צילום: משרד החוץ האיראני

שר החוץ האיראני: "ישראל עשה ניסוי בטיל גרעיני המכוון לאיראן"

שר החוץ האיראני מוחמד זריף, התייחס לניסוי "מערכת הנעה רקטית" ואמר: "ישראל עשה ניסוי בטיל גרעיני המכוון לאיראן". זריף הוסיף: "מדינות אירופה לא התלוננו על הארסנל הגרעיני הישראלי, אבל מלאות בטענות על הטילים האיראנים שנועדו לצורכי הגנה"

שר החוץ האיראני, מוחמד ג'וואד זריף, התייחס לניסוי "מערכת הנעה רקטית", שלפי פרסומים זרים קשור לטילי קרקע-קרקע מסוג יריחו 4 הנמצאים בפיתוח, שיכולים לשאת ראשי נפץ גרעיניים, ואמר: "ישראל עשה ניסוי בטיל גרעיני המכוון לאיראן".

זריף אמר כי המעצמות האירופיות החתומות על הסכם הגרעין – צרפת, גרמניה ובריטניה המכונות "E3" – וארצות הברית, "מעולם לא התלוננו על הארסנל הגרעיני היחיד במערב אסיה, החמוש בטילים שמלכתחילה תוכננו לשאת ראשי קרב גרעיניים, אבל הן מלאות בטענות על הטילים הקונבנציונליים שלנו שנועדו לצורכי הגנה".

כזכור, מערכת הביטחון ביצעה ניסוי שיגור של "מערכת הנעה רקטית" מבסיס במרכז הארץ. ממשרד הביטחון נמסר כי הניסוי נקבע מראש ובוצע כמתוכנן. כמו כן, לא נמסרו פרטים נוספים על הניסוי. לפני ההודעה פורסמו ברשתות החברתיות תמונות של שובל השיגור בשמי המרכז, והגולשים תהו מהו מקורו.

לפי פרסומים זרים ישראל מפתחת טילים בליסטיים מסוג "יריחו". הניסוי הבוקר ככל הנראה נועד לשפר את יכולת השיגור של הטילים שברשותה של ישראל ולהאריך את הטווח שלהם. הטילים הללו מיוצרים בתעשייה האווירית ובמפעל המנועים הרקטיים "תומר", ומשמשים גם את משגר "שביט" שנושא את לווייני הצילום הישראליים ממשפחת "אופק" לחלל.

מדיווחים שפורסמו בשנים האחרונות בתקשורת הזרה סביב ניסויים קודמים של מערכת הביטחון הישראלית, מערכת הנעה רקטית שכזו יכולה לשמש לשיגור טילים ארוכי טווח כמו יריחו או חץ וכן לשיגור לוויינים לחלל. הניסוי נערך הבוקר מבסיס פלמחים, לפני הניסוי ובמהלכו הוסטו ההמראות והנחיתות בנתב"ג צפונה, ולאחר מכן שבו לשגרה.

הניסוי מתקיים ברקע המתיחות הקיימת במזרח התיכון, במקביל לאיומים הניבטים מאיראן, שבאו לידי ביטוי לאחרונה בדיווחים אמריקניים על הגדלת ארסנל הטילים קצרי הטווח של איראן בעיראק, וכן על הפצצה מהאוויר של מחסן נשק איראני באזור נמל התעופה אל-חמדאן הסמוך לגבול בין סוריה-עיראק. בנוסף, לפני יומיים דווח כי ארצות הברית תפסה משלוח ימי של חלקי טילים איראניים בדרכם למורדים החות'ים בתימן.

בשבוע שעבר פורסם כי איראן עלולה לבצע פיגועים נגד כוחות ואינטרסים אמריקאים במזרח התיכון. גורם במשרד ההגנה ובממשל האמריקאי אמר לרשת CNN, כי "יש מודיעין עקבי על כך בשבועות האחרונים". גורם נוסף אמר כי המידע נאסף במהלך חודש נובמבר על ידי הצבא וסוכנויות המודיעין של ארצות הברית. עוד דווח, כי הגורמים אמרו שבשבועות האחרונים יש תזוזה של כוחות צבא וכלי נשק איראניים, שארצות הברית חוששת שישמשו למתקפה, אם משטר האייתוללות יורה על אחת כזו.

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *