תומר נויברג / Flash90

שר החוץ ישראל כץ: "תקיפה ישראלית באיראן היא אופצייה, נפעל עם סעודיה"

שר החוץ ישראל כץ: "הפצצה ישראלית באיראן היא אופציה. לא נאפשר לאיראן לרכוש נשק גרעיני או להצטייד בו. אם זו תהיה האופציה האחרונה נפעל צבאית". כץ הוסיף: "אם איראן תחצה קו אדום היא תגלה חזית אחידה בין סעודיה וארה"ב"

שר החוץ ישראל כץ אמר בריאיון לעיתון האיטלקי 'קוריירה דלה סרה' כי "הפצצה ישראלית באיראן היא אופציה". לדברי כץ, "לא נאפשר לאיראן לרכוש נשק גרעיני או להצטייד בו. אם זו תהיה האופציה האחרונה – נפעל צבאית". כץ הוסיף כי "אם איראן תחצה את הקו האדום היא תגלה חזית אחידה בין סעודיה, איחוד האמירויות וארצות הברית, שתשגר מאות טילי טומהוק לעבר טהרן".

כ"ץ הסביר כי: "הלחץ האמריקני והסנקציות אפקטיביים, אך הפעולות נגד סעודיה ונגד מתקני הנפט גורמים לנו להבין שאיראן עדיין מרגישה חזקה". לדבריו, ההרתעה היחידה היא האיום הצבאי נגד המשטר. בהמשך דבריו אמר כי "ישראל וסעודיה שיתפו פעולה יחד בנוגע לאיראן. "בזמן שבו איומי איראן נוגעים גם לישראל וגם לסעודיה, מצאנו את עצמנו עובדים יחד. אני לא יכול להיכנס לפרטים על חילופי מסרים אבל יש לנו אינטרסים משותפים".

הוא הדגיש כי "האיום של איראן הוא לא רק נגד סעודיה וישראל. אנחנו מדברים על טילים ארוכי טווח עם פוטנציאל גרעיני. זה לא סתם שגרמניה, צרפת ובריטניה פנו למזכ"ל האו"ם ואמרו שאיראן מפרה את ההסכמים. זאת התחלה של חזית רחבה נגד האיום האיראני".

שר החוץ התייחס בריאיון גם לאפשרות של קידום היחסים בין ישראל לסוריה וטען כי "הדיאלוג עם בשאר אסד לא יכול להתחדש כל עוד סוריה מאפשרת לאיראן להשתמש בשטחה נגד ישראל ונגד מדינות ערביות מתונות".

כזכור, מערכת הביטחון ביצעה ניסוי שיגור של "מערכת הנעה רקטית" מבסיס במרכז הארץ. ממשרד הביטחון נמסר כי הניסוי נקבע מראש ובוצע כמתוכנן. כמו כן, לא נמסרו פרטים נוספים על הניסוי. לפני ההודעה פורסמו ברשתות החברתיות תמונות של שובל השיגור בשמי המרכז, והגולשים תהו מהו מקורו.

לפי פרסומים זרים ישראל מפתחת טילים בליסטיים מסוג "יריחו". הניסוי הבוקר ככל הנראה נועד לשפר את יכולת השיגור של הטילים שברשותה של ישראל ולהאריך את הטווח שלהם. הטילים הללו מיוצרים בתעשייה האווירית ובמפעל המנועים הרקטיים "תומר", ומשמשים גם את משגר "שביט" שנושא את לווייני הצילום הישראליים ממשפחת "אופק" לחלל.

שר החוץ האיראני, מוחמד ג'וואד זריף, התייחס לניסוי "מערכת הנעה רקטית" ואמר: "ישראל עשה ניסוי בטיל גרעיני המכוון לאיראן". זריף הוסיף: כי המעצמות האירופיות החתומות על הסכם הגרעין – צרפת, גרמניה ובריטניה המכונות "E3" – וארצות הברית, "מעולם לא התלוננו על הארסנל הגרעיני היחיד במערב אסיה, החמוש בטילים שמלכתחילה תוכננו לשאת ראשי קרב גרעיניים, אבל הן מלאות בטענות על הטילים הקונבנציונליים שלנו שנועדו לצורכי הגנה".

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *