גורם המקורב לגנץ: "האווירה בפגישה הייתה מכבדת, התוצאה לא" • ראש הממשלה סירב להתחייב לגנץ שלא יבקש חסינות • בליכוד הציעו שנתניהו יפקיד מכתב התפטרות • ממשלת אחדות תכלול 30 שרים, הביטחון, החוץ, והפנים ילך לגוש של כחול לבן

הפגישה היום (שלישי) בין ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר כחול לבן בני גנץ ערכה 45 דקות בלבד, ומשלל ההדלפות שהתפרסמו הערב, ניתן ללמוד את סיבת הפיצוץ. "האווירה בפגישה הייתה מכבדת, התוצאה לא", צוטט ב'כאן חדשות' מקורב לגנץ. על פי הדיווח, ראש הממשלה לא העלה אף פרט חדש וגנץ העלה את שני התנאים שלו – הוא זה שיתחיל את הכהונה וויתור על בלוק הימין.

עוד דיווחו מיכאל שמש ויערה שפירא כי מי שזימן את הפגישה היה נתניהו, וכי בליכוד הערב טענו שהסכימו ואף הציעו מגוון רעיונות כדי להבטיח לכחול לבן שהרוטציה אכן תתקיים אם יסכימו לאפשר לראש הממשלה בנימין נתניהו להתחיל בה. בין הרעיונות שהוצעו: מכתב התפטרות חתום עם תאריך סיום חלקו ברוטציה שנתניהו יפקיד מראש ואף חוקים שנועדו לבנות אמון בין הצדדים.

עוד הוצע כי ייחקק חוק לפיו כדי להפיל ממשלת אחדות יהיה דרוש רוב של 80 חברי כנסת, חוק לפיו מי שמפיל ממשלה נחשב נבצר ולא יכול להתמודד לראשות הממשלה בבחירות הבאות וגם שהסיעות בימין יתחייבו בכתב לתמוך בגנץ, אם נתניהו יפיל את הממשלה טרם כהונתו כראש ממשלה. ב'ווינט' דווח כי עלתה הצעה שיו"ר ש"ס אריה דרעי יערוב אישית לכך שהממשלה לא תתפרק כאשר נתניהו יסיים את כהונתו ויגיע מועד החילוף ברוטציה.

ב'חדשות 13' דווח כי גנץ הגיע לפגישה כשהוא מסכים לרוב העקרונות שהציג הליכוד, למרות שהוא מפחד שכחול לבן תתפרק אם ייענה למתווה. עם זאת, יש סוגיה אחת שהפריעה לו ולשאר בכירי מפלגתו והיא – איפה המלכוד שבזכותו נתניהו הסכים לכהן רק חמישה חודשים. לכן, גנץ שאל את ראש הממשלה אם הוא מוכן לוותר על החסינות, ועל כך השיב האחרון כי "עדיין לא החליט". על פי הדיווח, הנטייה של גנץ היא לא להסתכן בעימות עם לפיד או בפירוק כחול לבן.

עוד דווח כי הליכוד וכחול לבן הגיעו להבנות במרבית הנושאים, וכעת נותרה מחלוקת משמעותית שמהווה המכשול העיקרי בדרך להקמת ממשלת אחדות – השאלה אם בכחול לבן יסכימו לשבת תחת נתניהו למשך חצי שנה. שתי המפלגות הגדולות סיכמו כי חוקי הנבצרות והרוטציה יחוקקו לפני השבעת הממשלה, כך שנתניהו לא יוכל להיות ראש הממשלה מהרגע שוויתר על שלטון אחרי חצי שנה. עוד סוכם כי הממשלה תכלול 30 שרים ויותר כדי לכלול את כל המפלגות – מספר שיכול להגיע גם למאה חברי כנסת.

על פי הדיווח של רביב דרוקר, המפלגות הסכימו שתיק הפנים יילך לגוש של כחול לבן, כדי לתת הישג למפלגתו של גנץ בנושא דת ומדינה – וההנחה היא שדרעי יסכים למהלך. בהמשך לכך סוכם על עיגון הסטטוס קוו כפי שהוא כרגע – מבלי שייכתב באופן מפורש שעושים פעולה נגד התחבורה הציבורית שהחלה לפעול בשבת. עוד סוכם על סיפוח בקעת הירדן כסעיף מרכזי.

