מרים אלסטר / Flash90

דוהרים לבחירות: השופט הנדל יעמוד בראשות וועדת הבחירות המרכזית

לקראת בחירות: נשיאת בית המשפט העליון הגב' אסתר חיות, פנתה לשופט ניל הנדל בהצעה לעמוד בראשות וועדת הבחירות המרכזית לכנסת ה -23 ולהחליף את קודמו בתפקיד השופט חנן מלצר. הנדל נענה בחיוב להצעה

נשיאת בית המשפט העליון הגב' אסתר חיות, פנתה לשופט ניל הנדל והציעה לו לעמוד בראש ועדת הבחירות לכנסת ה-23 ולהחליף בתפקיד את השופט חנן מלצר. הנדל נענה להצעה בחיוב, אך ההחלטה עדיין אינה רשמית. הוועדה עשויה להתחיל בעבודתה בשבוע הבא, אם לא תושג הסכמה על מועמד לראשות הממשלה והכנסת ה-22 תפוזר, כך פורסם בעיתון 'הארץ'.

לפי הסדר שנקבע מראש, היה תורו של השופט עוזי פוגלמן לעמוד בראש ועדת הבחירות. ואולם, משום שהשופט הנדל צבר ניסיון כממלא מקומו של מלצר בשתי מערכות הבחירות האחרונות, החליטה חיות להציע לו את התפקיד. 

מלצר היה הראשון שעמד בראש הוועדה לאורך שתי מערכות בחירות ארציות, באפריל ובספטמבר, ונוסף על כך בבחירות לרשויות המקומיות בשנה שעברה. הוועדה בראשותו נדרשה להתמודד עם טענות לפגיעה בטוהר הבחירות, ועם הביקורת שהטיחו בה על רקע זה בנימין נתניהו והליכוד. אלו הובילו להקמתו של מערך להבטחת טוהר הבחירות לקראת הבחירות בספטמבר. מלצר נקלע לעימות נוסף עם נתניהו כשקבע שראש הממשלה הפר את החוק בכך שהתייחס לתוצאות סקרים לאחר המועד המותר, והביא להשבתת בוט הפייסבוק שלו. בחודש שעבר הבהיר מלצר: "אם תהיה מערכת בחירות שלישית, אין סיכוי שאקח אותה על עצמי. אני ממליץ למי שייקח אותה על עצמו שיהיה אמיץ ושייקח בחשבון שהוא לא יהיה פופולארי".

כזכור, שמו של שופט בית המשפט העליון, ניל הנדל, עלתה לאחרונה בעקבות עתירה של המחבל סאמי עאהד עבדאללה אבו דיאק, שחלה במחלה סופנית, אושפז בבית החולים אסף הרופא על חשבון ישראל, ומת. העתירה שנמחקה הייתה עם בקשה לקבלת טיפול רפואי. השופט הנדל אישר את מחיקת העתירה, וכתב: "הנני משתתף בצער המשפחה".

דבריו של הנדל עוררו סערה ברשתות החברתיות והביקורת רבה, בעקבות כך, הוציא בית המשפט העליון תיקון לפסק הדין ללא האמירה הבעייתית בו הביע צער למשפחת המחבל לאחר מותו.

לאחר שהביע השתתפות בצער בני משפחתו של מחבל שמת תוך כדי הליכים משפטיים, התנצל שופט בית המשפט שהעליון ניל הנדל בפני המשפחות השכולות שנפגעו מכך. בהודעה שנמסר ע"י דוברות משרד המשפטים נאמר: "הוגשה לפני השופט הנדל בקשה לביטול עתירה שהוגשה והדיון לגביה, כמובן שלא היתה כל כוונה לפגוע באיש, והשופט הנדל מבקש להביע את צערו הרב בפני המשפחות השכולות שנפגעו מכך".

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו