ועדת המודיעין של בית הנבחרים פרסמה את דו"ח חקירת ההדחה נגד נשיא ארה"ב ממנו עולה כי הנשיא ניצל את כוחו כדי ללחוץ על אוקראינה שתסייע לו בבחירות 2020 באמצעות חקירת יריבו הפוליטי, תוך עצירת סיוע צבאי עד שיפתח החקירה

ועדת המודיעין של בית הנבחרים פרסמה היום (שלישי) את דוח חקירת ההדחה של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ. מהדוח עולה כי הנשיא ניצל את כוחו כדי ללחוץ על אוקראינה שתסייע לו בבחירות 2020 באמצעות חקירת יריבו הפוליטי, סגן הנשיא לשעבר ג'ו ביידן, תוך עצירת סיוע צבאי בסך 400 מיליון דולר. טראמפ אף התנה את הזמנתו של נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי לבית הלבן בפתיחת החקירה.

הדמוקרטים טענו בדו"ח שלהם כי הראיות והעדויות הרבות שהוצגו בפניהם הן "מוחצות", ומוכיחות כי הנשיא התנה סיוע צבאי לאוקראינה, בסכום של מאות מיליוני דולר, וכן פגישה בינו לבין הנשיא האוקראיני וולודימיר זלנסקי בבית הלבן – בתנאי שקייב תכריז על חקירה נגד יריבו הפוליטי ג'ו ביידן. הדמוקרטים טענו כי טראמפ סבור שלכוחו כנשיא אין שום מגבלה.

הדו"ח פורסם יום לפני תחילתו של שלב נוסף בהליך ההדחה, שעובר כעת לוועדת המשפט בבית הנבחרים הדמוקרטי, שם יתחילו דיונים על ניסוח "סעיפי אישום" הנשיא. לאחר מכן – והסיכויים לכך רק גברו עם הדו"ח החריף שפורסם הערב – יצביעו חברי בית הנבחרים על "הדחת" הנשיא. אם יאשרו את ההדחה, משם יעבור ההליך לסנאט. כיוון שהוא נשלט על-ידי הרפובליקנים, שטוענים כי ההליך הוא פוליטי ושמטרתו להפיל נשיא בדרך לא-דמוקרטית, הסיכוי לסילוקו של טראמפ מהבית הלבן נמוך ביותר, אפילו אפסי.

ע"פ החשד נשיא ארה"ב דונלד טראמפ לחץ על נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי לפתוח בחקירה נגד בנו של ג'ו ביידן, המועמד הדמוקרטי לנשיאות וסגן הנשיא לשעבר. טראמפ שב וחזר בשיחה עם זלנסקי שמונה פעמים על בקשתו לפתוח בחקירה ולהיעזר במסגרתה בעורך דינו האישי, רודי ג'וליאני, שהעלה טענה כי ביידן סייע לבנו להימנע מחקירה של חברת גז באוקראינה שבה היה מעורב.

כזכור, בית הנבחרים האמריקני העביר ברוב מוחץ של 232 תומכים אל מול 196 מתנגדים, את המשך קיום הליך ההדחה נגד הנשיא, בגין מעורבותו בפרשה שזכתה לכינוי "אוקראינה גייט". אף כי מראש ידוע, כי הסיכוי שהנשיא אכן יודח מתפקידו היא נמוכה, הרי שמטרת העברת החוק נועד להיות חלק מצעדי המפלגה הדמוקרטית, להביך את הנשיא בכך שכעת מתאפשר להם לזמן עדים שונים להגיע ולהציג את גרסתם בפני ועדת ההדחה של בית הנבחרים שם קיים רוב דמוקרטי וכך גם לזמן את הנשיא בעצמו להופיע ולהעיד בפני הוועדה ולהביכו כפי שאכן מתרחש כעת.