יונתן סינדל / פלאש 90

מתווה הנבצרות: נתניהו יסיים אוטומטית, גנץ יהיה "רה"מ מיועד"

במידה ותקום ממשלת אחדות כך תראה 'מתווה הנבצרות': נתניהו יכהן כרה"מ עד לתאריך 4 במאי 2020, בני גנץ ישמש עד אז כראש הממשלה המיועד ברוצטיה ויהפוך להיות באופן אוטומטי לרה"מ. בנוסף החוק יקבע תאריך שגנץ יחזיר את השלטון לנתניהו

 • החיסון האמיתי לנזקי הקורונה הרוחניים: הישיבה שתציל את הילד שלך - כפר סיטרין

  תוכן מקודם

 • הגאון ר' אלימלך בידרמן בבקשה מפתיעה

  תוכן מקודם

 • הרב אלבז מתחנן למען אב חולה: "כל המשפחה נהרסת"

  תוכן מקודם

 • כשלבן שלך יהיה טוב, לך תהיה נחת: הרישום בישיבה שמשנה חיים בעיצומו!

  תוכן מקודם

יומיים בלבד לפקיעת המנדט של הכנסת ולהליכה אפשרית למערכת בחירות נוספת: נדמה כי אין כבר מה שיעצור את רכבת הבחירות, ומדינת ישראל כולה תלך לקלפיות בפעם השלישי בתוך שנה אחת בלבד, למרות המגעים והניסיונות הרבים להקמת ממשלת אחדות בין הליכוד לכחול לבן, הגיעו בשני המפלגות למבוי סתום.

אחד הנושאים שעיכבו את המגעים היתה השאלה מתי ייכנס נתניהו לנבצרות? העיתונאי בן כספית חשף ב'מעריב' חלק 'ממתווה הנבצרות', ע"פ הפרסום: הוחלט לוותר על הדרישה להצמיד את תאריך היציאה לנבצרות להגשת כתב האישום או תחילת המשפט, ולהצמיד אותו לתאריך. הצדדים התכנסו לתאריך מוסכם: נתניהו ביקש להשאר ראש ממשלה עד יום העצמאות, ה-29 באפריל 2020. זה נופל על יום חמישי. נתניהו היה אמור לצאת לנצברות בתאריך 4 במאי 2020.

הנה פרטים מתוך מתווה ממשלת האחדות הייחודי שנבנה בשבועות האחרונים: בישראל יהיו שני ראשי ממשלה. האחד ייקרא "ראש הממשלה" (נתניהו), השני ייקרא "ראש הממשלה המיועד ברוטציה". כדי שגנץ לא יגיד שישב "תחת" נתניהו, הממשלה הזו תהיה ממשלתם של בנימין נתניהו ובני גנץ. בהשבעת הממשלה, יושבעו בעצם שני ראשי ממשלה: אחד מכהן, השני מיועד. ההחלפה ביניהם לא תצריך הצבעה נוספת וביטול או שינוי החוק הזה יצריך רוב מיוחד (מה שימנע מנתניהו ביטול המתווה כולו באמתלה כזו או אחרת).

חוק יסוד: הממשלה ישונה ויתווסף לו המתווה הנ"ל כסעיף מיוחד שייקרא "ממשלת רוטציה". הסעיף הזה קובע, בנוסף להיותם של שני ראשי ממשלה (אחד בפועל, השני "המיועד"), כי ההצבעה לאישור הממשלה היא בעצם הצבעה לאישורם של כל השלבים הבאים: לא יהיה צורך באף הצבעה נוספת כשנתניהו ייצא לרוטציה וגנץ יהפוך לראש ממשלה, או בחילופי גברי אחרים. הכל מגולם באותה הצבעה ראשונה.

סעיף הרוטציה יקבע את התאריך המדוייק – כאמור, ההצעה היא 4.5.2020 בו יהפוך ראש הממשלה נתניהו לממלא מקום ראש הממשלה בנבצרות, ואילו "ראש הממשלה המיועד ברוטציה" בני גנץ, יהפוך באותו יום, אוטומטית, לראש הממשלה. החוק יקבע גם את התאריך בו גנץ יפנה בחזרה את מקומו לנתניהו, או לכל מי שיהיה באותה עת יו"ר הליכוד, כדי להשלים את הרוטציה.

עוד מדווח כספית כי סעיף הנבצרות היה הנפיץ ביותר, בתחילה ביקש נתניהו להמשיך להחזיק בסמכויות של מ"מ ראש ממשלה, לשבת בקבינט, להשתתף בישיבות ממשלה וכו'. על פי המתווה הזה, הנבצרות מוחלטת. נתניהו הוא חבר כנסת, נושא בתואר מ"מ ראש ממשלה בנבצרות, אבל לא משתתף בישיבות או בהחלטות קבינט/ממשלה. יוקם מנגנון מיוחד לעדכונו השוטף, וזה הכל. הוא יהיה מעודכן, אבל לא ישתתף בתהליך ההכרעה או ניהול המדינה.

דברים נוספים שנקבעו במתווה: ראש ממשלה אחד, לא יכול לפטר את ראש הממשלה השני. כנ"ל בעניין שרים: ראש הממשלה המכהן לא יכול לפטר שרים ממפלגתו של המיועד לראש הממשלה ברוטציה. ואם ראש הממשלה עצמו מתפטר? אז הממשלה הופכת לממשלת מעבר, אבל ראש ממשלת המעבר הוא ראש הממשלה השני, זה שלא התפטר. ואם ראש הממשלה לא מעביר תקציב? אז אוטמטית הוא מוחלף בידי המיועד לראש הממשלה ברוטציה.

5 תגובות

מסובך כל כך

רק משפט אחד חסר בסוף: "ועל כל זה כחול לבן ויתרו, יותר נכון התנגדו" מפלגה של דפוקים והזויים

רק פתי גדול היה מאמין שביבי יקיים את ההסכם ולא נשאר דבוק לכסא חזק חזק חזק

קצת קייטנה

הגאווה של נתניהומתשפיל אותו ,
מריבת המי בראש תשלח את שני התינוקים הביתב

Comments are closed.

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן