צילום - קובי גדעון / לע"מ

דיווח: נתניהו ופומפאו דנו בקידום היחסים הכלכלים בין ישראל למרוקו

ראש הממשלה בנימין נתניהו ומזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו דנו אמש בפגישתם בליסבון בקידום היחסים הכלכלים בין ישראל למרוקו. נתניהו מחפש פריצת דרך ביחסים עם מדינות ערב, ומנהל מגעים לחדש יחסים דיפלומטיים עם מדינות אלה

 • השנה לא מפספסים: "שטר הפרנסה" של גדולי הדור

  תוכן מקודם

 • שטר הפרנסה יחתם עבורכם מחר ע"י גדולי הדור!

  תוכן מקודם

 • הדרך שלך לפרנסה ברווח - בהתחייבות

  תוכן מקודם

 • מרן שה"ת שולח אליך את שטר הפרנסה

  תוכן מקודם

ראש הממשלה בנימין נתניהו ומזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו דנו בפגישתם בליסבון אמש (רביעי) בשדרוג היחסים הכלכלים בין ישראל למדינות ערב באזור, ובאופן פרטני ביחסים עם מרוקו. בין היתר, נבחנה האפשרות להציג הישג ממשי בנושא כבר בימים הקרובים, לפני פקיעת הזמן להרכבת ממשלה בישראל, כך פורסם 'בחדשות 12'.

פומפאו מרכז את פעילות הממשל האמריקני לקדם הסכם אי לוחמה וצעדי נורמליזציה בין ישראל לבין כמה מדינות ערביות, ביניהן מרוקו, בחריין, איחוד האמירויות ועומאן. האמריקנים מנסים לסייע לנתניהו אך לא ברור אם יצליחו לשכנע את המרוקנים לצעדי נורמליזציה.

נתניהו מחפש פריצת דרך ביחסים עם מדינות ערב, ובתחילת השנה דווח כי התקיימו מגעים לביקור של נתניהו במרוקו, אך ללא הצלחה. יש לציין כי לפני הבחירות באפריל נדחו ניסיונות רבים של לשכת רה"מ והמל"ל לארגן ביקורים במדינות ערב ולחדש יחסים דיפלומטיים עם מדינות אלה.

נתניהו שואף להציג לציבור בישראל הישג ולהכריז על הסדרה ביחסים כבר בימים הקרובים, לפני פקיעת 21 הימים שניתנו לכנסת להרכבת ממשלה, זאת כאמצעי להפעלת לחץ פוליטי על המערכת. אם לא יצליח, מקווה ראש הממשלה לעשות שימוש בהישג העתידי במהלך קמפיין הבחירות, בדומה להכרה האמריקנית ברמת הגולן לפני הבחירות בחודש אפריל. נראה שבסבב הנוכחי תופס פומפאו את תפקידו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ כזה המסייע לנתניהו ומעניק לו הישגים מדיניים בהם יוכל להתגאות.

כזכור, ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש אמש עם שר החוץ של ארצות הברית מייק פומפאו בליסבון שבפורטוגל. בפתח פגישתם, אמר נתניהו כי "הנושא הראשון, השני והשלישי שאעלה – יהיו איראן". ראש הממשלה אמר כי נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ "הפעיל מדיניות עקבית של לחץ על איראן".

שר החוץ האמריקני התייחס בפתח הפגישה לגל ההפגנות בעיראק, והאשים את המשטר בדיכוי חירויות האזרחים במדינה: "בכל אחת מהפגישות שהיו לנו בלונדון אחד מהנושאים העיקריים היה כיצד ליצור יציבות במזרח התיכון בזמן שמחאות אנטי-איראניות מתקיימות בבגדד, מחאות אנטי-איראניות מתקיימות בביירות וכולנו יודעים מה קורה באיראן עצמה", אמר פומפאו. "אלה אנשים שרוצים חופש וחיים נורמלים". על כך אמר נתניהו: "הוצאת את המילים מפי. התוקפנות של איראן גדלה, אבל האימפריה שלה פגיעה, אז אני אומר – בוא נגרום לה להיות אפילו יותר פגיעה".

נתניהו ציין כי דיבר עם טראמפ לפני המפגש עם פומפאו הערב. "שוחחתי עם טראמפ ואמרתי לו את דעתי על ההפגנות. אין שום סיבה לעזור להם, אלא להגדיל את הלחץ הזה ולשמחתי הוא אמר את זה אתמול בצורה נוקבת. אנחנו בצומת מאוד משמעותי. נדבר גם על ברית ההגנה שזה דבר אדיר למדינת ישראל. אני יודע שיש חילוקי דעות במערכת, אבל היו גם בתחומים אחרים ויש מענה לחששות. אנחנו עובדים על זה למעלה משנה".

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו