עו"ד איל יינון מעריך כי אם לא יהיו התפתחויות הבחירות לכנסת ייערכו ב-3 במרץ 2020, מאחר והן אמורות להיערך ב-10.3 - חג פורים. עם זאת הוסיף, "כגורמי המקצוע בשטח אנחנו נערכים גם לאפשרות שנקבל הודעה בשלישי בלילה על ממשלת אחדות"

היועץ המשפטי לכנסת איל ינון אמר היום (שישי) כי אם יתקיימו בחירות שלישיות הן תערכנה ככל הנראה בשלישי במרץ (ז׳ באדר) זאת בשל העובדה שבתאריך ה-10 באותו חודש יחול חג הפורים. בפאנל שנערך בכנס משפט ציבורי בחיפה ציין היועמ"ש ינון כי לשם כך הכנסת תצטרך לאשר חוק בנושא טרם התפזרותה האוטומטי ביום רביעי בחצות, במקרה ולא יעבור חוק שכזה, לכנסת תינתן האפשרות רק לדחות את תאריך הבחירות בשבוע, כך שיחולו בכ"א אדר.

"אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו לבוא מופתעים להליך חקיקה שיתרגש עלינו כנראה בשבוע הבא, כנראה שהבחירות יהיו ביום שלישי 3.3 אם עד רביעי בחצות לא יקרה מפנה דרמטי. זה דורש תיקוני חקיקה כי התאריך המקורי שבו הן אמורות להתקיים הוא 10 במרץ. אבל 10 במרץ יוצא פורים. גורמים שונים חושבים שזה לא תאריך מתאים ועוד פעם גאלנו סעיף שלא נגאל מאז קום המדינה, סעיף שמאפשר למליאת הכנסת בהחלטה – לא בחקיקה – לדחות בכמה ימים את הבחירות כאשר הם נופלים על מועד מהסוג הזה", אמר עו"ד ינון.

לדבריו, "ניתנת אפשרות לדחות את הבחירות בכמה ימים, זה מביא אותנו ליום שלישי 17 במרץ ולחלק מהמחותנים התאריך הזה לא מתאים להם. אנו נחוקק בשבוע הבא ככל הנראה את 3 במרץ וגם ועדת הבחירות קצת נשמה לרווחה כי הרעיונות היו להקדים בהרבה מ-3 במרץ. בכל אופן, הדבר הזה מחייב כמובן תיקוני חקיקה בתחום המימון, הקופות ריקות של המפלגות. הרבה מאוד כסף שנשפך על הבחירות הקודמות ירד לטמיון, גם קופת ועדת הבחירות ריקה, גם קופת המפלגות ריקה ואנו נכנסים לשלושה ימים של חקיקה אינטנסיבית בשבוע הבא".

מנגד סיפר יועמ"ש הכנסת כי הצוותים המשפטיים במשרדו עוסקים עוסקים במקביל גם בהיערכות לאפשרות שברגע האחרון תקום ממשלת אחדות, אז על פי הדיווחים יצטרכו לחוקק חוקים שיבטיחו את קיום הרוטציה, עוד לפני הקמת הממשלה: "אנחנו לא יכולים להיות רגועים, שמא ביום רביעי ב-23:59 נקבל פתאום הודעה שיש ממשלת אחדות, שלפי הפרסומים תדרוש גם היא שינויי חקיקה כמו עיגון הרוטציה בחוק. אנחנו לא יכולים להגיע לדברים האלה לא מוכנים, כי הם קורים מרגע לרגע בהתרעות קצרות ביותר".

כזכור, מנכ"לית ועדת הבחירות אורלי עדס הבהירה אתמול כי אם הכנסת לא תחוקק חוק עד יום רביעי להקדמת בחירות, תתחיל תקופת 90 הימים ויום הבחירות נופל על פורים. "אז, רק בהחלטת הכנסת יהיה אפשר לדחות בשבוע את הבחירות". עדס הסבירה בתדרוך עיתונאים במשכן הכנסת על הקשיים להקדמת הבחירות, אם הכנסת תפוזר.

עדס אמרה מוקדם יותר השבוע כי אם הכנסת תתפזר בתום ה-21 יום שהיא מחזיקה את המנדט ונצא לבחירות לכנסת ה-23, ועדת הבחירות תעשה כל מאמץ כדי לקיים אותן מוקדם ככל האפשר והתאריך המוקדם ביותר שניתן לקיים אותן מבחינת לוח הזמנים הדרוש להיערכות, הוא יום שלישי ה-25 בפברואר – ל' שבט, ראש חודש אדר, כשלושה שבועות לפני שמחייב החוק. תאריכים נוספים שנבדקים הם ז' אדר או כ"א אדר, (3 במרץ או ה-17 במרץ, למניינים).

את דברים אלו אמרה עדס בפגישה שקיימה עם יו"ר הועדה המסדרת של הכנסת ח"כ אבי ניסנקורן (כחול לבן). על פי דיווח ב'כאן חדשות', ניסנקורן, אמר שמהלך כזה יקודם בתנאי שתהיה הסכמה רחבה בכנסת. כעת החל הניסיון לגבש הסכמה כזאת. המהלך דורש תיקון של חוק יסוד, כך שהוא זקוק לפחות ל-61 חברי כנסת שיצביעו בעדו.