צילום: צבא ארצות הברית

דיווח: טראמפ שוקל לשלוח עוד 14,000 חיילים למזרח התיכון

גורמים בכירים בממשל טראמפ: ממשלת ארצות הברית בוחנת אפשרות לשלוח עוד 14,000 חיילים אמריקנים ועשרות ספינות וכלים צבאיים למזרח התיכון על רקע המתיחות עם איראן. נשיא ארה"ב צפוי לקבל את ההחלטה עוד החודש

גורמים אמריקנים אמרו 'לוול סטריט ג'ורנל' כי ממשל טראמפ שוקל לשלוח עוד 14,000 חיילים אמריקנים ועשרות ספינות וכלים צבאיים למזרח התיכון על רקע המתיחות עם איראן. נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ צפוי להחליט אם לשלוח את החיילים עוד החודש.

ע"פ אותם גורמים בכירים, ממשלת ארצות הברית בוחנת אפשרות להרחבה משמעותית של פריסת הכוחות הצבאיים שלה במזרח התיכון, במטרה להתמודד עם אתגרים ביטחוניים חדשים, אותם על פי התבטאויות בכירים בסביבת הנשיא, גורמת הרפובליקה האסלאמית של איראן, בין היתר, בשל ניסיונות התבססותה בגבול ישראל-סוריה ולבנון. ההתרחבות הצבאית אותה ממשל טראמפ בוחן, צפויה לחזק את הכוחות בבין היתר עשרות ספינות, כמויות אדירות של ציוד צבאי ועד כ-14,000 חיילים נוספים שיהדפו את כוחות משמרות המהפכה.

פריסת הכוחות צפויה להיות הכפלת כמות החיילים שנפרסו בעבר באזור המזרח תיכון, טרם נסיגת צבא ארצות הברית מגבול סוריה-טורקיה לפני כחודשיים, שמנתה כ-7,000 חיילים סך הכל. על פי הבכירים שמסרו נתונים אלו, הנשיא טראמפ צפוי לקבל את החלטתו הסופית לגבי פריסת הכוחות המחודשת באזור לא יאוחר מבעוד כחודש ימים.

בתוך כך, צרפת, גרמניה והממלכה המאוחדת אמרו כי איראן פיתחה טילים בליסטיים המסוגלים לשאת נשק גרעיני, וזאת בניגוד לקריאת מועצת הביטחון לטהראן שלא לנקוט כל פעולה ביחס לטילים כגון אלו. שגרירים מטעם שלוש המדינות קראו למזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש במכתב שנשלח על ידן לעדכן את המועצה שהפעילות של איראן בנושא הטילים הבליסטיים "אינה מתיישבת" עם החלטה המועצה התומכת בהסכם הגרעין עם איראן משנת 2015. במכתבם ציינו השגרירים ארבע דוגמאות לכך. לבד מארצות הברית, שפרשה מההסכם, ארבע החברות הקבועות האחרות במועצה – צרפת, בריטניה, סין ורוסיה – עדיין תומכות בו, כמו גם גרמניה.

במקביל, מקורות מודעינים וצבאיים אמריקנים מסרו לניו יורק טיימס כי איראן משתמשת בכאוס שנוצר בעיראק כדי להחביא שם ארסנל של טילים קצרי טווח. על פי הדיווח, טהראן נעזרת במיליציות השיעיות בעיראק לצורך החבאת הטילים והעברתם ממקום למקום. לטענת הגורמים המודיעיניים, הטילים מהווים איום על בעלות בריתה של וושינגטון במזרח התיכון, בהן ישראל וערב הסעודית, ויכולים לסכן כוחות אמריקנים המוצבים באזורץ.

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו