טקס זיכרון ביד לבנים, צילום: יונתן סינדל / פלאש 90

יד לבנים לוועדת הבחירות המרכזית: "לא לקיים את הבחירות בז' אדר"

יו״ר ארגון יד לבנים אלי בן שם, פנה הבוקר לוועדת הבחירות המרכזית בבקשה לשנות לשנות את מועד הבחירות המסתמן ז' אדר, היות ומדובר ביום הזיכרון לחללי מערכות ישראל שמקום קבורתם לא נודע. בן שם: "לא ייפלו השמים באם הבחירות יידחו למועד אחר"

יו״ר יד לבנים אלי בן שם, פנה הבוקר (ראשון) לועדת הבחירות המרכזית וליו"ר הכנסת יולי אדלשטיין בבקשה לשקול בשנית את קיום הבחירות ב-3 למרץ, בשל העובדה שביום זה חל יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל שמקום קבורתם לא נודע.

"לא ראוי לטעמי שביום זה אנשים ילכו לקניות ולבחירות בעוד המשפחות השכולות התייחדו עם זכר הנופלים", כתב בן שם בפנייתו. "לטעמי זהו מסר לא חינוכי של מדינה המבקשת לזכור את בניה ובנותיה שנפלו ולא זכו לקבורה בישראל. לא ייפלו השמים באם הבחירות יידחו למועד אחר".

עוד הוסיף בן שם כי "הבחירה הנכונה ביותר היא לשנות את מועד הבחירות. החלטה זו תעביר מסר ערכי המכבד את זכר הבנים שנפלו ויש בה מן הממלכתיות המתבקשת דווקא בעת הזו, יותר מכל בשם האחדות ההנצחה ומורשתם".

בתאריך ז' באדר מתקיים מידי שנה הטקס הממלכתי לציון יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל שמקום קבורתם לא נודע. בטקס לוקחים חלק נשיא המדינה וגם ראש הממשלה. הטקס השנתי מתקיים בהר הרצל שם הוקם גן הנעדרים ושמם של הנופלים חקוק על לוח שמות המבקש להנציח את הנופלים שמקום קבורתם לא נודע, ומדי שנה בז' באדר נערך שם טקס אזכרה ממלכתי לחללים אלה.

כזכור ראשי המפלגות החברות בגוש הימין קיימו אמש (מוצאי שבת) שיחת ועידה עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, בה השתתפו גם חברי צוות המשא ומתן של הליכוד ו'הבלוק' השרים יריב לוין וזאב אלקין, וכן יו"ר סיעת הליכוד מיקי זוהר. במהלך השיחה הם דנו על בדיקת האפשרויות לקביעת תאריך הבחירות, לבסוף הסכימו כל המשתתפים בשיחה כי המועד הריאלי ביותר לקיום הבחירות הוא ז' אדר, ה-3 במרץ 2020.

תאריכים נוספים אפשריים לקיום הבחירות הם כ"א באדר וכ"ח באדר (17 במרץ ו-24 במרץ), גם ראש חודש אדר (25 בפברואר) הוא תאריך אפשרי. במפלגות החרדיות התנגדו לקיום הבחירות בכ"א אדר, יום פטירתו של רבי אלימלך מליזענסק, אז נוסעים רבים לקברו בפולין. מנגד, במפלגות החרדיות העדיפו את כ"ח באדר שהנו סמוך לחופשת בין הזמנים, אך יתר ראשי המפלגות הבהירו כי מדובר בדחייה ממשוכת מידי.

לטובת תיאום מועד הבחירות, צפוי השר לוין להיפגש היום עם יו"ר סיעת 'כחול לבן' ח"כ אבי ניסנקורן. הועדה המסדרת בראשות ניסנקורן תתכנס ביום שני כדי לאשר פטור מחובת הנחה להצעת החוק להקדמת הבחירות ל-3 במרץ, כדי שניתן יהיה להעבירה במליאת הכנסת בשלוש קריאות עד יום רביעי בחצות. על פי החוק, במידה ולא יגיעו להסכמה על פיזור הכנסת עד יום רביעי בחצות, הבחירות יתקיים בפורים (10 במרץ) והאפשרות היחידה תהיה לדחות אותן בשבוע לכ"א אדר (17 במרץ), בהצבעה רגילה במליאת הכנסת.

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *