למרות ההסכמה בין הליכוד לכחול לבן על קיום הבחירות ביום שני, ו' אדר, ה-2 במרץ. יו"ר הכנסת הודיע כי הכנסת תחוקק ביום רביעי בשלוש קריאות את החוק שיקבע את הקדמת הבחירות: "על מנת לאפשר לראשי המפלגות להתעשת בדקה ה-90"

יו"ר הכנסת יולי (יואל) אדלשטיין, הודיע היום (שני) בישיבת נשיאות הכנסת כי ככל שלא יימנעו הבחירות הנוספות, הכנסת תחוקק ביום רביעי הקרוב בשלוש קריאות את החוק שיקבע את הקדמת תאריך הבחירות ל2.3.20. (ו אדר) "גם כאשר נראה שאפסו הסיכויים למנוע את הבחירות המיותרות והיקרות האלו, לא נתחיל את הליך החקיקה לפני יום רביעי, על מנת לאפשר לראשי המפלגות להתעשת בדקה ה 90, רגע לפני שיהיה מאוחר מדי", אמר יו"ר הכנסת.

כזכור, מכחול לבן נמסר מוקדם יותר כי בהתאם לדרישתם, הוסכם כי אם הכנסת תפוזר השבוע הבחירות יתקיימו ביום שני 2.3.2020. "כחול לבן תעשה כל מאמץ, עד לרגע האחרון, למנוע בחירות נוספות ומיותרות למדינת ישראל. כפי שהבטחנו לציבור, אם נתניהו ימנע הקמת ממשלת אחדות ונאלץ לפזר את הכנסת, נקיים מערכת בחירות קצרה ככל שניתן. אני שמח שבליכוד ובשאר סיעות הבית הסכימו להתגייס למהלך הזה", אמר יו"ר סיעת כחול לבן ויו"ר הוועדה המסדרת ח"כ אבי ניסנקורן.

 

הסכמה בין הליכוד לכחול לבן: הבחירות ייערכו ב-ו' אדר

 

התאריכים שהוצעו עד כה, וההתנגדויות: ז' אדר (3 במרץ) הנו יום לידת ופטירת משה רבנו ובו נקבע יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל שמקום קבורתם לא נודע, בארגון משפחות השכול 'יד לבנים' כבר פנו לוועדת הבחירות המרכזית וליו"ר הכנסת בבקשה לא לקיים את הבחירות ביום זה. בכ"א אדר (17 במרץ) חל יום ההילולא של רבי אלימלך מליזנסעק זצוק"ל, אז טסים חסידים רבים לקברו בפולין. בכחול לבן מתנגדים לקיום הבחירות בכ"ח אדר (24 במרץ), ברצון לזרז את תהליך הבחירות.

 

שקד לא מתייאשת: מאמצים לשכנע את ליברמן להצטרף לממשלת ימין

 

סקר מנדטים שפורסם הבוקר ב'כאן חדשות' מלמד כי אם הבחירות היו מתקיימות היום הרי שלא היה חל כל שינוי במפת הגושים, ואף אחד מראשי המפלגות הגדולות לא היה מצליח להקים ממשלה. עם זאת הסקר מלמד על מגמת התחזקות מסוימת של הליכוד וכחול לבן והיחלשות קלה לאביגדור ליברמן. גוש השמאל נשאר עומד על 57 מנדטים וגוש הימין עולה במנדט מ 55 כיום ל-56 על חשבון ישראל בתינו.

הסקר שנערך על ידי מכון קנטר מעניק לכחול לבן 35 מנדטים, ולליכוד 34. הרשימה המשותפת נשארת עם 13 מנדטים, יהדות התורה וש"ס מקבלות 8 מנדטים כל אחת, ישראל ביתנו יורדת במנדט ל-7, והימין החדש מקבלת 6 מנדטים. מפלגת העבודה-גשר יורדת במנדט ומקבלת 5 מנדטים. המחנה הדמוקרטי רושמת גם היא ירידה ועומדת על 4 מנדטים בעוד איחוד מפלגות הימין ועוצמה יהודית אינן עוברות את אחוז החסימה.