ניסוי בחץ 3, ארכיון. צילום: משרד הביטחון

טיל יריחו? מערכת הביטחון ביצעה הבוקר ניסוי במערכת טילים מתקדמת

מערכת הביטחון ביצעה מבחן של "מערכת הנעה רקטית", שנקבע מבעוד מועד. לפי פרסומים זרים סביב ניסויים דומים שנערכו בעבר, מערכת הנעה רקטית כפי שנוסתה בניסוי זה יכולה לשמש לשיגור טילים ארוכי טווח כמו יריחו או חץ

מערכת הביטחון ביצעה הבוקר (שישי) ניסוי שיגור של "מערכת הנעה רקטית" מבסיס במרכז הארץ. ממשרד הביטחון נמסר כי הניסוי נקבע מראש ובוצע כמתוכנן. כמו כן, לא נמסרו פרטים נוספים על הניסוי. לפני ההודעה פורסמו ברשתות החברתיות תמונות של שובל השיגור בשמי המרכז, והגולשים תהו מהו מקורו.

לפי פרסומים זרים ישראל מפתחת טילים בליסטיים מסוג "יריחו". הניסוי הבוקר ככל הנראה נועד לשפר את יכולת השיגור של הטילים שברשותה של ישראל ולהאריך את הטווח שלהם. הטילים הללו מיוצרים בתעשייה האווירית ובמפעל המנועים הרקטיים "תומר", ומשמשים גם את משגר "שביט" שנושא את לווייני הצילום הישראליים ממשפחת "אופק" לחלל.

מדיווחים שפורסמו בשנים האחרונות בתקשורת הזרה סביב ניסויים קודמים של מערכת הביטחון הישראלית, מערכת הנעה רקטית שכזו יכולה לשמש לשיגור טילים ארוכי טווח כמו יריחו או חץ וכן לשיגור לוויינים לחלל. הניסוי נערך הבוקר מבסיס פלמחים, לפני הניסוי ובמהלכו הוסטו ההמראות והנחיתות בנתב"ג צפונה, ולאחר מכן שבו לשגרה.

הניסוי מתקיים ברקע המתיחות הקיימת במזרח התיכון, במקביל לאיומים הניבטים מאיראן, שבאו לידי ביטוי לאחרונה בדיווחים אמריקניים על הגדלת ארסנל הטילים קצרי הטווח של איראן בעיראק, וההיערכות הישראלית לאפשרות שאיראן תשגר טילי שיוט או מל"טי נפץ לעבר ישראל מעיראק, סוריה ותימן.

בתוך כך, מקורות רשמיים בצי האמריקני דיווחו ביום רביעי לסוכנות הידיעות איי.פי כי ספינת מלחמה של חיל הים האמריקני תפסה ספינה איראנית ועל סיפונה "מצבור גדול" של חלקי טילים מונחים מתוצרת איראן שיועדו עבור המורדים החות'ים בתימן. יחד עם זאת ה-"ניו יורק טיימס" חשף כי גורמי מודיעין אמריקניים העבירו לו מידע ולפיו איראן מעבירה לעיראק טילים שיכולים לפגוע בישראל ובסעודיה.

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *