צילום: קובי גדעון /לע"מ

משרד החוץ בארה"ב: "נתניהו לא הציג לפומפאו תוכנית לסיפוח בקעת הירדן"

בכיר במזכירות המדינה האמריקנית אמר כי, "בפגישה בין פומפאו לנתניהו לא הוצגה שום תכנית – שלמה או חלקית – לסיפוח חלק כל שהוא מהגדה המערבית". ראש הממשלה אמר לאחר הפגישה: "דנתי עם פומפאו גם על סיפוח בקעת הירדן"


נתניהו בפתח פגישתו עם פומפאו. צילום: איתי בית-און /לע"מ

בניגוד לדברי ראש הממשלה, עוזר שר החוץ האמריקני לענייני המזרח התיכון, דייויד שנקר, אמר אתמול (שישי) בתדרוך לכתבים בוושינגטון כי ראש הממשלה בנימין נתניהו לא הציג למזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו בפגישתם השבוע בליסבון תוכנית לסיפוח בקעת הירדן.

"הפגישה התקיימה בארבע עיניים, אבל שוחחתי עם פומפאו אחריה ואני יכול לומר לכם שישראל לא הציגה לארה"ב במהלך הפגישה שום תוכנית סיפוח, מלאה או חלקית, של איזשהו חלק של הגדה המערבית", אמר שנקר, "עמדת ארה"ב היא שמעמד הקבע של השטח בגדה המערבית צריך להיקבע בידי ישראל והפלסטינים".

נתניהו אמר בדרוך לכתבים בפורטוגל אחרי פגישתו עם מזכיר המדינה האמריקנית כי, "דנתי עם פומפאו על בקעת הירדן. זה מסביר למה צריך לכונן את הממשלה הזאת עכשיו – כי יש הזדמנות גדולה. מהטעם הזה ולא שום טעם אחר צריך לעשות את זה עכשיו – להקים ממשלה ולעשות את זה. צריך לראות איך אפשר להתגבר על השאלות המשפטיות".

הוא הודה כי יתקשה לקדם את סוגיית סיפוח הבקעה אם אכן יוכרזו בחירות נוספות. "בממשלת מעבר זה מורכב ומתנגש עם מה שאמר לי היועץ המשפטי לממשלה", אמר נתניהו. קודם הפגישה עם פומפאו אמר ראש הממשלה בהצרה המשותפת: "אני מודה לך מאוד, אדוני המזכיר, על ההצהרה מטעם מחלקת המדינה, על כך שההתנחלויות הן לא בלתי חוקיות".

כזכור, נתניהו הצהיר לפני הבחירות כי לאחר הבחירות יחיל את הריבונות באופן מיידי על בקעת הירדן, "בחודשים האחרונים הובלתי מאמץ מדיני, ובימים האחרונים בשלו התנאים המדיניים לכך. היום אני מודיע על כוונתי להכיל עם הקמת הממשלה הבאה את הריבונות הישראלית על בקעת הירדן וצפון ים המלח. זה יהיה הצעד הראשון אם אקבל את אמונכם", אמר בהצרה שנשא ימים בודדים לפני הבחירות מסיבת עיתנואים מיוחדת שכינס.

אחרי ההצהרה האמריקנית על מעמד ההתיישבות ביו"ש קרא נתניהו לגנץ וליברמן להצטרף לממשלת אחדות לספח את בקעת הירדן: "ההחלטה ההיסטורית של הממשל האמריקני אתמול נותנת לנו הזדמנות חד פעמית לקבוע את גבולה המזרחי של מדינת ישראל ולספח את בקעת הירדן. אני קורא לבני גנץ, לבוא יחד אתי ועם אביגדור ליברמן, להקים ממשלת אחדות שהנושא הראשון שלה, ביום הראשון של הממשלה החדשה, הוא סיפוח בקעת הירדן. העם וההיסטוריה לא תסלח למי שיחמיץ את ההזדמנות הזאת".

מנגד, ב'חדשות 12' דווח כי בכירים במערכת הביטחון מזהירים כי מהלך שכזה עלול לסכן את חוזה השלום עם ירדן. על פי הערכתם, המלך עבדאללה יתקשה לעמוד בלחצים ולא יוכל להסתפק בצעדי מחאה וגינויים או בהחזרת השגריר הירדני מתל אביב. החשש הוא שגל המחאות בשירות הפלסטינים יעורר סערת רוחות גם בירדן והמלך יידרש להשעות את חוזה השלום עם ישראל שנחתם ב-1994. הירדנים כבר הבהירו שסיפוח הבקעה יגרור תגובה חריפה מצדם, אך לא פירטו באלו צעדים יבחרו.

4 תגובות

איך מתאים לו להבטיח הבטחות שאין לו סיכוי לקיים ועוד לפזר שקרים על הדרך….

פומפאו אל תדאג נתניהו לא מתכוון למה שהוא אומר, זה רק לצרכי בחירות.

תמשיכו,תמשיכו,תמשיכו
עוד לקנות את השקרים שלו.

כתוב שכל מילא דעבידא לגלויי איניש לא משקריה…
כנראה שזה היה נכון לפני שביבי נולד….

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *