמר כי, "יש מקום אחד שבו ניתן להכיל את הריבונות הישראלית מיד לאחר הבחירות. אם אקבל מכם, אזרחי ישראל, מנדט ברור לעשות זאת".

2 תגובות

תבינו בחסדי ה' היום ישראל היא מעצמה איזורית ואף מדינה לא תשרוף קשרים איתנו ובפרט לא ירדן

דברים כאלה עושים באחדות ובשקט.
ולא בפרסום מכעיס.
בקיצור לא דיבורים מעשים.

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *