ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש הערב עם שר החוץ של ארצות הברית מייק פומפאו בליסבון שבפורטוגל. נתניהו: "הנושא הראשון, השני והשלישי שאעלה - יהיו איראן". פומפאו: "התוקפנות של איראן גדלה, אבל האימפריה שלה פגיעה"

ראש הממשלה בנימין נתניהו נועד הערב (רביעי) עם שר החוץ של ארצות הברית מייק פומפאו בליסבון שבפורטוגל. בפתח פגישתם, אמר נתניהו כי "הנושא הראשון, השני והשלישי שאעלה – יהיו איראן". ראש הממשלה אמר כי נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ "הפעיל מדיניות עקבית של לחץ על איראן".

נתניהו סירב להגיב לדיווחים על תקיפת מחסן הנשק האיראני בגבול סוריה ועיראק, אך אמר כי "איראן מנסה לתקוף אותנו משלל מקומות באזור ואנחנו עוסקים כל העת בהתמודדות עם התוקפנות הזו. ארצות הברית היא מפתח בהתמודדות הזו".

כמו כן, נתניהו הודה לפומפאו על הודעתו בחודש שעבר, שלפיה הוא מבטל את חוות הדעת המשפטית של משרד החוץ האמריקני שקובעת שההתנחלויות הן הפרה של החוק הבינלאומי. "אני חושב שבניגוד לדעה הרווחת, זה דווקא מקדם את תהליך השלום, כי על השלום להיות מבוסס על אמת ולא על שקר, אנו מחויבים לקדם את השגשוג, הביטחון והשלום באזור. אני מאמין שהשיחה הזאת, ושיחות נוספות שעוד יהיו, יעשו בדיוק את זה", אמר נתניהו.

שר החוץ האמריקני התייחס בפתח הפגישה לגל ההפגנות בעיראק, והאשים את המשטר בדיכוי חירויות האזרחים במדינה: "בכל אחת מהפגישות שהיו לנו בלונדון אחד מהנושאים העיקריים היה כיצד ליצור יציבות במזרח התיכון בזמן שמחאות אנטי-איראניות מתקיימות בבגדד, מחאות אנטי-איראניות מתקיימות בביירות וכולנו יודעים מה קורה באיראן עצמה", אמר פומפאו. "אלה אנשים שרוצים חופש וחיים נורמלים". על כך אמר נתניהו: "הוצאת את המילים מפי. התוקפנות של איראן גדלה, אבל האימפריה שלה פגיעה, אז אני אומר – בוא נגרום לה להיות אפילו יותר פגיעה".

נתניהו ציין כי דיבר עם טראמפ לפני המפגש עם פומפאו הערב. "שוחחתי עם טראמפ ואמרתי לו את דעתי על ההפגנות. אין שום סיבה לעזור להם, אלא להגדיל את הלחץ הזה ולשמחתי הוא אמר את זה אתמול בצורה נוקבת. אנחנו בצומת מאוד משמעותי. נדבר גם על ברית ההגנה שזה דבר אדיר למדינת ישראל. אני יודע שיש חילוקי דעות במערכת, אבל היו גם בתחומים אחרים ויש מענה לחששות. אנחנו עובדים על זה למעלה משנה".