הרמטכ"ל לשעבר גדי איזנקוט: "ברית ההגנה עם ארה"ב אינה נדרשת בתקופה שבה ישראל נמצאת בשיא היכולת הביטחונית שלה". לשאלה האם בכוונתו להיכנס לפוליטיקה אמר: "תיאבון גדול זה לא מעורר, אני צופה על גנץ, אשכנזי, ויעלון, ויש לי הערכה לבחירה שלהם"

הרמטכ"ל לשעבר גדי איזנקוט, התייחס היום (שני) ליוזמה שמוביל ראש הממשלה לחתימה על ברית הגנה על הממשל האמריקני ואמר: "ברית ההגנה עם ארה"ב אינה נדרשת בתקופה שבה ישראל נמצאת בשיא היכולת הביטחונית שלה".

בכנס של המכון למחקרי ביטחון לאומי אמר אייזנקוט:"התפיסה שהתגבשה לאורך השנים היא שישראל מגנה על עצמה בכוחות עצמה. ישראל היום היא מדינה בלתי מנוצחת. עדיין אין פה את קיר הברזל האולטימטיבי אבל קודמינו וכל אחד בתקופתו בנה נדבך בטחוני שהפך את ישראל לחזקה מאוד. ישראל יכולה להגן על עצמה בכוחות עצמה ולכן בעייני זה לא נדרש בתקופה שבה ישראל נמצאת בשיא היכולת הביטחונית שלה ביחס לאויבים שלה. צה"ל נמצא בעליונות אסטרטגית בולטת על האויבים שלו ולכן אני חושב שלא נכון לקדם זאת".

הרמטכ"ל לשעבר נשאל אם בכוונתו להיכנס לפוליטיקה ואמר, "תיאבון גדול זה לא מעורר. גנץ, אשכנזי ובוגי באים ממקום שרוצה להשפיע, לעשות את ישראל טובה, חזקה וצודקת יותר. אני צופה בהם מהצד ויש לי הערכה רבה לבחירה שלהם".

איזנקוט התייחס גם למדיניות התקיפה של ישראל אל מול ההתבססות האירנית בסוריה ואמר: "היכולות שראינו בסוריה הן פחותות מהיכולות שהאירנים יכולים להפעיל מאירן. תקיפת מכלי הפנט בסעודיה צריכה להטריד אותנו. כבר עשור שאירן נמצאת בראש סדר העדיפויות של צה"ל. לישראל יש עליונות מודיעינית ואסטרטגית על סוריה ואירן – מה שמקשה עליהן לפעול. מרכז הכובד של האירנים עבר מסוריה למערב עירק וייצר לנו בעיה מסוג אחר. האירנים נחושים מאוד – הם כאן, אבל הם רחוקים מאוד מהחזון שהציבו לעצמם".

הרמטכ"ל לשעבר מעריך שהצעד הישראלי הנכון כעת הוא קידום מהלכים כלכלים לטובת אזרחי לבנון: "ברקע ההפגנות בלבנון, מהלכים כלכליים לטובת העם הלבנוני מצד ישראל, כמו הסכמי גז והסכמים נוספים – יעזרו לנצל את ההזדמנות להחזיר את המדינה ללבנונים ולהוציא אותה מידי כוח קודס האיראני וחיזבאללה". בנוסף התייחס לכוחה של ישראל בגבול הצפון ואמר, "לישראל יש עליונות מודיעינית ואסטרטגית על סוריה ואירן – מה שמקשה עליהן לפעול".