מוקדם יותר דיווחה אילה חסון כי על פי המתווה המתגבש בין כחול לבן לליכוד, תניהו יכהן כראש ממשלה בחצי השנה הראשונה, וגנץ יהיה ממלא מקום ראש הממשלה. גבי אשכנזי יקבל את תיק הביטחון, יאיר לפיד את תיק החוץ, תיק האוצר יישאר אצל הליכוד, ויולי אדלשטיין ימשיך להיות יו"ר הכנסת. על פי הדיווח, לפיד ויעלון התנגדו למתווה ובכך מנעו את קבלתו, למרות תמיכת גנץ ואשכנזי.

בניגוד לדיווחים האופטימיים, ב'ווינט' דווח כי בבכירי כחול לבן גיבשו עמדה שלפיה גם במחיר של מערכת בחירות שלישית, הם לא יכהנו תחת נתניהו במעמדו כנאשם. במקביל, הליכוד מתעקש לא להיפרד מבלוק ה-55 של הימין ולא לאפשר לגנץ לכהן ראשון כראש ממשלה. בכחול לבן מדגישים כי עיקר המחלוקת נסוב על שאלת החסינות של נתניהו. לדבריהם, המבוי הסתום שאליו הגיעו השיחות הוא תוצר של סירובו של ראש הממשלה להתחייב על כך שלא יבקש חסינות ולא יפעל לדחות את ההליך המשפטי.

גנץ: "אצל נתניהו, החסינות לפני הכל"; נתניהו: "אצל גנץ, לפיד לפני הכל"

יו"ר כחול לבן ח"כ בני גנץ תקף הערב בחריפות את ראש הממשלה בנימין נתניהו, זאת אחרי שהפגישה ביניהם מוקדם יותר הסתיימה בפיצוץ. "נתניהו הוכיח היום שוב: במקום שישראל תהיה לפני הכל, אצלו החסינות לפני הכל", צייץ גנץ. נתניהו הגיב, "גנץ הוכיח היום שוב: במקום שישראל תהיה לפני הכל, אצלו יאיר לפיד לפני הכל". הפגישה שהתקיימה בקריה בתל אביב ערכה רק 45 דקות.

בתום הפגישה נמסר מהליכוד כי, "כדי למנוע בחירות מיותרות ולהקים ממשלת אחדות, ראש הממשלה נתניהו הציע לעגן בחקיקה יצירתית את הסדר הרוטציה, שמונע מכל צד להפר אותו. למרות זאת וחרף ויתורים מרחיקי לכת, כחול לבן ממשיכים לסרב להקמת ממשלת אחדות בשל הוטו שהטיל יאיר לפיד נגד הקמת ממשלת אחדות". ב'מעריב' דווח כי נתניהו זימן לישיבה דחופה את בכירי סיעת הליכוד, בשעה 19:00 בקריה בתל אביב.

דוברו הפוליטי של ראש הממשלה, יונתן אוריך, הוסיף כי, "אני מזכיר שההצעה שעל הפרק היא כהונה ראשונה לחצי שנה שזה פרק הזמן שראש הממשלה נתניהו יכהן בלאו הכי כראש ממשלה, אם כחול לבן יגררו לבחירות. כלומר: לפיד גורר לבחירות כדי להבטיח שראש הממשלה נתניהו ימשיך לכהן". זאת הפעם הראשונה בו דוברו של נתניהו מאשר רשמית כי ההצעה היא כהונה של חצי שנה בלבד.

מכחול לבן נמסר בסיום הפגישה כי, "יו"ר הליכוד לא הביא שום הצעה חדשה התואמת את מצבו המשפטי ואת ההכרה בהפסד בבחירות, או שום הצעה חדשה בכלל. בפגישה אף סירב להתחייב על קווי יסוד לממשלה או כי ימנע מחתירה לחסינות אישית. בקיצור- נתניהו החליט בחירות. למרות זאת, נמשיך עד הרגע האחרון לנסות ולמצות כל סיכוי להקים ממשלה של שותפות ואחדות. מילים שככל הנראה זרות לנתניהו".

מהליכוד נמסר בתגובה להודעת 'כחול לבן' כי, "נושא קווי היסוד לא עלה בפגישה, לא הבלוק, וראש הממשלה נתניהו לא התייחס כלל לנושא החסינות – אלה תירוצים של גנץ כדי למנוע ממשלת אחדות, רק בגלל שיאיר לפיד לא מוכן לכך".