Hassan Jedi/Flash90

גורם ביטחוני בכיר: "במצב הנוכחי – לא יהיה מנוס ממבצע צבאי רחב בעזה"

גורמי ביטחון: "ראשי מערכת הביטחון האטו לאחרונה את תהליך קבלת ההחלטות בגלל ממשלת המעבר". לדברי גורם ביטחוני בכיר, במצב הנוכחי לא יהיה מנוס ממבצע צבאי רחב לחיזוק ההרתעה, כדי לחייב את החמאס להתמודד עם הסוררים

גורמי ביטחון אומרים כי ראשי מערכת הביטחון האטו לאחרונה את תהליך קבלת ההחלטות בסוגיית רצועת עזה והמשך השיגורים, בגלל אי הבהירות של ממשלת המעבר וההליכה לבחירות, אך כעת מתקרב הרגע בו יכנס הדרג המדיני את ראשי מערכת הביטחון להצגת עמדותיהם – כך צוטטו ב'וואלה'. מאז שנכנס שר הביטחון בנט לתפקידו כשר הביטחון לא התכנס הקבינט הביטחוני להכרעה בסוגיות השונות.

גורם ביטחוני בכיר אמר כי במצב הנוכחי לא יהיה מנוס ממבצע צבאי רחב לחיזוק ההרתעה, כדי לחייב את החמאס להתמודד עם הסוררים בצורה אפקטיבית. גורמי ביטחון מעריכים כי הנהגת חמאס מתנגדת לשיגורי הרקטות, אך גם לא עושה מספיק כדי לעצור את השיגורים, וזאת על אף תקיפת יעדי חמאס בתגובה לכך.

על פי הדיווח של אמיר בוחבוט, ההערכות במערכת הביטחון הן שחמאס חותר לתהליך הסדרה ארוך טווח עם ישראל ולא מעוניין בהתנגשות צבאית עם צה"ל. לכן חמאס גם לא הצטרף לסבב הלחימה במהלך מבצע חגורה שחורה. עם זאת, במצב הנוכחי הדרג המדיני לא מוכן להשלים עם שיגורי הרקטות. לשם כך העלו ראשי מערכת הביטחון מספר הצעות להרגעת ברצועת עזה בדמות הטבות כלכליות שונות.

כזכור, אזעקות צבע אדום הופעלו השבוע (מוצאי שבת) בעיר שדרות ובישובי עוטף עזה: ניר עם, איבים, גבים, ברור חיל, אור הנר, ארז, מפלסים. מדובר צה"ל נמסר לאחר זמן קצר כי, "בהמשך לדיווח על התרעות, זוהו שלושה שיגורים משטח רצועת עזה לשטח ישראל. לוחמי ההגנה האווירית יירטו שני שיגורים".

מארגון מד"א נמסר כי במוקד 101 של מד"א לא התקבלו דיווחים על נפגעים, למעט 2 מקרים של אנשים שנחבלו קל בדרך למרחב המוגן ומטופלים ע"י צוותי מד"א במקום. חובשים ופראמדיקים של מד"א העניקו טיפול רפואי לאשה כבת 40 וילדה כבת 10 שנחבלו קל מאוד בגפיים (אם וביתה) ובגבר כבן 27 שנחבל גם הוא קל. בנוסף טופלו ע" צוותי מד"א שני נפגעי חרדה.

בתגובה, מטוסי ומסוקי קרב של צה״ל תקפו הלילה מספר יעדי טרור, בהם מחנה צבאי של ארגון הטרור חמאס על כלל רכיביו: מחסנים, משרדים ועמדות שמירה. בנוסף, הושמדה עמדה צבאית של הכוח הימי של ארגון הטרור חמאס בצפון רצועת עזה. "ארגון הטרור חמאס אחראי על הנעשה ברצועת עזה וממנה והוא יישא בהשלכות לפעולות כנגד אזרחי ישראל", נמסר מדובר צה"ל.

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב בועידת מקור ראשון ואמר כי, "אנחנו מטפלים באיום מעזה, ואם צריך נעשה מבצע גדול כדי למגר את הטרור הזה אחת ולתמיד. הם קיבלו דוגמית לפני כמה שבועות. אני לא מציע להם לחכות למנה הבאה. היא תגיע אם הם ימשיכו. לא תהיה הסדרה אם הירי לא ייפסק סופית. אם הוא לא ייפסק סופית, בסופו של דבר יהיה מבצע הכרעה".

בישיבת הממשלה הוסיף כי, "אני מבקש להבהיר – לא תהיה שום הסדרה אם הירי יימשך. להיפך, הטרוריסטים בעזה ירגישו עוד יותר את נחת זרוענו. מה שהם ספגו לפני שלושה שבועות במבצע 'חגורה שחורה', שבו חיסלנו את מנהיג הג'יהאד האיסלאמי ועשרות פעילים של הארגון, זה רק קדימון. אני הנחיתי את שר הביטחון ואת צה"ל להיערכות מתאימה, אני לא אפרט את התוכניות שלנו. נמשיך לעשות הכל כדי לשמור על ביטחון ישראל".

בסיור בשדרות השבוע אמר שר הביטחון נפתלי בנט, "האויבים שלנו התרגלו שאפשר לירות על מדינת ישראל. אנחנו צריכים לשנות את זה. כל אויבינו, מאיראן דרך חיזבאללה ועד דאעש בסיני, רוצים לשבור אותנו. אבל שלא יתבלבלו, כי אנחנו מנצחים. עם ישראל מנצח. בסופו של דבר, היכולת שלנו לקבל החלטות אמיצות נובעת מביטחון עמוק שמוקרן מכם, מהעם. אנחנו צריכים לעבור מתפיסה הגנתית לתפיסה התקפית. את מה שנעשה אנחנו נעשה בזמן הנכון, בדרך הנכונה ובעוצמה. לא בהיגררות. תחבולה טובה מוגשת קרה, לא כשהדם רותח והצד השני מחכה לך דרוך".

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו